פורום מומחיות

מה לעשות כשהבת הגדולה כועסת על האחים הקטנים?

בכל פעם שהילדים בחופש ואנחנו בעבודה – הבת הגדולה, שאחראית על השניים הקטנים יותר, לא מתנהגת אתם יפה. אנחנו כועסים עליה מאוד, ואז היא עוד יותר לא נחמדה אליהם. לא עוזר לנו להעניש אותה. מה אפשר לעשות?

(איור: shutterstock)(איור: shutterstock)
אא

בכל פעם שהילדים בחופש ואנחנו בעבודה – הבת הגדולה, שאחראית על השניים הקטנים יותר, לא מתנהגת אתם יפה. היא צועקת עליהם, היא לא מרשה להם דברים, והם מתקשרים אלינו להתלונן. אנחנו כועסים עליה מאוד, ואז היא עוד יותר לא נחמדה אליהם. לא עוזר לנו להעניש אותה. מה אפשר לעשות?

כדאי לשים לב להתנהגות שלנו כלפי הילדה: היא מתנהגת לילדים באופן לא יפה ולא עדין, וגם אנחנו מתנהגים אליה באי נחמדות. יתכן שאת הצורה שבה אנו נוהגים איתה, היא מעבירה להתנהגותה איתם.

חשוב מאוד שלא להאמין לכל מה שאומרים לנו, ולא להעניש על סמך מה ששמענו. ודאי שלא להיות שופטים ביניהם, דבר שמרתיח את זה ששפטנו לרעתו.

בנוסף לכך, כשאנחנו מסתכלים על ילד ואומרים לעצמנו: "תמיד הוא כך" – אנחנו כבר מכינים את ההתנהגות הרעה הבאה. כי אם הילדה תמיד כך, לפי איך שאנו רואים אותה, אז למה שהיא תתנהג בכלל אחרת?

אז מה כן לעשות? לדבר אתה בכבוד לפני הפעם הבאה, לבקש שתנהג עם הילדים בכבוד. להראות לה כמה אנו מעריכים אותה ואת מה שעושה (לא להתייחס לזה בשוויון נפש, זה דבר גדול!). לקנות לה משהו טוב, שיהיה לה טעים ונעים להישאר ולשמור על הילדים. לחזור הביתה, ולמרות הערות הקטנים, לעוט עליה ולחבקה בהודיה. ילדה שתרגיש שמוקירים ומעריכים אותה, תתנהג אחרת.

(מנוחה פוקס, סופרת ומומחית תהליכי חינוך)

תגיות:אחיםפורום מומחיות

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה