חדשות בארץ

"ממשלת שמאל רעה": הכנסת דחתה הצעת חוק להחלת הריבונות על יו"ש

ברוב קולות הקואליציה, דחתה מליאת הכנסת הצעת חוק של חברי הכנסת מיקי זוהר ושלמה קרעי להחלת הריבונות על יהודה ושומרון. יו"ר סיעת הליכוד, יריב לוין: "בנט וסער חשפו שוב את פרצופם האמיתי"

בנט ולפיד, ארכיון (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)בנט ולפיד, ארכיון (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
אא

מליאת הכנסת דחתה בצהריים (רביעי) בקריאה טרומית הצעת חוק להחלת הריבונות של מדינת ישראל על יהודה ושומרון. להצעה, שהוגשה על ידי חבר הכנסת מיקי זוהר מהליכוד, הוצמדה הצעה דומה של חברו לסיעה, שלמה קרעי. בהצבעה השמית זכתה ההצעה לתמיכתם של 50 חברי כנסת מול 64 מתנגדים. בין המתנגדים – חברי הכנסת של ימינה ותקווה חדשה, שבעבר הביעו את תמיכתם בהחלת הריבונות.

בהצעת החוק הוצע לקבוע, כי החוקים והריבונות של מדינת ישראל יחולו על כל מרחבי ההתיישבות ביהודה ושומרון. שר המשפטים יהיה רשאי להתקין תקנות בכל הנוגע לביצוע החוק, לרבות זכויות וחובות, באישור ועדת החוקה של הכנסת.

זוהר, שעלה לדוכן להציג את החוק, אמר: "הצעת החוק הזו שוב תראה ותחשוף מי האידיאולוג בכנסת הזו, מי מאמין בדרך שלו, ומי האופורטוניסט ומי זה שמחפש תפקידים לעצמו ולחבריו. אני אבין ואני אקבל את זה כשמנסור עבאס ורע"מ יצביעו נגד החוק, אבל כשהימין בממשלה הזו יצביעו נגד החוק הזה – הם יוכיחו לציבור פעם נוספת שהם באו לכנסת בשביל ג'ובים, בשביל תפקידים, בשם האופורטוניזם, לא בשם האידיאולוגיה ולא בשם הערכים".

חבר הכנסת שלמה קרעי הוסיף: "יש היום אזרחים סוג א' שגרים בין גדרה לחדרה, אזרחים סוג ב' שגרים בפריפריה, ואזרחים סוג ג' שגרים בהתיישבות ביהודה ושומרון שחוקי מדינת ישראל לא חלים עליהם, רק באישור של אלוף הפיקוד. אני מדבר על חוקים אזרחיים כדי שיוכלו לבנות פרגולה. כל אזרחי מדינת ישראל הולכים לפי החוק, אבל שם צריכים אישור של אלוף הפיקוד. זו התנהלות שמתאימה למדינה תחת שלטון צבאי ולא מתאימה למדינה דמוקרטית".

שר המשפטים גדעון סער השיב להצעה: "שמעתי את חבר הכנסת מיקי זוהר מתייחס לכך שבקדנציה הקודמת נתניהו רצה להחיל את הריבונות אבל כחול לבן מנעו את זה ממנו, ותהיתי כמה אפשר להיות רחוק מהאמת. בהסכם הקואליציוני בין הליכוד לכחול לבן, שאני יחד אתכם הצבעתי עליו בכנסת הקודמת, שנתניהו הציג, ובצדק, את ההישג המרכזי שבכל המבנה הפריטטי ובכל זכות הווטו, החריג היחיד זה עניין הריבונות, ושהוא יכול להביא את הריבונות החל מה-1 ביולי 2020 לדיון בקבינט ובממשלה ולאישור בממשלה ובכנסת".

סער הוסיף, כי "כל ילד יודע שנתניהו כשהגיע להסכמים המדיניים עם איחוד האמירויות התחייב ראש הממשלה, כתוארו דאז, בפני הממשל האמריקאי להשעות למספר שנים את נושא הריבונות".

יו"ר סיעת הליכוד ומרכז האופוזיציה, יריב לוין, הגיב על נפילת חוק החלת הריבונות: "ממשלת בנט-לפיד הוכיחה היום פעם נוספת שמדובר בממשלת שמאל רעה. הממשלה שהבטיחה להיות 'עשר מעלות ימינה' הפילה לפני זמן קצר הצעת חוק שנועדה להחיל ריבונות בשטחי יהודה ושומרון".

"נפתלי בנט וגדעון סער, שהבטיחו לשמור על ערכי הימין, חשפו היום שוב את פרצופם האמיתי כשהפילו את החוק החשוב הזה. אנו נעשה הכל כדי להפיל את ממשלת השמאל, ולהחליף אותה בממשלה לאומית אמיתית".

תגיות:יהודה ושומרוןמליאת הכנסתריבונות

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה