חדשות יהדות

לא יאומן: כך נפרד האב השכול מביתו הבכורה שנפטרה בפתאומיות

אתי פולק ז"ל, בת 21, נפטרה בפתאומיות 10 חודשים בלבד לאחר פטירתה של אמהּ. הספדו המרטיט של האב, נאום שכל כולו קידוש השם, לא יותיר אתכם אדישים

  • י"ט טבת התשפ"א
(צילום: shutterstock)(צילום: shutterstock)
אא

שבר על שבר: 10 חודשים בלבד לאחר פטירתה של חיה ורדה ציפורה פולק ז"ל, הוכה עם ישראל בתדהמה לשמע האסון הכפול שפקד את המשפחה: אתי, הבת הבכורה, התמוטטה בעשרה בטבת והובהלה לבית החולים. שם אבחנו הרופאים את הנורא מכל: גידול בגזע המוח. שבוע לאחר מכן, ביום חמישי האחרון, השיבה אתי ז"ל את נשמתה הטהורה ליוצרה.

חיזוק עצום שלא נראה כמותו מזה שנים רבות התגלה במסע ההלוויה, בדברי הפרידה של האב, הרב טוביה מאיר פולק, משגיח בישיבת 'עטרת ישראל' לצעירים. בתוך השנה לפטירתה של רעייתו לאחר שנות סבל, עומד האב השכול מול מיטתה של ביתו הבכורה – ומבקש להודות לה' שזיכה אותו לגדל את הנשמה היקרה הזו 21 שנה.

"אסתר מן התורה מנין?", פתח האב את דבריו, וקולו יציב עד להפתיע. "התורה היא אור, ותקופת ההסתר – גם היא מן התורה. גם בזמן של הסתר, זמן של חושך, אנחנו יודעים שהכל נובע מפי האור. אולי יש הסתר פנים, אבל לעולם אין החשכת פנים. אין כזה דבר. יש רק הסתר פנים".

"הקב"ה מאיר תמיד", המשיך האב השכול בדבריו. "לא תמיד אנחנו רואים את זה. יש 'משגיח מן החלונות', ויש 'מציץ מן החרכים'. כשהקדוש ברוך הוא מציץ מן החרכים אנחנו לא רואים אותו, אבל הוא – תמיד רואה אותנו. תמיד נמצא ורואה, ואוהב אותנו מאוד מאוד.

"אנחנו לא מבינים, לא מבינים, אנחנו בורג קטן במערכת. פרשה זו סתומה. מה הפשט? צעירה כל כך, 21 שנים. הקב"ה יודע טוב טוב מה הוא עושה. אנחנו סומכים עליו בעיניים עצומות.

"אבא הטוב, אתה לא לוקח אף פעם, אתה רק נותן. לא לקחת לנו שום דבר, הכל שלך, כולנו שלך. בורא עולם!", זעק האב לקול בכיות המלווים. "זה לא הבת שלי, זה הבת שלך, לא לקחת לי כלום בורא עולם, אתה רק נותן לי, אני שלך והכל שלך. אתה אוהב אותנו מאוד, כמה השגחה פרטית, כמה אהבה.

"זה אתה אבא יקר שאוהב אותנו. עליך אנחנו מברכים כל יום 'אוהב עמו ישראל', עליך אנחנו מברכים 'הבוחר עמו ישראל באהבה'. אתה שומר, אתה מגן, אתה מציל אותנו כל הזמן. אין לנו כוח להבין, כוח לחיות. הכל ממך, אתה כזה אבא טוב, אתה כל החיים שלנו. זה לא שאלה עם תשובה, אין בכלל שאלות, זה אתה בורא עולם. אתה כל החיים שלנו", המשיך האב השכול בדבריו, מול מיטתה של ביתו שנפטרה בפתאומיות.

"תודה רבה, תודה רבה. אין מילים להודות על הכל, כל הזמן. איזה מלך טוב, איזה אבא טוב. אבא, אתה מתוק! אבא, אתה טוב! צריך להרגיש את זה עם כל הלב. אבא, אין כלום חוץ ממך", אמר האב השכול מדם ליבו.

"תודה אבא, אבא, תודה. איזו מתנה, איזו מתנה נתת לנו 21 שנה. איזה בת, איזה יראת שמים, איזה שמחה, איזה חכמת חיים, איזה שכל, איזה טהרה, איזה צניעות. אף פעם לא ראיתי דבר כזה. איזה צניעות, איזה שמחה, איזה מאור פנים, איזה מצב רוח, איזה לשמח כל אחד, איזה כוח תפילה, איזה תפילות. הסידור שלה שחור מרוב דמעות, מרוב תפילות, שלוש תפילות כל יום, קמה לפנות בוקר להתפלל, מתפללת כל הזמן.

"תודה רבה בורא עולם, לא מגיע לנו כלום. אתה נותן ונותן ושומר. תודה רבה!

"איזה לב זהב, איזה אמונה, איזה אמת", אמר האב וסיפר כי ביתו אמרה לו פעם שהיא לא מסכימה להעתיק במבחנים, כי עדיף לה לקבל מאה למעלה, בשמים, מאשר מאה למטה. "איזה רגש יהודי. בורא עולם תודה רבה על הנחת, איך היא נזהרה מלשון הרע, איך היא ברחה מעבירות".

"אמרתי לה כל הזמן: 'איזה מאושר יהיה מי שיזכה בך'. בורא עולם, אתה מאושר! אתה זכית בה! אני נותן לך אותה עם כל הלב. איך אתה שמח. כל החיים שלנו שלך. כל החיים שלנו זה כלום, רק לשמח אותך. תודה שנתת לנו לשמח אותך. כזו צדקנית, כזו טהורה.

"אבא, תעזור לנו הלאה לעבוד אותך באמונה, בשמחה, בביטחון. אין לך שום בעיה לחזק את כולם, הכל בידיים שלך. אנחנו מבקשים עוד, כדי שנוכל להתקרב אליך יותר.

"בתנו היקרה, סליחה כמובן בשם כל המשפחה, בשם כולנו, כל הידידים. אם פגענו חלילה, את תמיד שמחת ושימחת. את תעלי לשמים עכשיו, את תפגשי את אמא היקרה בשמים, כמה טוב לך, את קרובה למלך! את רואה את המלך המתוק! כמה טוב לך!", חזר האב ואמר מתוככי ליבו. אלפי אנשים מסביב מתייפחים בקולי קולות, והאב השכול אומר לבתו, איזה כיף לך, והוא חוזר שנית בקול חזק, איזה כיף לך. איזה כיף לך שאת הולכת להיות קרובה לכזה אבא טוב ואוהב!

"אבא היקר, יש לי בקשה אחת. אבא, יש לי בקשה מעומק הלב, אבא אני מתחנן: יש לי רק בקשה אחת, אבא בבקשה תקיים אותה. אבא! אין מי שיגיד קדיש. אבא, תגיד אתה את הקדיש! איך תגיד את זה? שכולם ידעו שאתה המלך וכולם יחזרו בתשובה. אבא, תגיד אתה את הקדיש ואנחנו נענה אמן בכל הכוח. אתה עושה את זה הכי טוב, אתה יודע מה שאתה עושה.

"אבא, תודה על העבר, אבא אני מתפלל על העתיד שתיתן לנו כוחות, כמו שתמיד נתת, הכל לכבודך, הכל בשבילך, תעזור לכל עם ישראל, לכל המשפחה היקרה, לכל האחים היקרים, לאחות היקרה, לסבתות, לסבא היקר, לכל הדודים והדודות, הם כולם כואבים, שכולם יהיו שמחים ומאושרים, תן לנו כוחות לאהוב אותך תמיד, תעזור לנו הלאה והלאה רק לעשות רצונך בלבב שלם.

"את הקדיש אתה תגיד, ואנחנו נכריז אמן. הקב"ה יעזור, מלך אהוב ואוהב, תעזור לנו עוד לאהוב אותך. אתה חלק מאיתנו, בשר מבשרנו, תן לנו את הכוחות", זעק האב. "תעזור לנו להמשיך הלאה והלאה להגדיל תורה ולהאדירה ולהיות עבדי ה' באמת. אבא, תודה, תודה, תודה. ברוך אתה ה' אלוקינו מלך העולם דיין האמת", סיים האב את הספדו מלא האמונה.

תגיות:ברוך דיין האמתפטירה

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה