פעילות הידברות

מהשבת הקרובה – מתחזקים, ועולים מדרגה בהידור השבת

על החיוב במקורות לכבד ולענג את השבת, על שכר שומרי שבת ומענגיה ועל דברי הזוהר על החזר הוצאות שבת בכפל כפליים

  • א' שבט התשפ"ג
(צילום: shutterstock)(צילום: shutterstock)
אא

הידעתם כי בשמיים ישנם מלאכים שתפקידם לברך כל אחד ואחד מישראל ששומרים את השבת ומענגים אותה? הידעתם כי בזוהר הקדוש כתוב במפורש על החזר הוצאות שמקבל כל יהודי שמענג את השבת? קבלו עוד כמה סיבות טובות להתחזק בהידור השבת, למענכם ובשבילכם.

מקור כבוד השבת - החיוב לכבד ולענג את השבת מקורו בנאמר בספר ישעיהו: "וקראת לשבת עונג, וכבדתו מעשות דרכיך". לדעת הראשונים, 'עונג' הוא בהנאות הגוף - כגון אכילה ושתיה, ואילו 'כבוד' הוא בכסות נקיה ונאה, נקיות הגוף, תיקון הבית לכבוד שבת, וכל מעשה שעל ידו מבטא האדם את חשיבותו של יום השבת.

(צילום: shutterstock)(צילום: shutterstock)

כאשר אדם אוכל, שותה ולובש בגדי שבת – שיכוון לשם הרחבת הנפש: בעל ה"כתב והקבלה" כותב כי על האדם לכוון בעת האכילה, השתיה ולבישת בגדי השבת לרוחניות כה דבריו: "יכוון להרחיב בהם את הנפש, להבריא את גופו והמשך מציאותו אל השלמות, כדי שיישארו כלי כוחות נפשו - שהם אברי הגוף - שלמים, ותהיה היכולת בנפשו להתעסק מבלי מונע במעלת המידות השכליות המביאים אל עבודת הקדש, וכן בבגדים הנאים - רק להרחיב נפשו שתהיה בהירה וזכה לקבל חכמת התורה, כי הנפש תלאה ותעכור המחשבה בהתמדת ענין הדברים הכעורים".

שכר שומרי שבת ומענגיה - ה"ילקוט מעם לועז" מביא בשם הזוהר כי "יש מלאכים מיוחדים בשמים, שהם מיוחדים לכך: להסתכל באלו ששומרים שבת ומענגים אותה כהלכה, והם מברכים אותם, ויש עימם רבבות מלאכים שעונים אמן". הרמב"ם מביא את שמפורש בקבלה כי "שכרו בעולם הזה יתר על שכרו לעולם הבא", כלומר, כמה שבעולם הבא שומר השבת מקבל שכר רב, עוד יותר גדול הוא שכרו בעולם הזה. חז"ל אומרים: "אלמלא שמרו ישראל שבת ראשונה - לא שלטה בהן אומה ולשון". שמירת השבת יכלה להציל אותנו מן השיעבוד.

הוצאות שבת חוזרות - נאמר בגמרא: "כל מזונותיו של אדם קצובים לו מראש השנה ועד ראש השנה, חוץ מהוצאות שבת". על הוצאות שבת נאמר "לוו עלי, ואני פורע". כביכול הקב"ה נותן לנו צ'ק פתוח ואומר: בני, קנו בו לכבוד שבת ללא שום צמצום. ידוע כי הרב פינקוס זצ"ל היה שולח את ילדיו לחנות המכולת ביום שישי, ואומר: ''קנו ברווח את כל צרכיכם. דמיינו שהכל כעת בחינם".

בזוהר מובא שלא רק שהקב"ה יחזיר לאדם את כל הוצאותיו לכבוד השבת, אלא אף יחזיר לו אותן בכפל כפליים.

סגולת הסגולות - בזוהר מובא גם כי השבת היא מקור הברכה בעולם. כל הברכות שלמעלה ומטה תלויות ביום השביעי. הספורנו מפרש על הפסוק "ששת ימים תעבוד ובשביעי תשבות" כי "הצלחתך בששת הימים תהיה כמו שתשבות בשביעי". החפץ חיים מסביר על הפסוק "ראו כי ה' נתן לכם את השבת", כלומר, ראו כיצד השבת מעניקה לכם את הפרנסה של כל ימות השבוע. "ויברך אלוקים את יום השביעי" - היום השביעי הוא היום המבורך של השבוע, מכוחו אנו נהנים כל שאר ימות השבוע. שמירת השבת מובאת גם כסגולה לעשירות ("ברכת ה' היא תעשיר - זו השבת"), סגולה להצלחה בחינוך הילדים (ולכן גם ברכת הבנים היא דווקא בשבת), ועוד ועוד.

גדולי ישראל, אליהם באו יהודים בבקשות ברכה ובחיפוש אחר סגולות מועילות, שלחו את המבקשים לעשות "תוספת שבת": להקפיד ולהשתדל יותר בכבוד השבת, ללמוד ולקיים את הלכות השבת, לחזק אחרים בשמירת שבת ולהקפיד יותר על קדושתה.

השבת היא הסגולה המוכחת והמפורשת והגדולה מכל הסגולות. הקדוש ברוך הוא בכבודו ובעצמו עומד ומבטיח לפתוח את "בית גנזיו" בעבור אלו המשתדלים בכיבוד השבת - "לקראת שבת לכו ונלכה כי היא מקור הברכה".

הרב זמיר כהן מבאר את חשיבות ההשקעה בכבוד השבת:

יריד "לפאר את השבת" עם הידברות: עד 70% הנחה על מגוון ענק של יודאיקה לשבת. המבצע עד 31.1 במחירים שלא יחזרו. בואו לפאר את השבת שלכם. לחצו כאן

תגיות:שבתהידברות שופס

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה