חדשות בארץ

מרכז ליב"ה: זה הקשר בין הכסף הרפורמי ורפורמת הגיור של מתן כהנא

מרכז ליב"ה, הפועל לבלום את השפעת הרפורמים על הצביון היהודי במדינת ישראל, פרסם סרטון הטוען לקשר בין הרפורמים ותומכיהם לרפורמת הגיור של השר לשירותי דת מתן כהנא, כשבתווך – ארגון צהר, עמותת עיתים ומיזם 'גיור כהלכה'

  • ל' שבט התשפ"ב
כהנא (צילום: אוליביה פיטוסי, פלאש 90)כהנא (צילום: אוליביה פיטוסי, פלאש 90)
אא

(קרדיט: ליב"ה)

השר לשירותי דת, מתן כהנא, מקדם בימים אלו רפורמות דרמטיות במגוון סוגיות דת שעל סדר היום. הרפורמות ישפיעו רבות על אזרחי ישראל בעיקר בנושאי הכשרות, הנישואין והגיור. 

כהנא טוען, כי הוא מבקש בסך הכל לייעל את המערכת וכי הוא חף מאינטרסים. הוא אף טוען, שלרפורמות הללו אין כל קשר לתנועות הרפורמיות והקונסרבטיביות. 

בתגובה לדבריו של כהנא, מרכז ליב"ה – הפועל לבלום את השפעת הרפורמים על הצביון היהודי במדינת ישראל – פרסם אמש (שני) סרטון, הטוען לקשר בין הרפורמים ותומכיהם לרפורמת הגיור של כהנא, כשבתווך – ארגון צהר, עמותת עיתים ומיזם 'גיור כהלכה'.

בראשית הסרטון, שנערך על ידי מחלקת המחקר של ליב"ה, נטען כי כל מטרת הרפורמה בגיור היא להעניק לרב דוד סתיו – רבה של שוהם, העומד בראש ארגון צהר – סמכויות גיור. בשל כך, כהנא מבקש להעניק את הסמכויות ל"רבני הערים", למרות שרבני הערים בעצמם פרסמו מכתב נגד המהלך.

המשך הסרטון מתמקד במיזם 'גיור כהלכה' שהוקם בשנת 2015 על ידי עמותת עיתים, במטרה להעניק מענה לאלו "שלא מצאו מענה הולם בבית הדין לגיור של הרבנות הראשית לישראל". רפורמת הגיור מיישמת בפועל את האג'נדה והקו של 'גיור כהלכה'. 

על פי הנתונים שהוצגו בסרטון, 'גיור כהלכה' מתוקצב מחד על ידי ארגון צהר ומאידך קרן יד הארי אוסקר טריגובוף שותפה בהקמתו. הקרן היא הזרוע הפילנתרופית של הארי אוסקר טריגובוף, יהודי אוסטרלי עשיר, חבר מן המניין בקהילת "עמנואל" בסידני, שכוללת בעיקר תנועות רפורמיות וקונסרבטיביות. בתו של טריגובוף היא 'רבה' רפורמית ידועה. היא משמשת כחברה בוועד המנהל של המכון בישראל, שמטרתו – על פי הנטען בסרטון – "יצירת חלופות לרבנות הראשית".

הסרטון מתייחס גם לעמותת עיתים שעומדת מאחורי יוזמת 'גיור כהלכה', וטוען כי היא נתמכת באופן קבוע על ידי קרנות ועמותות שתורמות במקביל לתנועות הרפורמיות והקונסרבטיביות, כדוגמת קרן עזריאלי, קרן שוסטרמן, קרן טאובר ועוד.

במרכז ליב"ה טוענים עוד, כי קיים קשר ישיר בין ארגון צהר של הרב סתיו למיזם 'גיור כהלכה', כשהרב סתיו עצמו משמש כדיין תחת מיזם 'גיור כהלכה' של 'עיתים'. בנוסף, הרב יהודה גלעד מצהר, אחד מתומכי הרפורמה של כהנא, משמש בכפל תפקידים – גם כדיין במיזם 'גיור כהלכה' וגם כחבר העמותה של קרן טריגובוף. הרב אורן דובדבני, העומד בראש מערך הכשרות של צהר, משמש גם הוא כמגייר רשמי במיזם 'גיור כהלכה'. כמו כן, עוזרו של כהנא עצמו, שי ויצמן, שימש כמנכ"ל 'גיור כהלכה'. 

אורן הניג, מנכ"ל מרכז ליב"ה, סיכם את העולה מהסרטון: "מפת האינטרסים של רפורמת הגיור נחשפה. כהנא מיישם בפועל את הרפורמה, רק כדי שהרב סתיו, רב העיר שוהם, יקבל סמכויות. הרבה כסף נשפך כדי לקדם את הרפורמה. קרנות שתומכות ברפורמים ובקונסרבטיבים מתקצבות את עמותת עיתים ואת מיזם 'גיור כהלכה', והן תומכות ברפורמות של כהנא, שיגרמו לקרע אדיר בעם ישראל ויהרסו את הצביון היהודי של מדינת ישראל. הגיע הזמן שכהנא יפסיק לשקר ויספר לנו את האמת".

תגיות:רפורמיםצהרמתן כהנארפורמת הגיורמרכז ליב"ה

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה