חדשות בארץ

הירי בשוגג בחטופים: תחקיר צה"ל והמסקנות

הרמטכ"ל הרצי הלוי קיבל את מסקנות התחקיר על נסיבות מותם של שלושת החטופים מירי בשוגג של כוח צה"ל, וקבע כי "ניתן היה למנוע את הפגיעה בהם". התחקיר המלא

שלט ה"הצילו" של החטופים שאותר לאחר התקרית (דובר צה"ל) שלט ה"הצילו" של החטופים שאותר לאחר התקרית (דובר צה"ל)
אא

דובר צה"ל פרסם הערב (חמישי) את מסקנות התחקיר לנסיבות מותם של שלושת החטופים מירי כוחות צה"ל. המסקנות הוצגו השבוע לרמטכ"ל, רא"ל הרצי הלוי, על ידי מפקד פיקוד הדרום, אלוף ירון פינקלמן.

מממצאי התחקיר עולה כי ב-15 בדצמבר 2023, במהלך ימי לחימה עצימים בשכונת שג'עייה בעזה, לוחם צה"ל ירה לעבר שלוש דמויות, אותן זיהה כאיום, ופגע בשניים מהחטופים שנהרגו. הדמות השלישית ברחה.

המפקדים הכריזו "חדל אש", במטרה לזהות את הדמות השלישית. לאחר כ-15 דקות, המג"ד שמע קריאות בעברית, "הצילו" ו"יורים עליי", הורה על פקודת "חדל אש" נוספת, וקרא בעברית "צא לכיווני". הדמות יצאה ממבנה לכיוון הכוח. שני לוחמים מהכוח, שלא שמעו את הפקודה בשל רעש מטנק סמוך, ירו לעברה והרגו את החטוף השלישי.

מתחקור וניתוח הממצאים ותיעוד אווירי של מרחב האירוע, עלה כי החטופים צעדו ללא חולצות וכי אחד מהם נופף בדגל לבן. החייל היורה עמד בעמדה עם ראייה מוגבלת למיקום החטופים.

בסיום האירוע, לאחר טיהור וסריקות, עלה החשד כי מדובר בחטופים. הגופות הועברו לבדיקה בשטח ישראל, שלאחריה התברר כי מדובר בשלושה חטופים ישראליים.

חמישה ימים לפני התקרית, ב-10 בדצמבר 2023, אותר פתק ובו הכיתוב בעברית "הצילו" ביציאה מפיר מנהרה במרחב שג'עייה. לצד הפתק נמצאה תעודה מזהה של פעיל חמאס. הפתק הועבר לבדיקה, אך לא עלה מידע הקושר אותו להימצאות חטופים במרחב. הערכת הכוחות בשטח הייתה כי מדובר בניסיון של חמאס לבצע הטעיה ולמשוך את הכוחות למארב.

באותו יום, כוחות של סיירת גולני פעלו במרחב שג'עייה ופשטו על מספר מבנים, על מנת לאתר מחבלים ואמצעי לחימה. הכוחות פרצו לתוך מבנה, ושילחו לתוכו כלב של יחידת "עוקץ" לטובת איתור חומרי נפץ. במקום התפתחה לחימה, במהלכה המחבלים ירו בכלב ולעבר הכוחות מתוך המבנה. הכוחות השיבו באש למקורות הירי וחיסלו מחבל במרחב.

במהלך הקרב של סיירת גולני, מפקדי הכוח שמעו מתוך המבנה קריאות לעזרה בעברית, "הצילו" ו"חטופים". הערכת הכוח הייתה שמדובר בניסיון הטעיה של מחבלים. חוליית ההנדסה שפעלה עם הכוח הצביעה על המבנה כחשוד במלכוד, ולכן הכוח נמנע מכניסה למבנה. חלק מהכוח שמע את הקריאות, אך חשד כי מדובר בניסיון של המחבלים למשוך את הכוחות פנימה לתוך המבנה ולפגוע בהם, דבר שקרה בעבר.

על בסיס חשדות אלו, הכוחות יצאו מהמבנה והכווינו ירי של מסוקי קרב וטנקים לעבר המבנה והמרחב. בתקיפות אלו, ככל הנראה חוסלו חמישה מחבלים שניסו להימלט מהמקום.

מסריקות שבוצעו במבנה, לאחר אירוע הירי בחטופים ב-15 בדצמבר 2023, אותרה מצלמה שהייתה על גבי הכלב שנהרג. הממצאים העלו כי החטופים שהו במבנה שבו פעל הכוח, וכי המחבלים שחוסלו היו אלו שהחזיקו בחטופים. בתיעוד שנמצא על הכלב החטופים לא נראים, אך קולם נשמע כשהם זועקים לעזרה. בסיום הקרב, ולאחר שחוסלו המחבלים שהחזיקו בחטופים, החטופים ככל הנראה יצאו מהמבנה במסע מילוט.

ב-14 בדצמבר זוהו בשעות הבוקר על ידי צילום רחפן שלטים ועליהם כיתוב "SOS" ו"הצילו, 3 חטופים" על מבנה במרחק 200 מטר מהנקודה בה נהרגו החטופים. בסמוך למבנה זוהו חביות כחולות, המאפיינות איתורים ממולכדים, שהכוחות פגשו במרחב שג'עייה, ועל כן הוא נחשד במלכוד.

צילום אווירי של מרחב שג'עייה עם מיקום רצף האירועים (דובר צה''ל)צילום אווירי של מרחב שג'עייה עם מיקום רצף האירועים (דובר צה''ל)

מהתחקיר עלה כי לדרג הפיקודי היה מידע על הימצאותם של חטופים במרחב שג'עייה, ואף נעשו פעולות למניעת תקיפת איתורים, אשר היה לגביהם חשד בדבר הימצאות חטופים. במקרה הזה, לא היה מודיעין אודות כל אחד מהמבנים בהם שהו החטופים. כמו כן, כחלק מההערכות בנושא, הוכנו בכל מרחב לחימה אוגדתי כוחות מיוחדים הזמינים באופן מיידי להתערבות במקרה בו כוח מזהה מבנה ובו חטופים. עם זאת, לא הייתה מודעות מספקת של הכוחות בשטח למקרה בו חטופים יגיעו לכוחות צה"ל, או שייווצר מפגש של הכוחות עם חטופים בעת טיהור מבנים במסגרת הלחימה ושלא כחלק ממבצע מיוחד לשחרור חטופים.

בצה"ל ציינו כי "לוחמי צה"ל המעורבים באירוע חוו בימים שקדמו לו מצבי לחימה מורכבים, והיו מצויים במצב תודעתי של דריכות ומודעות גבוהה לאיום. במהלך הקרבות נתקלו בהטעיות מצד האויב, ובניסיונות למשוך אותם לפירים ובניינים ממולכדים".

צילום אווירי של המרחב בו בוצע הירי (דובר צה''ל)צילום אווירי של המרחב בו בוצע הירי (דובר צה''ל)

הרמטכ"ל סיכם כי מדובר באירוע קשה עם תוצאות קשות מאוד: "צה"ל כשל במשימת חילוץ החטופים באירוע זה. כל שרשרת הפיקוד חשה אחריות לאירוע הקשה, מצרה על תוצאה זו ומשתתפת בצערן של שלוש משפחות החטופים". הרמטכ"ל קבע שניתן היה למנוע את הפגיעה בחטופים. לצד זאת, הרמטכ"ל הבהיר כי לא התקיים זדון באירוע, והלוחמים ביצעו את הפעולה הנכונה למיטב הבנתם את האירוע באותו הרגע.

עוד קבע הלוי, כי ישנה חשיבות עליונה לעמידה בהוראות הפתיחה באש. במצב בו אין איום מיידי והזיהוי אינו זיהוי אויב במובהק, ישנו צורך בקיומה של בחינה רגע לפני ביצוע הירי, בהינתן הזדמנות לכך. פעולה זו הכרחית על מנת למנוע בין היתר אירועי ירי כוחותינו לעבר כוחותינו. במקרה זה, שלושת החטופים לא נעו בצורה מאיימת ואחזו בדגל לבן, לכן היה נכון לוודא את הזיהוי בטרם ביצוע הירי. תנאי הלחץ וסביבת הפעולה הקשו על הלוחמים במימוש דגשים אלה.

המבנים מהם בוצע הירי (דובר צה''ל)המבנים מהם בוצע הירי (דובר צה''ל)

"הירי בחטופים לא היה צריך להתבצע – ירי זה לא תאם את הסיכון ואת המצב", סיכם הרמטכ"ל. "עם זאת, הוא בוצע בנסיבות מורכבות, ובתנאי לחימה עצימים תחת איום ממושך. עלינו המפקדים לוודא שההוראות המבצעיות ברורות, ושפעולת הכוחות בשטח משקללת היבטים נוספים, שבאים לידי ביטוי בהפעלת שיקול הדעת של הלוחמים והמפקדים בשטח. הוראות הפתיחה באש הן עניין הכרחי, והו נועדו לשמור עלינו, גם בכדי שלא נהרוג את עצמנו. הן קובעות ומשפיעות על החלטות גורליות, כפי שקרה באירוע הזה".

דובר צה"ל מסר כי "הרמטכ"ל עמד על הלקחים הנדרשים בקשר שבין המפקדה המודיעינית-מבצעית להשבת החטופים של אלוף במיל' ניצן אלון לפיקוד הדרום והאוגדות בשטח, בדגש על טיוב הקשר, העברת מידע מהמפקדה לכוחות ודיווח על סימנים חשודים להימצאות חטופים מהשטח למפקדה. הרמטכ"ל הנחה את כלל המפקדים ללמוד את לקחי האירוע, ולהעבירם לכוחות הלוחמים באופן מיידי, על מנת למנוע הישנות מקרים דומים ככל שניתן. בנוסף, הנחה להעלות את מודעות הכוחות בשטח לנוכחות חטופים במרחב הלחימה, לרבות מיקומיהם, תמונותיהם וממצאים שונים אודותיהם".

הרמטכ"ל ציין כי התחקיר מעמיק ויסודי, ובוצע תוך כדי לחימה בשל התוצאות הקשות והחובה להפיק לקחים באופן מיידי, לקראת המשך הלחימה. הממצאים הוצגו למשפחותיהם של החטופים.

תגיות:חטופיםצה"לחרבות ברזלשג'עייה

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה