חדשות בארץ

הותר לפרסום: סוכלה תשתית חמאס ביו"ש – כ-50 פעילי טרור נעצרו

שב"כ, צה"ל ומשטרת ישראל סיכלו התארגנות טרור נרחבת של חמאס, שהוכוונה על ידי בכירי הארגון בחו"ל, ונועדה להוציא לפועל פיגועים ביהודה, שומרון וירושלים

(צילום: דובר צה"ל)(צילום: דובר צה"ל)
אא

שירות הביטחון הכללי, בשיתוף צה"ל ומשטרת ישראל, חשף במהלך השבועות האחרונים התארגנות טרור נרחבת של חמאס, שהוכוונה על ידי בכירי הארגון בחו"ל, כך הותר היום (שני) לפרסום. ההתארגנות פעלה ברחבי יהודה ושומרון, במטרה לבצע פיגועים במספר מתווים בשטחי איו"ש וירושלים, לרבות אפשרות לביצוע פיגועי תופת בישראל.

במסגרת החשיפה, נעצרו למעלה מ-50 פעילי חמאס ביהודה ושומרון שהיו מעורבים בהקמת תשתית הטרור. כמו כן נתפסו כספים, אמצעי לחימה, נשקים וציוד להכנת מטעני נפץ.

בהודעה שמסר שב"כ צוין, כי הפעילות מומנה ונוהלה על ידי בכירי חמאס, בראשם צאלח עארורי, סגן יו"ר הארגון וראש "מרחב הגדה" – גוף הממוקם בחו"ל ופועל להניע פעילות חמאס ביהודה, שומרון וירושלים.

לצידו של עארורי פועלים מגורשים נוספים, אחד הבולטים בהם הוא זכריא נג'יב, במקור תושב מזרח ירושלים. נג'יב, שהיה מחוטפי החייל נחשון וקסמן הי"ד, שוחרר בעסקת שליט, ופועל לקידום פעילות החמאס בשטחי איו"ש. בשנת 2019 נחשפה מעורבותו בתכנון פיגוע התנקשות באישים ישראלים. הוא זוהה כאחד המעורבים המרכזיים במאמץ להקמת את תשתית הטרור שנחשפה.

לתשתית הטרור גויסו פעילים מאזורים שונים ביהודה ושומרון – רמאללה, חברון וג'נין. אחד הפעילים המרכזיים שהובילו את הקמת התשתית בשטח הינו חיג'אזי קואסמה, פעיל חמאס מוכר מחברון, בן 37, שנעצר בעבר מספר פעמים בגין פעילות בחמאס ותכנון פיגועים. קואסמה הינו בן למשפחה של פעילי חמאס בולטים, בהם מחמוד קואסמה, שגורש בעסקת שליט לעזה ופועל משם להניע פעילות חמאס באיו"ש.

קואסמה נפגש עם בכירי מפקדת חמאס בחו"ל וקיבל הנחיות לביצוע פיגועים. כמו כן, הוצע לו על ידי עארורי סכום של כמיליון דולר באם יוציא לפועל פיגוע חטיפה. בהמשך הועברו לידיו מאות אלפי שקלים לטובת הנעת הפעילות.

בין הפעילים שגויסו על ידי קואסמה באיו"ש נמצא חמזה זהראן, פעיל חמאס בן 40 מהכפר בידו הסמוך לרמאללה. זהראן נעצר בעבר מספר פעמים בגין מעורבות בפעילות חמאס ובתכנון פיגועים. הוא הצטרף למאמץ להקמת תשתית הטרור, וגייס בין השאר את אחיו אחמד זהראן וכן אחים ובני משפחה נוספים. אלה פעלו, באמצעות הכספים שקיבלו מחו"ל, להשגת אמצעי לחימה וייצור חומרי נפץ, אשר נתפסו במהלך הפעילות לסיכול התשתית. אחמד זהראן ושני פעילי חמאס נוספים נהרגו ב-26 בספטמבר בכפר בידו, במהלך חילופי אש עם כוחות הביטחון שפעלו לסיכול התשתית.

כאמור, אמצעי לחימה רבים נתפסו במהלך חשיפת התארגנות הטרור. בין השאר, נתפסה כמות של חומרי נפץ המתאימה לבנייה של כארבע חגורות נפץ. מוחמד אבו אל-חסן, פעיל חמאס מבורקין ועא ע'אני ח'דור, פעיל חמאס מבית סירא, זוהו כדמויות המרכזיות שעסקו ביייצור חומרי הנפץ.

במבצע הסיכול לקחו חלק גדודי התעסוקה המבצעית של צה"ל במרחב יהודה ושומרון, וכן יחידות מיוחדות שביצעו שימוש במגוון אמצעים לסיכול התשתית. מדובר צה"ל נמסר, כי "כחלק מפעילות הכוחות, לוחמי יחידות מובחרות וביניהן יחידת דובדבן סיכלו ועצרו מספר רב של פעילים תוך הפגנת יוזמה, אומץ, תחבולה ומקצועיות. פעילות מודיעינית ייחודית הביאה ללוחמים בקצה המבצעי מודיעין ויכולות מתקדמות, גם באמצעות שיתופי הפעולה המבצעיים עם שב"כ ומשטרת ישראל".

השמדת חומרי הנפץ שאותרו (צילום: דובר צה"ל)

בשב"כ הדגישו, כי פעילי חמא"ס מחו"ל ומעזה ממשיכים כל העת במאמצים לגייס תושבים מאיו"ש לטובת פעילות טרור. מאמצים אלו כוללים הזרמה מתמשכת של מימון לפעילות טרור מגוונת. אחד המעורבים הבולטים במאמצים אלו הוא מוסא דודין, מגורש עסקת שליט מאזור יתיר, מקורבו ויד ימינו של צאלח עארורי. דודין מעורב בהכנסת כספי טרור באמצעות שליחים לחמאס באיו"ש, פעילות שהובילה לאחרונה לסיכול תשתית טרור באיזור חברון.

"מדובר בסיכול מבעוד מועד, נרחב ומשמעותי של תשתית טרור מסוכנת שתכננה שורה של פיגועים קשים", אמר גורם בכיר בשב"כ. "מטרת פעילות הטרור המאומצת של פעילי החמאס בחו"ל ובעזה אל מול הפעילים שטחי איו"ש הינה לערער את היציבות באיזור, תוך שמשיתים מחיר כבד על התושבים המקומיים".

"שירות הביטחון הכללי, יחד עם צה"ל ומשטרת ישראל, ימשיכו בטיפול נחוש במאמצי הגיוס וההתעצמות של חמאס באיו"ש, במטרה להגיע לכלל הגורמים אשר יהיו מעורבים במאמצים אלו ולסכלם מבעוד מועד".

הרמטכ"ל, רב-אלוף אביב כוכבי, התייחס לחשיפת תשתית הטרור בשיח עם מפקדים ולוחמים בחטיבת הקומנדו: "ביצעתם את המשימה שלכם היטב, סיכלתם תשתית טרור רחבה ובזכותכם לעם ישראל יש יותר שקט וביטחון. השנים האחרונות הן שנים בטוחות, ואחת הסיבות לכך היא אתם, הלוחמים. אינכם יודעים מכמה משפחות מנעתם צער רב. אני סומך עליכם באימונים, בשגרה ובפעילות המבצעית".

תגיות:חמאסשב"כצה"לטרור

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה