חכמת חז"ל

מה היהדות חושבת על חייזרים?

מצד אחד, התורה טוענת שלא ייתכנו חיים תבוניים על כוכבי לכת אחרים. אבל מצד שני, היהדות מלמדת כי כדור הארץ מלא ביצורים רוחניים שאינם בני אדם. אז מיהם בדיוק?

| כ' חשון התשע"ד |
אא

שאלה מסקרנת, לא רק באספקט היהודי אלא בכלל ברמה הרחבה ביותר, נוגעת להימצאותם של חייזרים ביקום. אינספור כוכבי הלכת המקיפים את כדור הארץ הסעירו מאז ומתמיד את שוכני העפר, וההיסטוריה רצופה בעדויות על חייזרים שקפצו לכאן לביקור קצר (או לחטיפה וחקירה של עוברי אורח תמימים).

אותן עדויות מעולם לא הוכחו באופן משכנע, אולם עדיין היה ברור שאין עשן בלי אש. וזו, אולי תתפלאו, גם עמדת היהדות בנושא. בשורה התחתונה, האם לפי היהדות יש חייזרים? כן ולא. לא קיימים חייזרים במובן שאנחנו מכירים, אבל בהחלט יש יצורים אחרים, מעניינים לא פחות. בטח שמעתם עליהם, רק לא תחת השם חייזרים.

"לפי הכתוב בתורה, יש חיים רק בכדור הזה", פותח הרב פנחס בדוש. "עובדה שלא הצליחו למצוא חיים. עם זאת, בספרי הקבלה כתוב שיש חיים בתוך כדור הארץ - יש יצורים משונים שחיים בלב הכדור, ואנשים גם נתקלו בהם בכמה הזדמנויות. אבל חוצנים מכוכבים אחרים - זה בהחלט לא קיים".

נשארתם באפילה?

הרב יצחק פנגר, שצלל לעומק הדברים, ממהר לבאר את הסוגיה.

"ברמת העיקרון, היהדות בוודאי מדברת על יצורים שאינם בני אדם, שנמצאים כאן", הוא פותח. "היהדות אינה סוברת שנמצאים יצורים במקומות אחרים, כי אם היה כך, אלוקים היה מגלה לנו על כך - והוא לא גילה. עם זאת, בזוהר כתוב שיש בריות בארץ אבל לא בשמיים. כלומר, יש יצורים - אבל לא מכוכבים אחרים".

אז מיהם בעצם היצורים האלה?

"שדים, רוחות ויצורים רוחניים. יש לי הרצאה שלמה על חייזרים, שבה אני בעצם מוכיח מבחינה מדעית שלהיווצרות חיים במקום אחר צריכים להתקיים כל כך הרבה תנאים, שהסיכוי הוא לא רק אפסי אלא גם בלתי אפשרי. לא צריכים רק חמצן, מים, שמש וירח אלא הרבה מאוד תנאים נוספים. במידה והיו חיים על כוכבים אחרים - הם לא היו באים לכמה שניות לעשות לופים באוויר ולחזור. הם היו יושבים, מדברים, מעוניינים להכיר אותנו באופן ישיר.

גם מבחינת המרחק הקוסמולוגי לא נראה שהם יעברו כל כך הרבה שנות אור רק כדי להגיד שלום ולחזור לכוכב שלהם. פרופ' עקיבא בר-נון מהמחלקה לגיאופיסיקה ומדעי כדור הארץ באוניברסיטת תל אביב סיפר בזמנו שיש מאות אסטרונומים שתפקידם הוא בין השאר להביט בחלל מדי לילה, בעודם מחכים לראות תופעות כאלה. הוא אומר שעוד לא שמענו על אסטרונום אחד רציני שיעיד שראה חוצנים, כלומר יצורים תבוניים. לעומתו, יש הרבה אנשים כאלה ואחרים שכן טוענים שראו".

כלומר, הם לאו דווקא באים באופן פיזי מהחלל החיצון?

"היהדות אומרת שאלוקים ברא עולם אחד, שאליו התנקזו כל התנאים להיווצרות חיים. כדור הארץ שלנו הוא מרכז העולמות הרוחניים, נקרא לזה כך".

אז מהיכן מגיעים אותם יצורים רוחניים? האם הם מגיעים ממעמקי האדמה?

"הם לאו דווקא באים ממעמקי האדמה, זה רק משל. אם אחפור עמוק - לא אגלה אותם בשכבות השונות של כדור הארץ. הכוונה היא שהם יצורים גשמיים יותר, נחותים יותר, ירודים יותר, ולכן הם מגיעים ממעמקי האדמה. אלוקים ברא אותם למטרות מסוימות. הם אמורים להתל בבני אדם. חלק מהחלומות הרעים של האדם מגיע מהשדים האלה, ואולי זה ההסבר לכל האנשים שראו כביכול חייזרים".

מהן התכונות של אותם שדים?

"אומרת הגמרא שיש להם שש תכונות - שלוש כבני אדם ושלוש כמלאכי השרת. כמו בני אדם, הם אוכלים ושותים, פרים ורבים, ומתים. וכמו המלאכים, הם יכולים לטוס בשמיים, יכולים להידמות למה שהם רוצים, ויודעים חלק ממה שעתיד להיות. זה נושא ארוך ומפורט, שיש לו מקורות רבים ביהדות, אבל מה שבטוח הוא שאותם 'חייזרים', במירכאות, לא מגיעים מכוכבים אחרים".

 

דרגו את המאמר - ותעזרו לקידומו בגוגל:

ממוצע 4.5 (87 מדרגים)
הנקראים ביותר
הידברות שופס

הגדה לפסח עם פירוש הרב זמיר כהן

45לרכישה

מוצרים נוספים

הגדה לפסח "ברוך יאמרו" - הרב ברוך רוזנבלום

הגדה עומדת

ערכת יודאיקה "בני מלכים" לפסח

הגדה של פסח - חבורת תריג

סט ארכיאולוגיה תנ"כית - הרב זמיר כהן

ילדים מספרים על עצמם בקומיקס 1 - חיים ולדר

לכל המוצרים