שבועות

בסימן טוב: איך זוכים לשנה של הצלחה ברוחניות?

האם חג השבועות הוא גם יום של דין? מה מיוחד בימים אלו, ומהי הסגולה לזכות לשנה של עלייה רוחנית?

(צילום: מנדי הכטמן / פלאש 90)(צילום: מנדי הכטמן / פלאש 90)
אא

הימים שלפני חג השבועות הם ימי הכנה מיוחדים לקראת חג מתן תורה, ימים של התקדשות והזדככות, שהרי ההשפעה הרוחנית שהייתה בעת מתן תורה חוזרת וחלה בכל שנה ושנה באותו מועד. ועל כן יש להתכונן לקראת חג השבועות על מנת שנהיה לכלי לקיבול לקבלת התורה הקדושה.

בספר 'חמדת ימים' (חג השבועות, פרק א') נכתב על ימים מיוחדים אלו של טרם חג השבועות "ותמיד בקרב הימים האלה לא ימוש מנגד עיניו לחשוב במעמד הר סיני. ויצייר בשכלו איך היו ישראל בטהרה ופרישות בהיותם נצבים נגד ההר מול האלקים, באימה וביראה ברתת ובזיע מפני אשר ירד עליו ה' ברבבות מלאכים... כי על ידי זכרון זה יעלה מורא על ראשו, ויראה ורעד יבא בו להתקדש עצמו במותר לו, להראות בעצמו כאילו הוא עומד במעמד ההוא, ולא יפנה ימין ושמאל בעסקי העולם הזה. ויעשה תורתו קבע ומלאכתו ועראי מראש חודש סיון עד יום הששי, אף כי אין דרכו בכך ביתר הימים... ובכן ימצא עזר כנגדו להשליך מעליו גילולי טומאת הנחש ולקבל תוספת קדושה, כאשר היה עם אבותינו הקדושים בימים האלה ובזמן הזה. ואשרי אנוש יעשה זאת להתנהג בקדושה וטהרה כל ו' הימים, ולו יוסף הארה יתירה בנשמתו ליראה את השם הנכבד והנורא."

המשגיח רבי שלמה וולבה זצ"ל תלה פתק בישיבתו, ובה סגולה להצלחה בתורה עבור כל השנה כולה – התמדה בלימוד התורה בשלושת ימי ההגבלה, שלושת הימים הסמוכים לחג השבועות, והנה לשונו "קיבלתי ממורי ורבי זצ"ל הוא רבי שמואל חרקובר זצ"ל, כי שלשת ימי הגבלה הם ימי סגולה, מי שלומד בהם בהתמדה רבה ממש בלי ביטול תורה לרגע, שזוהי סגולה להצלחה לכל השנה לעליה בתורה. הוא אמר לי שזה כתוב בספרים הקדושים" (מתוך הספר 'ספר אגרות ומכתבים להגר"ש וולבה זצ"ל', סימן רכ"ח).

 

חג של לימוד תורה

בחג מתן תורה חלה אותה הארה רוחנית של קבלת התורה בעת מעמד הר סיני, ולכן כל אחד יכול לזכות בשבועות לקבלת תורה מחודשת. חז"ל גילו לנו כי לא כל אחד זוכה לקבל את התורה בצורה השווה לחברו, אלא כל אחד זוכה לקבל חלק שונה בתורה.

וכך כותב ה'שפת אמת' "בעצרת דנים כל אחד כפי האחיזה שיש לו כל השנה בתורה... בכל חג שבועות זמן מתן תורתנו, מקבלים בני ישראל חלק התורה המתחדשת על כל ימי השנה... וזה ההתחדשות תלויה כפי הכנת כל אחד". חג השבועות הוא יום דין לרוחניות של האדם, בו יקבל הארה אלוקית וחלק בתורה הקדושה על פי מה שיוחלט עבורו בחג זה. זו, אגב, אחת הסיבות לכך שנוהגים להישאר ערים כל ליל שבועות ולעסוק בלימוד תורה – כדי להוכיח את רצוננו בקבלת חלקנו בתורה, ולזכות לחלק נאה בתורה הקדושה ביום דין זה.

 

תפילות ובקשות

ההילולא של דוד המלך חלה בחג השבועות, בו נולד ונפטר, ועל כן נהגו ללמוד ולקרוא את ספר התהילים בשבועות. כמו כן, מכיוון שזהו יום הדין לרוחניות, יש לנצל יום קדוש זה לתפילות על עניינים של רוחניות – שלכם, של יקירכם וכלל עם ישראל. בקשו שתזכו לעלייה רוחנית, בקשו לזכות לשוב בתשובה שלמה, בקשו להיות קרובים לקב"ה, להיות ליהודים טובים ומתוקנים יותר, לעשות את רצונו של ה' ומתוך שמחה. התפללו לזכות לתורה, מצוות ומעשים טובים. בקשו על הגאולה השלמה, ושנזכה כולנו לראות בקרוב בביאת משיח צדקנו ובבניין בית תפארתנו ומקדשנו.

תגיות:שבועותאמונה

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה