זוגיות ושלום בית

האם צריך להיות שוויון בין הפעולות של הבעל לפעולות של האישה?

לא חלוקה שרירותית של תפקידים באופן שווה יוצרת תחושת הוגנות, אלא התמיכה הרגשית, הערכת הבעל והאישה, התקשורת ביניהם, הם אלו שקובעים את איכות הזוגיות

(צילום: shutterstock)(צילום: shutterstock)
אא

אנו זוג נשוי עם ילדים שעובדים לפרנסת המשפחה. לאחר סיום משמרת עבודתי, אני בעצם מתחילה את משמרתי השנייה בניקיון ובסידור הבית. אני מרגישה שהנטל בבית הוא יותר מידי על כתפי, ובעלי לא מוכן ליטול בצורה שוויונית את מטלות הבית וכל המשתמע מכך. כיצד אני צריכה להתמודד עם זה?

בעבר, חלוקת התפקידים הייתה ברורה ומוגדרת יותר. הגבר היה המפרנס העיקרי, והאישה עקרת הבית או מסייעת בפרנסה. במערכת כזו, גם הציפיות האחד מהשנייה היו ידועות ומוגדרות מראש.

היום ישנה מגמה של מעבר המשפחה מן הדגם המסורתי לדגם השיתופי. הסיבה לכך היא שנשים רבות יוצאות לעבוד, וכתוצאה מכך הן דורשות יחס שוויוני יותר. היחסים והציפיות בין בני הזוג השתנו, וישנו ניסיון מתמשך להגדיר מחדש את תפקידי הגבר והאישה, ואת המשא ומתן סביב התפקידים בבית.

כניסת הפמיניזם הביאה לתחושת חוסר שוויון, ובהתאם לכך לחוסר שביעות רצון בנישואיהם של אנשים רבים. הרגשה זו נובעת מהתפיסה הלא נכונה, שאין כל הבדל בין המינים, ובהתאם לכך לא צריך להיות הבדל בין התפקידים. כיום, לא זו בלבד שגם התפיסות המודרניות מבינות את תפיסת היהדות, שההבדל בין המינים הוא חלק מיצירה טבעית, ובהתאם לכך מותאמים התפקידים למבנה של האיש והאישה בניהול הבית והמשפחה, אלא גם הבדלים אלו הם לכבוד ולהערכה, בעיני הגברים וגם בעיני הנשים.

פורסמו מחקרים ישראליים, שזוגות שתופסים את חלוקת התפקידים כשוויוניים, מרוצים יותר מהמערכת הזוגית, כאשר מה שגרם לתפיסת השוויוניות היא התמיכה הרגשית, והרגשת האחריות המשותפת לשני בני הזוג, ללא קשר לאופן שבו מתחלקים התפקידים. זאת למרות שעזרת הבעל בפועל היא מועטה, ולא מעידה על שוויוניות בתפקידים. התפיסה שבן הזוג שותף ומסייע במה שהוא יכול, מספקת את התחושה של הקלה בעומס, וזה מה שגרם לנשים אלו להעיד על שביעות רצון מהנישואין.

מחקרים אלו מעידים, שלא חלוקה שרירותית של תפקידים באופן שווה יוצרת תחושת הוגנות, אלא התמיכה הרגשית, הערכת הבעל והאישה, התקשורת ביניהם, הם אלו שקובעים את איכות הזוגיות.

כשהבעל והאישה מביאים למודעות הזוגית שלהם את ההבנה שהמבנה הנפשי של כל אחד הוא שונה, מעצם היותם בני אדם שונים, הם ייטיבו לכבד זה את זו, ולהבין שכל אחד מעדיף לסייע במטלות ספציפיות, שהוא יכול לעמוד בהן.

לפיכך, חשוב לשוחח על חלוקת המטלות מתוך כבוד והערכה, כשכל אחד אומר מה הוא מסוגל לעשות, וכך לבצע את החלוקה תוך כדי התחשבות פיזית ונפשית. לדוגמא: האישה פנויה יותר לערוך את הקניות, אך הם מסכמים שהבעל עוזר לה לשאת את השקיות הכבדות הביתה. או האישה תצא מוקדם יותר לעבודה, כדי שתספיק למיין את הכביסה ולהכניסה למכונה, ואחר כך הבעל ימשיך לתלות.

הרב דניאל פנחסוב הוא מרצה, יועץ מומחה לנישואין ופסיכותרפיסט.

תגיות:שלום ביתשיוויוןזוגיות

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה