חדשות בריאות

הכנסת אישרה: פיקוח אלקטרוני על החוזרים מחו"ל

מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את החוק לפיקוח אלקטרוני על חוזרים מחו"ל המחויבים בבידוד ביתי: "הכנסת זן חדש עם יכולת הדבקה מוגברת ועמידות לחיסון עלולה, לפי המידע הקיים, לאיים על יעילות החיסונים שכבר ניתנו למיליונים מתושבי ישראל"

צמיד אלקטרוני בנתב"ג (צילום: תומר נויברג, פלאש 90)צמיד אלקטרוני בנתב"ג (צילום: תומר נויברג, פלאש 90)
אא

מליאת הכנסת אישרה היום (רביעי) בקריאה שנייה ושלישית את החוק לפיקוח אלקטרוני על חוזרים מחו"ל המחויבים בבידוד ביתי, במסגרת ההתמודדות עם מגפת הקורונה.

על פי הצעת החוק, מי שנכנס לישראל ומחויב לשהות בבידוד, יוכל להישלח לבידוד בית עם אמצעי טכנולוגי – דוגמת צמיד אלקטרוני או יישומון בטלפון הנייד שלו – וזאת אם נתן את הסכמתו לשימוש באמצעי טכנולוגי ועשה בדיקת קורונה לאחר כניסתו לארץ. רק מי שלא ייתן את הסכמתו לשימוש באמצעי פיקוח טכנולוגי או לא יעמוד בתנאים הקבועים בחוק – יישלח למלונית.

לצד זאת, אוכלוסיות מסוימות – ובכלל זה מי שקיבל אישור מיוחד מוועדת החריגים (מנכ"ל משרד הבריאות או מי מטעמו) מטעמים בריאותיים או הומניטריים חריגים, קטינים מתחת לגיל 14, או מי שמונה לו אפוטרופוס – יוכלו לקיים את הבידוד בביתם בלי אמצעי טכנולוגי.

על פי המובא בהצעת החוק, האמצעי הטכנולוגי יופעל ויתוחזק בידי חברה פרטית מפעילה, אשר פעולתה תוסדר בנוהל של מנכ"ל משרד הבריאות שיאושר על ידי היועמ"ש, והיא לא תפעיל שיקול דעת מעבר לקבוע בנוהל. הנוהל יכלול גם התייחסות למצבים שבהם החברה המפעילה תיצור קשר עם הנכנס, מצבים שבהם תדווח למשטרה והתייחסות לתיאום בין משרד הבריאות לחברה המפעילה בנוגע ליציאה מאושרת של המבודד מביתו.

בנוגע לפרטיות המידע, הוצע לקבוע כי המידע שיתקבל בחברה המפעילה אודות הנכנס לארץ יישמר במאגר מידע בבעלות משרד הבריאות שיוחזק בידי החברה. המידע יימחק אם אינו נדרש, ולכל המאוחר בתום תקופת הבידוד. עם זאת, החברה המפעילה תעביר למשטרה ולמשרד הבריאות מידע על מי שהפר לכאורה את הוראות הבידוד או ביצע הפרה אחרת של התנאים לשימוש בציוד, והמידע לגביו יישמר לתקופה של 30 ימים.

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב: "הכנסת זן חדש עם יכולת הדבקה מוגברת ועמידות לחיסון עלולה, לפי המידע הקיים, לאיים על יעילות החיסונים שכבר ניתנו למיליונים מתושבי ישראל (הן במנה אחת והן בשתי מנות). קיים סיכון מוגבר כי הנכנסים לישראל מחו"ל יביאו עימם וריאנטים אלה או אחרים, והם יתפשטו במהירות, כפי שקרה עם הווריאנט האנגלי. מועד הגילוי של וריאנט חדש במדינה הוא כמעט תמיד מאוחר מדי למניעת הפצתו".

"חיסון רוב האוכלוסייה הוא האסטרטגיה הנבחרת ליציאה מהמגפה. כניסה לישראל של וריאנט חדש, העלול לגרום לעמידות לחיסון, יוצרת חשש ממשי לשלילת הנשק העיקרי לבלימת המגפה. כאמור, וריאנט כזה עלול גם לאיים בהדבקה חוזרת בקרב המחלימים. זוהי סכנה ממשית לעלייה בתחלואה ובתמותה, וסכנה ממשית לבריאות הציבור, ויש לנקוט צעדים מהירים כדי לבלום אותה".

תגיות:נתב"גמליאת הכנסתנגיף הקורונהפיקוח אלקטרוני

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה