חדשות בארץ

אושר במליאה: בתי המשפט יחייבו מתגמלי טרור בפיצויים לקורבנות טרור

קורבנות מעשי טרור ובני משפחותיהם זכאים לתשלומים המגיעים להם מהמדינה מהמוסד לביטוח לאומי. כעת יוכלו לתבוע כספים נוספים. אישור נוסף: פיצוי מינימלי של 10 מיליוני שקלים למשפחות שיקירן נרצח בפיגוע

(צילום: יונתן סינדל / פלאש 90)(צילום: יונתן סינדל / פלאש 90)
אא

מליאת הכנסת אישרה היום (ראשון) בקריאה ראשונה את הצעת החוק לפיצוי קורבנות טרור. בהצעה תמכו 26 חברי כנסת, אל מול 6 מתנגדים, והיא תוחזר לדיון בוועדת החוץ והביטחון.

אישור זה מצטרף לחוק נוסף שאושר בקריאה טרומית, לפיו הפיצוי למי שנפגע מטרור לא יפחת מהסכומים הבאים: עשרה מיליוני שקלים לעיזבונו של ניזוק שנהרג עקב מעשה טרור, סכום למי שנפגע ישירות ממעשה טרור, ופיצוי של שמונה מיליוני שקלים לניזוק שהוא בן משפחה מקרבה ראשונה של הרוג ממעשה הטרור.

החוק הראשון שאושר לקריאה ראשונה, פיצוי הקורבנות, יאפשר בעתיד לנפגעי טרור ומשפחותיהם להגיש תביעות נזיקין נגד הנותנים שכר ותגמול בעד ביצוע מעשי טרור ולקבל פיצויים. במסגרת זאת, מוצע שפיצויים אלו לא יהיו ניתנים לניכוי מכל סכום המשולם לנפגעי מעשה הטרור מטעם המדינה. עוד מוצע כי נפגעי הטרור יוכלו לממש את פסק הדין מכל נכס של המעורבים במימון טרור, לרבות מהכספים המוקפאים לפי חוק להקפאת כספים ששילמה הרשות הפלסטינית בזיקה לטרור המועברים אליה מממשלת ישראל.

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב: "כיום קורבנות מעשי טרור ובני משפחותיהם זכאים לתשלומים המגיעים להם מהמדינה מהמוסד לביטוח לאומי. כמו כן, הם רשאים להגיש תביעות נזיקין ולתבוע פיצויים המגיעים להם עקב אותו מעשה טרור. עם זאת, בשלב גביית הכספים הם אינם רשאים לגבות הן את התשלומים האמורים מהמוסד לביטוח לאומי והן את הפיצויים הנזיקיים שזכו בהם".

הצעת החוק נועדה להסדיר את סוגיית קביעתם של פיצויים לדוגמה לקורבנות הטרור, גם בתביעות נזיקין נגד מי שאחריותם נובעת מאשרור מעשי טרור, ובכלל זה הרשות הפלסטינית, המשלמת משכורות חודשיות למחבלים כתגמול בעד ביצוע מעשים אלו.

החוק השני, המתייחס לפיצוים מינימליים, קובע כאמור סכום פיצוי מינימום למשפחות של הרוג כתוצאה ממעשה טרור.

מגיש ההצעה, ח"כ אוהד טל, מסר: "מטרת הצעת החוק היא להסדיר את מנגנון הפיצויים הניתנים למשפחות נפגעות הטרור ולקבוע סכומי מינימום לפיצוי שיצמצמו את הפרשנות המשפטית בנושא. סכומים אלו, שייגבו מהמנגנונים הפלסטיניים, ישדרו מסר חד לאויבינו כי חיי יהודים לא יהיו הפקר".

תגיות:ביטוח לאומיטרור

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה