חדשות יהדות

הזמר נתן גושן: "הרב קנייבסקי שינה לי את השם"

איך נתן גושן חזר בתשובה, מי שינה לו את השם מ'מתן' ל'נתן', ומה גרם לו לשמור שבת?

  • ב' אב התשפ"א
נתן גושן (צילום: מרים אלסטר / פלאש 90)נתן גושן (צילום: מרים אלסטר / פלאש 90)
אא

"הרב קנייבסקי שינה לי את השם ממתן לנתן", סיפר הזמר נתן גושן ל'ידיעות אחרונות'. "זה היה לפני 15 שנה. אמא שלי הייתה חברה טובה של רעייתו הרבנית בת שבע, והיא שאלה אותו על השם שלי, מתן. הרב השיב שעדיף 'נתן'. שאלתי את עצמי, אני אוהב את השם נתן? לא יודע. שאלתי, ואת מתן אתה אוהב? אמרתי לעצמי, וואלה לא. אני זוכר שניתקתי את הטלפון ואמרתי לכולם, 'חברים, מהיום נתן גושן'.

גושן הוסיף וסיפר מה גרם לו לחזור בתשובה: "אחותי הילה התחזקה לפניי, יצאה לתהליך משלה של חזרה בתשובה והספרים שקירבו אותה ליהדות היו בבית. אני הייתי ילד חילוני לגמרי, ויום אחד כשהיא לא היתה בבית, מתוך סקרנות, הלכתי לבדוק בעצמי ופתחתי את הספר 'השתפכות הנפש', של רבי נחמן מברסלב. באותם רגעים של קריאה אז - הבנתי שהנשמה שלי צריכה התייחסות".

"קצת אחרי גיל 15 עזבתי את הבית. הרגשתי שאני רוצה לחיות חיים אחרים. זו היתה תקופה של חיפוש, וזה היה הרגע שבו החלטתי לשים כיסוי ראש. שמתי כיפה, גידלתי פאות אני שומר שבת, שם ציצית. התהליך שלי גם הבהיל את אמא שלי מאוד. כולם חיכו מסביב שזה יהיה עוד משהו שיחלוף כמו כל השיגעונות שלי. אבל אצלי זה רק התחזק".

תהליך ההתחזקות היה איטי, ואת הרגע בו החליט לשמור שבת גושן זוכר במיוחד. "היו לי קשיים עם לשמור שבת, בתקופת הצבא היו נפילות, והיה לי קשה עם זה מאוד", הוא אומר. "אחרי שהשתחררתי מהצבא נסעתי בשבת, וסמוך מאוד לבית רכב נכנס בי חזיתית, עברנו תאונת דרכים והתעלפתי. כשהתעוררתי שמעתי בומים כי ניסו לחלץ אותנו מהאוטו, הדלתות התעקמו".

"אני זוכר שאמא שלי רצה למקום מהבית, לראות שאני בסדר. נפצעתי קל, וכולנו בכינו שם יחד", מוסיף גושן לספר. ביקשתי סליחה מאמא שלי על האוטו, וביקשתי סליחה מעצמי, על זה שאני מאשים את עצמי בהכל בלי לבדוק. מאז לא חיללתי שבת יותר".

נתן גושן, 35, נחשב לזמר מוערך בישראל ובעולם כולו. בשנים האחרונות התקרב לתורה ולמצוות. במהלך שאלות ותשובות שהעניק לגולשיו באינסטגרם, אמר גושן שהדבר הראשון שהוא עושה כשהוא קם בבוקר זה להתפלל ושהוא משתדל ללמוד תורה מדי יום. כשנשאל האם הוא מתנחם באמונה כששום דבר לא הולך לו, גושן ענה: "אמונה היא לא מצב בינארי. איש האמונה מטייל על הספקטרום, עולה ויורד, ואיתו יורדת ועולה הנחמה מהאמונה שלו. ברגעי האמונה בוודאי שאתנחם, זה אפילו מחייב", כתב גושן והמשיך: "בעולם של אלוקים, הרצון שלי הוא לא הדבר הכי חשוב. יש אמת, מולה נמדדים ואליה שואפים. ברגעים בהם אני זוכה להחזיק באמונה – באמת אני חווה תחושה שאין לה מילים. אבל אם מוציאים את אלוקים מהמשוואה, ההיגיון דורש להפסיק לחפש הרמוניה בין הרצוי לבין המצוי. האקראיות לא מבטיחה ולא מקיימת, וגם ככה החוויה הרגשית של האדם בעולם תלויה בפרשנות שהוא נותן למה שקורה לו, ולא במה שהוא חווה מבחוץ, ועל זה צריך לעבוד". 

הרב יגאל כהן בהרצאה משנה חיים- האמונה תנצח. צפו:

 

תגיות:הרב קנייבסקינתן גושן

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה