חדשות בארץ

הליכוד על ההסכם עם סמוטריץ': "ממשלת נתניהו תוביל רפורמת אזרחות שווה למתיישבים"

בליכוד דחו על הסף את הביקורת בשמאל על ההסכם עם הציונות הדתית: "הממשלה תוביל רפורמת אזרחות שווה למתיישבי יהודה ושומרון, מבלי לשנות את המעמד המדיני או המשפטי של השטח. הסמכויות של מתאם הפעולות בשטחים והמינהל האזרחי נשארות במשרד הביטחון"

נתניהו (צילום: אוליביה פיטוסי, פלאש 90)נתניהו (צילום: אוליביה פיטוסי, פלאש 90)
אא

בליכוד הגיבו היום (שני) על הביקורת בשמאל להסכם עם הציונות הדתית, המקנה ליו"ר המפלגה בצלאל סמוטריץ' את הסמכויות למינוי ראש המינהל האזרחי ומתאם פעולות הממשלה בשטחים.

"אחרי שנים של אפליית המתיישבים לרעה, הממשלה בראשות נתניהו תתקן עוול היסטורי ותוביל רפורמת אזרחות שווה למתיישבי יהודה ושומרון, מבלי לשנות את המעמד המדיני או המשפטי של השטח", נמסר בהודעה מטעם הליכוד. "הסמכויות של מתאם הפעולות בשטחים והמינהל האזרחי נשארות במשרד הביטחון, במבנה המשפטי הקיים".

עוד הוסיפו בליכוד, כי "החלטות השר הממונה בעניין המתפ"ש והמינהל האזרחי ייעשו בתיאום מלא והסכמתו של ראש הממשלה, שימשיך לנהל את המדיניות באחריות ושיקול דעת. בניגוד לדיווחים השקריים, חתימת צווים בתחום יהודה ושומרון ימשיכו להיעשות על ידי אלוף פיקוד המרכז, ותשובות עתירות לבג"ץ יעשו בתיאום כל הגורמים ובהסכמת ראש הממשלה. ההסדר החדש יאפשר שירות טוב ויעיל יותר לאזרחי ישראל ביהודה ושומרון, דבר שהתבקש כבר לפני שנים רבות, מבלי לשנות את הסטטוס קוו המדיני במקום".

מוקדם יותר נחשף במלואו ההסכם שנחתם ביום חמישי האחרון בין הליכוד והציונות הדתית. מפרטי ההסכם עולה, כי לציונות הדתית יינתנו שלושה תפקידי שרים בממשלה. סמוטריץ' יכהן כשר האוצר בחלקה הראשון של הקדנציה ויעבור למשרד הפנים בחלקה השני. הציונות הדתית תקבל גם את משרד העלייה והקליטה, בראשו יעמוד ח"כ אופיר סופר. ח"כ אורית סטרוק תעמוד בראש משרד ההתיישבות, שסמכויותיו ושטחי פעילותו יורחבו והוא ייקרא משרד המשימות הלאומיות. במחצית השנייה של הקדנציה, אחד מתיקים אלו – לפי בחירתו של סמוטריץ' – יוחלף בתיק הבריאות או בתיק אחר עליו יוסכם עם ראש הממשלה. 

בנוסף, אחד משרי הציונות הדתית יכהן גם כשר במשרד הביטחון, שתחת אחריותו המלאה יהיו שטחי הפעולה של יחידות מתאם פעולות הממשלה בשטחים והמינהל האזרחי. השר גם ימנה את העומדים בראשי גופים אלו, בתיאום ובהסכמה עם ראש הממשלה. חוק יסוד הממשלה יתוקן, כדי שיתאפשר להמשיך במתווה של "שר במשרד".

בהסכם צוין, כי תשובות המדינה המוגשות לבג"ץ על ידי פרקליטות המדינה בנוגע להתיישבות יאושרו על ידי השר במשרד הביטחון בתיאום עם שר הביטחון ובתיאום ובהסכמה עם ראש הממשלה. לצורך הסדרת כלל הפעילות שבאחריות השר במשרד הביטחון, תוקם מנהלת בתוך משרד הביטחון, שתפעל כיחידת סמך עצמאית בכלל ההיבטים. המנהלת תהיה באחריות השר, והיא תכלול 12 תקנים.

עוד נקבע כי ראש הממשלה בנימין נתניהו יהיה יו"ר ועדת השרים לענייני ההתיישבות, וסמוטריץ' יהיה ממלא המקום היחיד שלו. יו"ר הציונות הדתית יכהן כחבר בכל פורום ממשלתי, כולל הקבינט המדיני-ביטחוני, לכל אורך הקדנציה. ככל שמספר חברי הקבינט יעלה על 11 חברים, תקבל הציונות הדתית נציג נוסף בקבינט למשך כל הקדנציה.

תגיות:הציונות הדתיתהליכודיהודה ושומרוןמתפ"שבחירות 2022

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה