היסטוריה וארכיאולוגיה

נחשף הקטע החסר של חומת ירושלים מימי חורבן בית ראשון

במסגרת החפירות הארכיאולוגיות בעיר דוד, נחשף הקטע החסר של חומת ירושלים שהבבלים פגשו כשהחריבו את העיר בתשעה באב לפני 2,600 שנים

קטע החומה שנחשף (צילום: קובי הראתי, עיר דוד, רשות העתיקות)קטע החומה שנחשף (צילום: קובי הראתי, עיר דוד, רשות העתיקות)
אא

(וידאו: יניב ברמן, רשות העתיקות ועיר דוד)

במסגרת חפירות ארכיאולוגיות המתנהלות בגן הלאומי עיר דוד, נחשפו לאחרונה שרידים של חומת העיר שנבנתה בימי בית המקדש הראשון בממלכת יהודה כדי להגן על ירושלים ממזרח.

החפירות מתנהלות בגן הלאומי עיר דוד מטעם רשות העתיקות, בשיתוף עמותת אל עיר דוד (אלע"ד), כחלק מפיתוח הגן הלאומי.

מנהלי החפירה, ד"ר פיליפ ווקוסבוביץ מהמרכז לחקר ירושלים הקדומה וד"ר ג'ו עוזיאל ואורטל כלף מטעם רשות העתיקות, מסבירים: "חומות העיר הגנו על ירושלים מפני מספר מתקפות במהלך שלטונם של מלכי יהודה, עד להגעת הבבלים שהצליחו לפרוץ את החומות ולכבוש את העיר. את שרידי ההריסות ניתן לראות בחפירות הארכיאולוגיות, שחשפו במהלך השנים עדויות רבות לחורבן, כולל מבנים שנשרפו על כל תכולתם. עם זאת, לא הכל נהרס, וחלקים של החומות, שעמדו והגנו על העיר לאורך עשרות שנים ויותר, נותרו עומדים עד עצם היום הזה".

הקטע החדש שנחשף מחבר בין שני קטעים שנחפרו בעבר במדרון המזרחי. בשנות השישים חשפה הארכיאולוגית הבריטית קת'לין קניון קטע של החומה בחלקו הצפוני של המדרון, ותיארכה אותו לימי ממלכת יהודה. כעשור לאחר מכן, חשף הארכיאולוג יגאל שילה קטע ארוך של החומה, בחפירות שקיים בחלק הדרומי של המדרון.

במשך השנים עלו טענות, הגורסות כי למרות אופיים המרשים של השרידים, אין לראות בקירות אלו שרידי חומה. ברשות העתיקות מציינים, כי עם חשיפתו של הקטע החדש שמחבר בין התגליות מהעבר, נראה כי הוויכוח הוכרע, וכי מדובר באופן חד-משמעי בחומה המזרחית של ירושלים הקדומה.

שחזור קטעים שפורקו בעבר במהלך חפירות בתחילת המאה ה-20 מאפשר לעקוב אחרי כמעט 30 מטרים נוספים של החומה, ששרדה לגובה של 2.5 מטרים ולרוחב של עד 5 מטרים. בספר מלכים ב' מופיע תיאור כיבוש העיר על ידי הבבלים: "ואת חומות ירושלים סביב נתצו כל חיל כשדים אשר רב טבחים" (פרק כ"ה פסוק י').

נראה כי דווקא את הצד המזרחי של החומה לא הצליחו הבבלים לנתץ. להערכת החוקרים, הדבר נובע בשל תלילותו החדה של המדרון המזרחי של עיר דוד, המשתפל אל עבר הקדרון בזווית של 30 מעלות. את ממצאי ההרס והחורבן ניתן לראות במבנה שעמד בצמוד לחומה ונחשף במהלך עונות החפירה הקודמות. בתוך המבנה התגלו שורות של קנקני אגירה, שנשברו בתוך הריסות המבנה כאשר הוא נשרף וקרס. על ידיות הקנקנים מופיעות טביעות "רוזטה" בצורת שושנה, המזוהות עם סוף תקופת ממלכת יהודה.

בסמוך לחומה נחשף חותם טביעה בבלי עשוי אבן, ועליו תיאור דמות הניצבת מול סמלים מסוגננים של שני האלילים הבבליים מרדוך ונבו. לא הרחק ממקום מציאת החותם, התגלתה גם בולה (טביעת חותם עשויה חימר) של איש יהודאי בשם "צפנ".

תגיות:בית ראשוןירושלים

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה