חדשות בריאות

פריצת דרך ישראלית בחקר סרטן הלבלב: האם תרופה מבוססת רנ"א תטפל בגרורות?

חוקרים ישראלים גילו כי שינויים בעיבוד מולקולות הרנ"א בתא הם אלו שגורמים לגידול להפוך לגרורתי. תרופה או ריפוי המבוססים על תובנה זו עשויים לטפל בגרורות

  • א' ניסן התשפ"ג
(צילום: shutterstock)(צילום: shutterstock)
אא

פריצת דרך בחקר סרטן הלבלב הקטלני: מחקר חדש שפורסם אתמול (רביעי) בכתב העת היוקרתי Nature מצביע על כך ששינויים בעיבוד מולקולות הרנ"א בתא הם אלו שגורמים לגידול להפוך לגרורתי. תרופה או ריפוי המבוססים על תובנה זו עשויים לטפל בגרורות.

נזכיר כי סרטן הלבלב נחשב לקטלני ביותר מכל סוגי הסרטן, ואחוזים בודדים מהחולים שורדים יותר משנים בודדות עם המחלה. לסרטן, שמתגלה בדרך כלל בשלב הגרורתי שלו, אין כיום טיפול יעיל. למרבה הצער, עד היום לא נמצאו השינויים הגנטיים שהופכים את הגידול לפולשני וגרורתי – השלב הקטלני של הסרטן.

במהלך המחקר גילו חוקרי האוניברסיטה העברית ששינויים בעיבוד מולקולות הרנ"א בתא - ולא שינויים גנטיים בדנ"א - הם שגורמים לגידול להפוך לגרורתי.

שני החוקרים שהובילו את המחקר הם הדוקטורנטית אמינה ג'בארה, מצוות המחקר של פרופ' רותם קרני, מומחה לביולוגיה מולקולרית של סרטן בפקולטה לרפואה של האוניברסיטה העברית. השניים הראו שעל ידי שימוש בתרופה המעכבת את פעילות קבוצת גנים מסויימת, ומשמשת כיום לטיפול בחולים מושתלי איברים, ניתן לעכב את יצירת הגרורות של סרטן הלבלב.

עוד הראו החוקרים כי על ידי התערבות גנטית בתהליך עיבוד הרנ"א (מולקולה פולימרית) של גני המטרה, הראו החוקרים שניתן לבטל את היכולת הגרורתית של תאי סרטן לבלב שנלקחו מחולים, כך שאינם יכולים ליצור גרורות כאשר הושתלו בעכברים.

פרופ' קרני מעורכי המחקר מציין: "ממצאי המחקר מסבירים לראשונה את הבסיס המולקולרי (שאינו גנטי) להפיכתם של תאי סרטן לבלב לגרורתיים ומציעים שתי דרכים להמשך טיפול: תרופה ידועה שמעכבת חלבון במסלול חשוב לפולשנות עליו משפיע RBFOX2, או ריפוי מבוסס רנ"א שמתערב בתהליך עיבוד הרנ"א שעליו משפיע RBFOX2, כדי לטפל בסרטן הלבלב הגרורתי".

תגיות:תרופהמחקרסרטן הלבלב

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה