חדשות בארץ

אדלשטיין ואלקין נפגשו עם זלנסקי: "ישראל צריכה להגביר משמעותית את תמיכתה באוקראינה"

חברי הכנסת ילידי אוקראינה, יולי אדלשטיין וזאב אלקין, נפגשו עם זלנסקי, ודנו על הצורך בהגברת הסיוע הישראלי לאוקראינה

  • ל' שבט התשפ"ג
(צילום ארכיון: פלאש 90)(צילום ארכיון: פלאש 90)
אא

יו"ר ועדת החוץ והביטחון, ח"כ יולי אדלשטיין ויו"ר סיעת המחנה הממלכתי, ח"כ זאב אלקין נפגשו אתמול (שני) עם נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי. הפגישה התקיימה בלשכתו של זלנסקי בקייב, והיא נמשכה כשעה.

במהלך הפגישה דנו על הצורך בהגברת הסיוע הישראלי לאוקראינה, כולל בתחום ההגנה נגד טילים ומל"טים איראניים. כמו כן בשיחה שמו דגש על שיתוף פעולה ישראלי-אוקראיני נגד איראן בזירה הבין לאומית.

בסיום הפגישה הביעו חברי הכנסת אדלשטיין ואלקין, המכהנים גם כראשי אגודת הידידות הפרלמנטרית ישראל-אוקראינה, את עמדתם לגבי הצורך בשינוי המדיניות הישראלית והגברת הסיוע לאוקראינה ואמרו לנשיא כי הם משמשים כנציגי כנסת ישראל ומביעים את תמיכתם באוקראינה.

"כבוד הנשיא, הגענו לאוקראינה כנציגי כנסת ישראל וכראשי אגודת הידידות הפרלמנטרית ישראל-אוקראינה, כדי להביע את תמיכתנו באוקראינה, בעם האוקראיני ובהנהגת אוקראינה בתקופה קשה זו. כבר שנה העם האוקראיני מגן על אדמתו מפני הפלישה הרוסית. במלחמה הנוראה הזו, שבעבר לא היה ניתן לדמיין אותה, נהרגים לא רק אנשי צבא, אלא גם אזרחים, קשישים, נשים וילדים. רוסיה ממשיכה להפגיז את הערים האוקראיניות כולל חריקיב, בה אחד משנינו נולד וגדל. נמשך ירי הטילים ופגיעה באמצעות המל"טים האיראניים כנגד תשתיות אזרחיות", אמרו אדלשטיין ואלקין.

"כל האשמים בפשעי מלחמה נגד האנושות חייבים לשאת באחריות. העולם המערבי כולו, בראשות ארה"ב ואירופה תמך וממשיך לתמוך במאבקה של אוקראינה על חירותה ועצמאותה. מדינת ישראל כחלק מקהילת המערב וכמדינה שיודעת היטב את משמעות ההגנה על עצמאותה עם נשק ביד במאבק בתוקפנות לא צודקת ובהפגזות מתמשכות באוכלוסייה אזרחית, אינה יכולה לעמוד מן הצד בשעה זו. מיומה הראשון של המלחמה, ישראל גינתה את התוקפנות הרוסית באוקראינה והצביעה באופן עקבי בעד אוקראינה באו"ם, מדינת ישראל איננה מכירה בסיפוח הרוסי של שטחי אוקראינה.

עוד הוסיפו אדלשטיין ואלקין, שניהם ילידי אוקראינה: "ישראל סיפקה ותמשיך להעניק סיוע הומניטרי נרחב לאוקראינה, אבל, לדעתנו, זה לא מספיק. ישראל צריכה להגביר משמעותית את תמיכתה באוקראינה, ישראל יכולה וצריכה לעשות הרבה יותר ממה שעשתה עד כה. עלינו להפסיק לחשוש, ולנקוט עמדה חד משמעית פעילה בהתאם לערכי המוסר הבסיסיים, כפי שמצופה מכל מדינה מערבית. עלינו לסייע לאוקראינה בכל התחומים שבהם טכנולוגיות ישראליות, כולל צבאיות, יכולות לסייע להגן על האוכלוסייה האזרחית, על חירותה ועצמאותה. יש רגעים בהיסטוריה העולמית שבהם אי אפשר לשבת על שני כיסאות.

"אנו מקווים שביקורו של שר החוץ בשבוע שעבר היה רק הסנונית הראשונה בתהליך. כפרלמנטרים נעשה כל שביכולתנו כדי להשיג הרחבה משמעותית של התמיכה הישראלית באוקראינה בכל התחומים. אנו תומכים בשיתוף פעולה מעשי בין ישראל לאוקראינה בתחום ההגנה האווירית והגנה נגד טילים ובתחומים הגנתיים נוספים. באופן סמלי, כאשר כל העולם התרבותי תומך באוקראינה, יש מדינה אחת שעוזרת לצבא הרוסי בטרור נגד האוכלוסייה האזרחית של הערים האוקראיניות, וזו איראן. אותה איראן שמצהירה בגלוי על רצונה להשמיד את מדינת ישראל, נותנת חסות לטרור נגד ישראל ואזרחיה ושואפת להחזיק בפצצה גרעינית.

אדלשטיין ואלקין הוסיפו: "אין ספק שאתגר משותף בתחום הביטחון של מדינת ישראל ואוקראינה הוא ההתקרבות הצבאית-פוליטית הרוסית-איראנית. איראן מקבלת ניסיון קרבי חדש ברמה יום יומית ומנסה את הנשק שלה באוקראינה. התחזקות הברית הזו מאיימת על ביטחונה לא רק של אוקראינה, אלא גם של ישראל. ישראל ואוקראינה חייבות לנקוט במשותף צעדים מידיים לבלימת ציר הרשע הזה. במאבק באיראן ובהשתתפותה בתמיכה בטרור נגד האוכלוסייה האזרחית ובאיום הנובע ממנה, גם אתם וגם אנחנו נמצאים באותו צד של המתרס, עלינו לעשות הכול ביחד כדי שהקהילה העולמית תצטרף למאבק הזה ובצעדים בלתי מתפשרים תוכיח לאיראן, שהתמיכה בטרור תעלה לה ביוקר.

"אדוני הנשיא, אנו מאמינים כי העם האוקראיני יעמוד איתן במלחמה קשה זו וידע להגן על חירותו ועצמאותו. אנחנו מודעים למחירה הכבד של המלחמה. הניסיון הישראלי שלנו מלמד שעם שיודע על מה הוא נלחם תמיד מנצח והופך את הקשיים שלאחר המלחמה לתחילתו של שלב חדש בהיסטוריה שלו וקפיצת מדרגה. אנו מאמינים שלאחר שתצליח להגן על עצמאותה, אוקראינה תוכל לא רק לשקם את כל מה שנהרס, אלא גם, כמו ישראל, לבצע קפיצת מדרגה עצומה אל העתיד. ישראל תעשה הכול כדי לעזור לאוקראינה בתהליך השיקום לאחר המלחמה", הוסיפו אדלשטיין ואלקין.

"בתור ילידי אוקראינה, שקרוביהם חיים היום באוקראינה תחת הפגזות, אנחנו יודעים ממקור ראשון כמה קשה לכם היום. אבל האמת והצדק תמיד מנצחים, ואין לנו ספק בצד של מי הם. לכן אנחנו כאן איתכם היום", סיימו אדלשטיין ואלקין את דבריהם, אותם פרסמו לאחר הפגישה.

לאחר הפגישה עם זלנסקי, נפגשו אדלשטיין ואלקין עם יו"ר פדרציית הקהילות היהודיות באוקראינה הרב מאיר סטמבלר ועם נציג הפדרציה בישראל לוי אדרעי ושמעו מהם על צרכי הקהילות היהודיות באוקראינה בצל המלחמה.

הח"כים התפעלו מאוד מעבודה של הפדרציה, ואמרו כי למרות היכרותם את עבודת הפדרציה משנים קודמות, הם נדהמו לראות את היקף הפעילות השוטפת בצל המלחמה. השניים הבטיחו כי יפעלו להגברת הסיוע לקהילות היהודיות מטעם מדינת ישראל.

יו"ר הפדרציה, הרב מאיר סטמבלר, מסר: "שמחנו לקבל את ידידנו משכבר הימים מר אדלשטיין ומר אלקין. שניהם, כילידי אוקראינה מכירים מקרוב את פעילות הפדרציה למען יהודי אוקראינה בשלשת העשורים האחרונים, מוקירים אותה ופועלים למענה כל העת. אנו תפילה כי ביקורם הבא אצלנו יהיה בתקופה של שלום ושלווה".

במקביל, הבוקר דווח בחדשות 13 שנשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי העביר בקשה רשמית למדינת ישראל לקיים פגישה עם ראש הממשלה נתניהו. הבקשה הרשמית הועברה במסגרת ביקורו של שר החוץ אלי כהן בקייב ביום חמישי האחרון, יחד עם מספר בקשות נוספות מן הצד האוקראיני. גורמים בישראל אישרו את הידיעה.

תגיות:יולי אדלשטייןזאב אלקיןוולדימיר זלנסקי

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה