חדשות בארץ

ספרד הכריזה רשמית על הכרה במדינה פלסטינית

ראש ממשלת ספרד פדרו סאנצ'ס הודיע רשמית על ההכרה וכינה אותה "היסטורית". שר החוץ ישראל כץ אסר על הקונסוליה הספרדית בירושלים להעניק שירותים דיפלומטיים לתושבי הרשות

ראש ממשלת ספרד (צילום: shutterstock)ראש ממשלת ספרד (צילום: shutterstock)
אא

ראש ממשלת ספרד פדרו סאנצ'ס הודיע היום (שלישי) רשמית על הכרה במדינה פלשתינית. בהודעה לעיתונות אמר: "ספרד מצטרפת ליותר מ-140 מדינות שכבר מכירות בפלסטין. זוהי החלטה היסטורית".

סנצ'ס ציין כי ממשלתו מכירה במדינה "החדשה" שבירתה מזרח ירושלים וכוללת גם את עזה. עם זאת ציין כי ארצו "לא תכיר בשינויים בגבולות 67' אלא אם התקבלו בהסכמה, בין ישראל והפלסטינים". להכרה במדינה פלסטינית יצטרפו היום גם אירלנד ונורבגיה.

החלטת סנצ'ס עוררה כעס בקרב חלק ממפלגות האופוזיציה, שביקרו אותו בחריפות. לטענתן ההכרה במדינה פלסטינית לאחר השביעי באוקטבור היא הכרה בארגון טרור ו"פרס לחמאס".

שר החוץ ישראל כץ תקף את ראש ממשלת ספרד פדרו על החלטתו, וכתב ברשת X כי "אתה שותף להסתה לרצח העם היהודי". לדברי כץ, "חמינאי, סינוואר וסגנית ראש ממשלת ספרד קוראים לחיסול מדינת ישראל ולהקמת מדינת טרור פלסטינית איסלאמית מהנהר ועד הים. סנצ'ז, כשאתה לא מפטר את הסגנית שלך ומכריז על הכרה במדינה פלסטינית - אתה שותף להסתה לרצח העם היהודי ולפשעי מלחמה".

ישראל החלה לנקוט בצעדי "ענישה" דיפולמטיים כנגד הספרדים. אתמול שיגר שר החוץ ישראל כץ איגרת דיפלומטית לקונסוליה הספרדית בירושלים, האוסרת עליה הענקת שירותים קונסולריים לתושבי הרשות הפלסטינית. 

באגרת נכתב בין היתר: "בהמשך להחלטת ממשלת ספרד להכיר ב'מדינת פלסטין', ובהמשך להסתה ולהתבטאויות האנטישמיות מלאות השנאה של בכירים בממשלת ספרד, נבקש ליידע את השגרירות כי הקונסוליה הכללית של ספרד בירושלים מורשית להעניק שירותים קונסולריים לתושבי המחוז הקונסולרי של ירושלים בלבד, ואיננה מורשית להעניק שירותים או לבצע פעילות קונסולרית למול תושבי הרשות הפלסטינית".

עוד מודגש באגרת כי ההוראה תיכנס לתוקפה החל מתאריך 1/6/2024, וכי אם ההנחיות הללו לא ייענו - משרד החוץ ינקוט בצעדים נוספים. כץ מסר כי "מי שמעניק פרס לחמאס ומנסה להקים מדינת טרור פלסטינית לא יהיה בקשר עם הפלסטינים. תמו ימי האינקוויזיציה".

בצהריים הודיעה נורבגיה כי החל מהיום היא מכירה במדינה פסלטינית. שר החוץ שלה, אספן בארת', הודיע כי ההכרה קיבלה תוקף רישמי החל מהיום. לדבריו, מדובר ב"נקודת ציון משמעותית ביחסים בין נורבגיה לפלסטין".

אחר הצהריים הצטרפה גם אירלנד למהלך והודיעה כי היא תמנה בקרוב שגריר אירלנדי ברמאללה.

תגיות:ספרדהכרה במדינה פלסטינית

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה