חדשות בארץ

אלשיך מגיב על פרשת הריגול: "אין לזה אחיזה במציאות"

בתגובה ראשונה לפרסום ב"כלכליסט" על השימוש שעשתה המשטרה בתוכנות ריגול כדי לעקוב אחר אזרחים, אמר המפכ"ל לשעבר רוני אלשיך כי אין לכך אחיזה במציאות: "אילו הפרסום היה נכון, אכן זהו זעזוע עמוק לדמוקרטיה, לא פחות מכך"

אלשיך (צילום: פלאש 90)אלשיך (צילום: פלאש 90)
אא

מפכ"ל המשטרה לשעבר, רוני אלשיך, הגיב הערב (רביעי) לראשונה על הפרסומים בעיתון "כלכליסט", לפיהם המשטרה עשתה שימוש בתוכנת הריגול "פגסוס" של חברת NSO כדי לחדור ללא אישור משפטי לטלפונים של אזרחים, בהם פוליטיקאים ואנשי עסקים בכירים, מנכ"לי משרדים ממשלתיים ועיתונאים, מעורבים בתיק 4000, וכן מקורביו ובני משפחתו של ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו.

"שלשום בבוקר נחשפנו לכותרות דרמטיות לפיהן לכאורה משטרת ישראל בכלל, ובראשותי בפרט, התעלמה מכל דין והפכה פעילות שאמורה להיות ממוקדת ומפוקחת לפלטפורמה ל'פישינג' חסר שליטה", אמר אלשיך. "למרות שכבר למעלה משלוש שנים אני מחוץ למשטרת ישראל, כמי שהכיר את המערכת מקרוב לא היה לי ספק שהתמונה שפורסמה אין לה אחיזה במציאות".

"נוכח העובדה שסוף סוף היו שמות בגוף הפרסום ידעתי לומר, כמי שמכיר את המערכות הטכנולוגיות הרלוונטיות, שמרגע זה ניתן לאמת או לשלול ולקבל תמונה עובדתית ברורה. אילו הפרסום היה נכון - אכן זהו זעזוע עמוק לדמוקרטיה, לא פחות מכך".

אלשיך התייחס בדבריו לממצאי הבדיקה שערכה המשטרה: "המתנו כולנו בסבלנות רבה, עד שמשטרת ישראל השלימה בדיקה פנימית מעמיקה ולאחריה עוד אחת צולבת והממצאים, כפי שפורסמו לידיעת השוטרים, הובאו גם לידיעתי. לא הופתעתי לגלות שממצאי הבדיקה הוכיחו, כי לרשימה שורבבו שמותיהם של אנשים תמימים שמשטרת ישראל לא חשדה בהם מעולם בשום פעילות פלילית, לא פוקחו על ידי משטרת ישראל - לא רק בכלי האיסוף שפותח ב-NSO, גם לא בכל כלי איסוף כלשהו, כלים שבמדינה דמוקרטית מחויבים באישור ובצו שופט. גם אלה ששמם הובא ברשימה, ואכן נחשדו בעבירות שחייבו פיקוח מכל סוג שהוא, נבחנו והתברר כי כלי החקירה השונים הופעלו מולם כחוק, על פי צו שופט ועל פי כל דין".

"לצערי, ראיתי באיזה זלזול התקבלו ממצאי בדיקות המשטרה על ידי חלק מהגורמים. כמי שמכיר מקרוב את הבודקים שעסקו הפעם במלאכה, לא רק שאינני מזלזל בהם - אני משוכנע שהם בדקו בידיים נקיות ככל שידם מגעת. ראיתי אותם בעבר בפעולה נגד עבריינים, ואני סומך עליהם גם כאשר מוטלת על כתפיהם האחריות להחזרת אמון הציבור במערכת אכיפת החוק".

המפכ"ל לשעבר ציין, כי הוא "מברך אישית על קריאת המשטרה לכל בודק חיצוני שייקבע, והכל כדי לתקן את הנזק ולהחזיר את אמון הציבור במשטרה ובשלטון החוק מהר ככל שניתן. הנזק העצום שנגרם למערכת אכיפת החוק מחייב תשובות ברורות ומקיפות יותר מכל הגופים והאנשים הנוגעים בדבר. בכוונתי להציג את עמדתי באופן מעמיק ומקיף. אולם העת לכך תגיע כשאשתכנע כי אין בכך כדי לגרום חלילה נזק להליך משפטי או הליך בדיקה".

תגיות:משטרת ישראלרוני אלשיךתוכנות ריגול

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה