חדשות בארץ

נתניהו קיבל מהרצוג את המנדט להרכבת ממשלה: "אהיה ראש ממשלה של כולם"

נתניהו הגיע לבית הנשיא כדי לקבל את המנדט להרכבת הממשלה: "אפעל עם חבריי, מתוך שליחות עמוקה, אל מול האתגרים שלפנינו"

  • י"ט חשון התשפ"ג
(צילום: קובי גדעון / לע"מ)(צילום: קובי גדעון / לע"מ)
אא

נשיא המדינה יצחק הרצוג וראש הממשלה המיועד בנימין נתניהו נפגשו בצהריים (ראשון) בבית הנשיא. בתחילה התקיימה פגישה בין השניים בארבע עיניים, ולאחר מכן נערך טקס רשמי בו העניק הרצוג לנתניהו את המנדט להרכבת הממשלה.

לרשותו של נתניהו יעמוד פרק זמן של 28 ימים להרכבת ממשלתו. במידה ולא יצליח במשימה – בסמכותו של הרצוג להעניק לו ארכה של 14 ימים נוספים.

הרצוג נשא דברים בעת הענקת המנדט: "מן ההתייעצויות שקיימתי עולה התמונה הבאה: 64 חברי כנסת המליצו על חבר הכנסת בנימין נתניהו, 28 חברי כנסת המליצו על חבר הכנסת יאיר לפיד, ו-28 חברי כנסת בחרו שלא להמליץ על מי מחברי הכנסת לתפקיד הרכבת הממשלה".

"לפיכך, לפי כל השיקולים הנובעים מהחוק ומן המסורת שהונהגה על ידי קודמיי: מבחינת התמיכה הגדולה ביותר במועמד מסוים מקרב חברי הכנסת, ומבחינת המפלגה הגדולה ביותר בכנסת. וכמובן מבחינת השיקול עליו מצביעים כשיקול המרכזי: מיהו חבר הכנסת לו יש את הסיכוי הגבוה ביותר להרכיב את הממשלה הבאה - התוצאה היא ברורה, ויש להטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על חבר הכנסת בנימין נתניהו", הוסיף.

(צילום: קובי גדעון / לע"מ)(צילום: קובי גדעון / לע"מ)

הרצוג התייחס למשפט נתניהו: "לא נעלמה מעיניי, כמובן, העובדה כי כנגד חבר הכנסת נתניהו מתנהל הליך משפטי בבית המשפט המחוזי בירושלים, ואינני מקל בכך ראש כלל וכלל. עם זאת חשוב לציין כי בית המשפט העליון כבר אמר את דברו בבירור בנוגע לכתב אישום תלוי ועומד כנגד חבר כנסת המועמד לתפקיד הרכבת הממשלה - במספר פסקי דין, כולל בהרכב מורחב של 11 שופטים, כשהוטלה מלאכת הרכבת הממשלה על חבר הכנסת נתניהו על ידי קודמי בתפקיד הנשיא ראובן ריבלין. לנוכח כל אלו, לאחר ששקלתי את הדברים בהתאם לדין, ולאחר שנתת לכך את הסכמתך, כמתחייב בחוק, החלטתי להטיל עליך, חבר הכנסת בנימין נתניהו, את מלאכת הרכבת הממשלה".

"כובד האחריות המוטלת על כתפיה של ממשלה בישראל, ובוודאי על העומד בראשה, הוא מהגדולים והמורכבים בעולם", אמר הרצוג בפנותו לנתניהו. "לאזרחי ישראל דרושה ממשלה יציבה ומתפקדת. ממשלה שמשרתת את כלל אזרחי ישראל – אלה שתמכו ובחרו בה, וגם אלה שהתנגדו לכינונה; ממשלה הפועלת בשליחותם ולמענם של כל גווני הפסיפס הישראלי – מכלל הקהילות, המגזרים, האמונות, הדתות, אורחות החיים, התפיסות ועולמות הערכים המגוונים; ומגלה רגישות ואחריות כלפי כולם.

"למדינת ישראל דרושה ממשלה, שגם אם לא תבטא בהרכבה את כל השקפות העולם וחלקי הבית, תדע להוביל מהלך של חיבור ואיחוד בין כל חלקי העם ולקיים שיח אחראי, זהיר, פתוח, כן וקשוב עם יתר רשויות השלטון. חשוב שנזכור – אין לנו, כאומה, מרחב לטעויות קריטיות. על כל ממשלה לנהוג בזהירות רבה בנושאים שהם גורליים לקיומנו, להגנה על ביטחוננו, ולשמירה על קווי המתאר היסודיים ביותר שלנו כמדינה יהודית ודמוקרטית.

"חבר הכנסת בנימין נתניהו, כשליח ציבור מנוסה, שמילא שלל תפקידים בכירים במדינתנו, לרבות מספר כהונות כראש ממשלת ישראל – אתה מכיר ויודע היטב, אלו נושאים ואתגרים דחופים ביותר ניצבים על הפרק, ובכללם איומים פנימיים וחיצוניים, לצד הזדמנויות חשובות. לפיכך, המשימה שמוטלת בראש ובראשונה עליך, כמי שצריך כעת להרכיב את הממשלה המיועדת ולעמוד בראשה, היא להנהיג ממשלה וקואליציה שיהיו מודעות לאחריות העצומה המוטלת עליהן ולעובדה כי בחירות בישראל הן לא משחק סכום אפס. אני מעניק לך בזאת את כתב המינוי, ומאחל לך הצלחה במשימתך. הצלחתך היא הצלחת העם כולו", סיים הנשיא את דבריו.

ראש הממשלה המיועד נשא אף הוא דברים: "אחרי שורה של מערכות בחירות, העם הכריע בצורה ברורה בעד הקמת ממשלה בראשותי. היום אנו מתקדמים לקראת כינונה של ממשלת ישראל ה-37. אני מבקש להודות לכל 64 חברי וחברות הכנסת שהמליצו עליי. נעשה הכל כדי שזו תהיה בעזרת השם ממשלה יציבה ומוצלחת, ממשלה אחראית ומסורה, שתפעל לטובת כל תושבי המדינה בלי יוצא מן הכלל".

"בעשור האחרון הבאנו את ישראל למעמד של כוח עולה בין האומות, ונעשה הכל כדי להצעיד אותה מעלה לפסגות גבוהות אף יותר. אני אישית נרגש מאוד לקבל את הזכות להרכיב את הממשלה, לא פחות מאשר בפעם הראשונה שזכיתי לכך לפני 26 שנים", הצהיר נתניהו.

"ציבור המצביעים נתן אמון חד-משמעי בי ובליכוד, כמו גם במפלגות השותפות לדרכנו. אבל אני רוצה לומר: אני מתכוון להיות ראש הממשלה של כולם – של מי שבחרו בי, ושל מי שלא בחרו בי", הדגיש נתניהו. "זה משקף את מה שאני מאמין בו ומה שמנחה את פעולתי. זאת האחריות שלי כראש ממשלת ישראל וכך פעלתי כשיחד עם חבריי, הבאנו מיליוני חיסונים לכל אזרחי ישראל, הבאנו את העשור הבטחוני והכלכלי הטוב בתולדות ישראל לכל אזרחי ישראל והבאנו ארבעה הסכמי שלום היסטוריים לכל אזרחי ישראל ולטובת עמי האזור. אני אפעל עם חבריי, מתוך שליחות עמוקה, אל מול האתגרים שלפנינו.

"בכוונתי לפעול יחד כדי להגדיל את מרחב ההסכמה בתוכנו. גם אם ישנם בין חלקי העם חילוקי-דעות בנושאים מהותיים יש די והותר נושאים שסביבם הרוב המכריע יכול להתאחד ולהסכים. אחים אנחנו, נועדנו לחיות זה לצד זה", הוסיף ראש הממשלה המיועד. "יש רבים-רבים שמברכים על תוצאות הבחירות – אבל יש גם מי שמשמיעים נבואות-זעם ומפחידים את הציבור. זאת לא הפעם הראשונה שדברים כאלה מושמעים. אמרו את זה על בגין, אמרו את זה גם עליי, זה לא היה נכון אז וזה לא נכון גם היום".

המשא ומתן הקואליציוני בין הליכוד למפלגות ש"ס, יהדות התורה, הציונות הדתית ועוצמה יהודית נמשך. בשל הקשיים במשא ומתן, ככל הנראה הממשלה לא תושבע ביום רביעי הקרוב, אלא מספר ימים אחר כך. במהלך היום יחודשו שיחות המשא ומתן בין הליכוד למפלגות האחרות.

הבוקר הודיע יו"ר ש"ס אריה דרעי כי הוא מעוניין בתפקיד שר האוצר. בתגובה מסרו גורמים בציונות הדתית כי "בצלאל סמוטריץ' הוא שר הבטחון הבא של מדינת ישראל. הציונות הדתית תדרוש את תיקי הביטחון, החינוך והדתות, וכן הסכמים קואליציוניים מפורטים כולל סיכומים תקציביים כדי להבטיח את החזרת הביטחון האישי, תיקון מערכת המשפט, הסדרת ההתיישבות וחיזוק הזהות היהודית של המדינה". לפי הדיווח בחדשות 12, ש"ס צפויה להחזיק, מלבד האוצר, בארבעה תיקים, ביניהם: הדתות, הנגב הגליל והפריפריה והבריאות.

פנייה אישית מהרב זמיר כהן ל-64 חברי הכנסת של גוש הימין ולכל יהודי בישראל:

 

תגיות:יצחק הרצוגבנימין נתניהובחירות 2022

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה