חדשות בארץ

"תקלה מקצועית": ממצאי תחקיר העסקת עובד הניקיון בבית גנץ

ועדת הבדיקה החיצונית שמינה ראש השב"כ רונן בר לבחינת העסקתו של עומרי גורן, החשוד בריגול, בביתו של שר הביטחון בני גנץ הגישה את מסקנותיה. בר: "למרות הצלחה בסיכול, כשלנו במניעה"

גנץ וראש השב"כ רונן בר (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)גנץ וראש השב"כ רונן בר (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
אא

שירות הביטחון הכללי פרסם הערב (שלישי) את ממצאי התחקירים שבוצעו בעקבות העסקתו של עומרי גורן, עובד הניקיון החשוד בריגול, בביתו של שר הביטחון בני גנץ.

בשבועות האחרונים נערכה בשב"כ שרשרת של תחקירים, שעסקו בכשל הספציפי וכן בתהליכים רחבים יותר בתחום אבטחת האישים. ראש השב"כ רונן בר מינה ועדת בדיקה חיצונית שהורכבה משלושה בכירי שב"כ בדימוס – שני ראשי אגפים לשעבר וראש חטיבה לשעבר מתחום האבטחה וההתאמה הביטחונית. הוועדה הגישה לבר את מסקנותיה, וזאת במקביל לממצאי התחקירים שבוצעו בתוך השירות על ידי גורמי המקצוע והוצגו בפניו.

על פי הודעת שב"כ, מהתחקירים עלה כי "התגלו כשלים מקצועיים בהליך האבחון הביטחוני של עומרי גורן, זאת בשל פערים מקצועיים ופערים בתהליכי העבודה. כמו כן, התגלו ליקויים בתהליכי הבקרה שאמורים היו לאתר את הטעות לאחר מעשה".

עוד התברר כי נמצא "פער בתהליך העבודה המסנכרן דרך קבע את כלל הגורמים העוסקים באבטחת השר וסביבתו – יחידת האבחון ויחידת האבטחה בשב"כ והממונים על האבטחה מטעם משרד ראש הממשלה ומשרד הביטחון".

במסגרת הפקת לקחים מיידית ובהנחייתו של בר, בוצעה בדיקת רוחב מול כלל האישים המאובטחים. בפועל, הוחמרו נהלי הבדיקה והאבחון של המעגלים הקרובים לאישים המאובטחים. בנוסף, חודדו ורועננו הממשקים ותחומי האחריות שבין היחידה לאבטחת אישים לבין קציני הביטחון במשרדי הממשלה שאחראים על בתי האישים.

בשב"כ ציינו, כי בר "הנחה על הוספת שכבות הגנה מודיעיניות ומבצעיות במעטפת האבטחתית של האישים המאובטחים על ידי השירות. כמו כן שונו תהליכי עבודה ונוספו גורמי בקרה על תהליך האבחון הביטחוני של בעלי מקצוע ואחרים הנמצאים בסביבת האישים".

לצד הכשל במניעת העסקתו של גורן בביתו של גנץ, ציין בר לשבח את פעולת הסיכול המהירה שאפשרה לאתר את החשוד באופן מיידי ולעוצרו תוך 48 שעות מרגע יצירת הקשר עם הגורם העוין.

בשורה התחתונה, בשב"כ אמרו כי ממצאי התחקיר ומסקנות ועדה הבדיקה החיצונית הגדירו את האירוע כ"תקלה מקצועית". בר ציין את הערכתו לאופן לקיחת האחריות והיישום המהיר של הלקחים לשיפור, וקבע כי לשני מנהלים תינתן הערה פיקודית. 

"למרות הצלחה בסיכול, כשלנו במניעה", אמר ראש השב"כ. "בתהליך תקין, אדם כזה לא היה אמור לעבוד בסביבת אישיות מאובטחת. התקלה שהתרחשה באירוע נקודתי זה אפשרה לנו בחינת עומק, שתביא לשיפור תהליכים ומנגנוני בקרה בכל הנוגע לסוגיית בעלי התפקידים בסביבת האישים המאובטחים".

"התחקיר היווה הזדמנות לבחון באופן נרחב תהליכי עבודה מקצועיים השגורים בשירות", הוסיף בר. "מסקנות ועדת הבדיקה החיצונית, לצד הפקת לקחים מעמיקה ויסודית של יחידות השירות, תורגמו כבר לפעולות בשטח שיצמצמו באופן משמעותי את הסיכוי להישנות מקרים מסוג זה".

תגיות:שב"כתחקיררונן בר

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה