חדשות בארץ

דרישה מיו"ר הכנסת: להקים ועדת חקירה על האכיפה הבררנית בהפגנות נגד הרפורמה

במכתב ששלחו ארבעה חברי כנסת ליו"ר אמיר אוחנה הם כתבו: "אכיפה בררנית היא פגיעה אנושה בדמוקרטיה, פגיעה אנושה בשלטון החוק, ופגיעה באמון הציבור ברשויות החוק"

(צילום: אבשלום ששוני / פלאש 90)(צילום: אבשלום ששוני / פלאש 90)
אא

חברי הכנסת צבי סוכות (הציונות הדתית) ובועז ביסמוט (הליכוד) הגישו היום (ראשון),בשיתוף חברי הכנסת יצחק פינדרוס (יהדות התורה) ויצחק קרויזר (עוצמה יהודית),הצעה לסדר היום להקמת ועדת חקירה פרלמנטרית על המדיניות בה מערכת האכיפה מתייחסת להפגנות נגד הרפורמה המשפטית. נשיאות הכנסת תדון מחר בהצעה, ואם היא תאושר, תתקיים ביום רביעי הצבעה במליאה על הקמת ועדת החקירה.

במכתב ששלחו ליו"ר הכנסת אמיר אוחנה, כתבו חברי הכנסת: "במהלך החודשים האחרונים מתקיימות הפגנות על-ידי מתנגדי הרפורמה המשפטית. הפגנות אלו, גם אם תחילתן כהפגנות במסגרת החוק, מתרחבות מידי פעם לפעילות בלתי חוקית הכוללת חסימות צירים וצמתים, השחתת רכוש ואף התפרעויות. למרבה התמיהה, ובשונה באופן מובהק מטיפול גורמי אכיפת החוק במקרים דומים בעבר, הפגנות אלו זוכות למדיניות מכילה, רכה ומתפשרת, המתעלמת מפעולות בלתי חוקיות והרסניות".

חברי הכנסת הוסיפו כי "דבר זה מתבטא הן באכיפה המשטרתית, והן בהתנהלות גורמי התביעה אל מול אותם פורעי חוק, באופן שאין דומה לו בהיסטוריה של מדינת ישראל. כאשר היה מדובר בחרדים, מתנחלים, אתיופים  וכולי, רשויות אכיפת החוק נקטו ביד של ברזל. לצערנו מדיניות זו גורמת נזק לרבים מאזרחי ישראל המבקשים להגיע למחוז חפצם, ואף לחסימת אמבולנסים במקרים רבים. תופעה זו מעלה באופן ברור, בוטה וכואב תחושות של אכיפה בררנית מצד רשויות החוק, חוסר שוויון בין אזרחי ישראל, והבדלי גישה על בסיס פוליטי מצד הרשויות האמונות על הצדק".

"אכיפה בררנית זו היא פגיעה אנושה בדמוקרטיה, פגיעה אנושה בשלטון החוק, ופגיעה באמון הציבור ברשויות החוק. נוכח זאת, ולאור חומרת התופעה, נבקש להקים ועדת חקירה פרלמנטרית בנושא" - דברי חברי הכנסת.

כזכור, בישיבת הממשלה בשבוע שעבר דנו השרים במדיניות האכיפה בהפגנות. היועצת המשפטית לממשלה, עו"ד גלי בהרב-מיארה, שהשתתפה בישיבה, התבקשה להשיב בתוך שבוע מה מדיניותה בנוגע לחסימות כבישים ולעוד מספר נושאים הקשורים לאכיפה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בדיון: "הזכות להפגין שמורה הן למתנגדי הרפורמה והן לתומכיה. הממשלה לא מעלה על דעתה להגביל זכות זאת, אבל הממשלה כן מבקשת לקבל דיווח מהי מדיניות האכיפה ביחס להפרות חוק, שפוגעות בזכויות היסוד של מיליוני אזרחים, ושמתבצעות כמעט על בסיס יומי במהלך ההפגנות".

"הציבור צריך לקבל מענה לשאלה - מהי מדיניות האכיפה, והאם זוהי מדיניות אחידה? במדינה דמוקרטית לא ייתכן מצב שבו יש מדיניות אכיפה אחת כלפי ציבור מסוים, ומדיניות אכיפה שנייה כלפי ציבור אחר. כי לכולם ברור - אכיפה בררנית היא פגיעה אנושה בדמוקרטיה ופגיעה אנושה בשלטון החוק, ועל כן ביקשנו מהיועצת המשפטית לתת דיווח לממשלה בנושא זה".

תגיות:הפגנותועדת חקירהאכיפה בררנית

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה