חדשות בארץ

ליברמן נגד החרדים: סבסוד מעונות היום לילדי אברכים – יבוטל

שר האוצר אביגדור ליברמן הודיע, כי החל משנת הלימודים הבאה יינתן סבסוד ממשלתי למעונות יום רק אם שני ההורים עובדים. במפלגות החרדיות תקפו את ההחלטה, שתשלול ממשפחות האברכים את הזכאות לסבסוד. יו"ר ש"ס אריה דרעי: "צעד דורסני ומרושע"

ליברמן (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)ליברמן (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
אא

(עודכן: 14:15)

שר האוצר אביגדור ליברמן הודיע היום (רביעי), כי אברכים הלומדים בישיבה ואינם עובדים לא יהיו זכאים לסבסוד מעונות יום מפוקחים עבור ילדיהם בגילאי 3-0.

על פי ההחלטה שפורסמה על ידי משרד האוצר, יוחל הקריטריון של "מיצוי כושר השתכרות" לפיו לא יינתן סבסוד ממשלתי להורים שאינם עובדים בהיקף משרה של 24 שעות שבועיות לפחות. בנוסף, קבלת סבסוד תתאפשר במקרים בהם אחד מבני הזוג לומד לימודים המוגדרים כ"מוכווני תעסוקה", כגון לימודים אקדמאיים או קורסים להכשרה מקצועית. 

שינוי הקריטריונים לזכאות לסבסוד במעונות היום אינו דורש חקיקה בכנסת, אלא רק פרסום מבחני תמיכה חדשים על ידי משרד הכלכלה בראשו עומדת אורנה ברביבאי מיש עתיד. ההחלטה, שצפויה לפגוע קשות ב-18 אלף משפחות להן כ-21 אלף ילדים בגילאים הרלונטיים, תיכנס לתוקף החל משנת הלימודים הקרובה תשפ"ב.

במפלגות החרדיות הגיבו בחריפות על החלטתו של ליברמן. יו"ר ש"ס אריה דרעי תקף: "ההחלטה הראשונה של שר האוצר הינה פגיעה בחרדים. ליברמן, בצעד דורסני ומרושע, החליט לפגוע במשפחות ברוכות ילדים רק בשל היותם חרדים. בנט וסער, שהבטיחו 'לדאוג לחרדים', הקימו ממשלת שנאה שחרטה על דגלה את הפגיעה בעולם התורה".

יו"ר יהדות התורה, משה גפני, אמר: "הקריטריון שקבע ליברמן הרשע ימנע מאישה עובדת שבעלה לומד תורה את הסבסוד לילד במעון, ויפגע פגיעה כלכלית קשה במשפחות אלו. אנחנו ממתינים לבנט שאמר שלא יתן לפגוע בציבור החרדי, והפגיעה הראשונה והקשה שנחתמה על ידי ליברמן הרשע מגיעה לעולם נגד הציבור החרדי, הנשים העובדות ולומדי התורה".

חבר הכנסת יעקב ליצמן מסר: "ליברמן מיישם בפועל את מדיניות 'פן ירבה' של ממשלת הזדון בראשות בנט-לפיד, נגד החרדים ומסורת ישראל. מדובר בפגיעה ישירה ומכוונת נגד משפחות חרדיות, מתוך סלידה ושנאה כלפי ציבור האברכים ומשפחות ברוכות הילדים".

"זהו חלק ממדיניות הממשלה הרפורמית שמנהלת מאבק כלפי כל הקדוש והיקר לנו, בתיאום מושלם למסרי ההסתה הפרועה שמוביל ליברמן בשנים האחרונות. נוכחנו לראות כי בנט, שקד וסער, שהבטיחו 'לאזן' את איווט, אינם רלוונטים כלל ושותפים מלאים לרדיפת המשפחות החרדיות".

חבר הכנסת יעקב אשר תקף: "ליברמן, שחתם על 53 מיליארד שקל לרע"מ לאחר שהבטיח ש'לא יישב איתם גם לא ביקום מקביל' ואיים לשפוט אותם כמו 'פושעי הנאצים במשפטי נירנברג', ממהר לפגוע בכבשת הרש של נשים חרדיות עובדות, ובכך פוגע בכדאיותן לצאת לשוק התעסוקה. בנט וסער לא יינקו מאחריותם לפשע הזה".

חבר הכנסת ישראל אייכלר אמר כי "שר האוצר מנהל מלחמה נגד אימהות חרדיות וילדיהן. כך החלה הדרך למריצות החרדים אל המזבלה. הוא יצא לקרב נגד אימהות חרדיות, שחטאן היחיד הוא שהן אימהות ברוכות ילדים".

"ליברמן אומר שהוא רוצה שאברכי הכולל יצאו למעגל העבודה. כבר אמרו לפניו ש'היהודים טפילים' ו'פן ירבה'. האמת היא שהוא רוצה להרעיב אימהות וילדים, על ידי התייקרות מחירי המעונות עד לרמה שלא ישתלם להן לצאת לעבוד".

"ליברמן שונא חרדים ותיק, ואין לנו ציפיות ממנו", הוסיף אייכלר. "אבל האשמה רובצת על ראש הממשלה ועל כל השותפים לממשלת הזדון. יש להם אחריות קולקטיבית במלחמה הזאת. כולם ייזכרו לדראון כלוחמי צבא ההתנגדות ללומדי התורה ולמשפחות החרדיות".

חבר הכנסת ינון אזולאי (ש"ס) אמר: "החלטת צאר האוצר ליברמן לקצץ את הסבסוד למעונות היום לעשרות אלפי משפחות מרושעת ואכזרית. לליברמן עצמו אין לי טענות, מדובר באיש רע שונא דת ושונא חלשים, שמנסה לבצע את מה שהבטיח לנסות לזרוק אותנו למזבלה. אני רק תוהה איפה החברים שלו לממשלה. איפה בנט ושקד שהבטיחו שלא יתנו לפגוע בציבור החרדי, לפגוע בלחם ובחלב של הילדים הקטנים, אין לכם בושה? במה הם חטאו? בגלל שהם לא בקואליציית הקומבינה הזו?".

אזולאי הוסיף, כי "אף אברך בן תורה שיושב ולומד יומם ולילה מתוך הדחק לא יעזוב את מקור מים חיים בגלל קיצוץ כזה או אחר. אברכים מוותרים על רמת חיים גבוהה, תפנוקים ושפע כדי ללמוד תורה והם ימשיכו לנהוג כך. לא תכניעו אותנו, נילחם עד חורמה שממשלת השנאה הזו תעבור מן הארץ".

יו"ר הציונות הדתית, בצלאל סמוטריץ', הצטרף לביקורת על החלטתו של ליברמן: "תורת ישראל היא זכות קיומנו כאן. הרעבת ילדי האברכים זו בושה ועוד אות קלון לממשלה הרעה הזאת. תתביישו לכם".

יו"ר עוצמה יהודית, חבר הכנסת איתמר בן גביר, מסר: "הגזענות של ליברמן מוציאה אותו מדעתו. החלטתו האטומה של ליברמן, בגיבוי בנט ושקד, לפגוע בציבור החרדי פוגעת קודם כל בילדים עצמם, וחבל שליברמן לא מבין זאת. אם לשר האוצר חסר כסף בקופת המדינה, שיבקש ממועצת השורא שתקצה לו חלק מתקציב ה-53 מיליארד שקל שהעניקה הממשלה לאחים המוסלמים".

תגיות:אברכיםמשה גפניאביגדור ליברמןאריה דרעימעונות יום

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה