חדשות בארץ

משלחת מצ’אד נחתה בישראל, תיפגש עם נתניהו

בראש המשלחת עומד בנו של הנשיא אידריס דבי. הביקור נועד לקדם את שיתופי הפעולה בין המדינות, שהכריזו בתחילת 2019 על חידוש היחסים הדיפלומטיים ביניהן

נתניהו ודבי במסיבת עיתונאים בירושלים, נובמבר 2018 (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)נתניהו ודבי במסיבת עיתונאים בירושלים, נובמבר 2018 (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)
אא

משלחת מצ'אד נחתה הלילה (שלישי) בישראל, ותיפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. כך דווח הבוקר בגלי צה"ל. בראש המשלחת עומד בנו של נשיא צ'אד אידריס דבי, קצין בכיר בצבא ומי שעומד בראש הקבינט. המשלחת תיפגש גם עם שר המודיעין אלי כהן ועם בכירים נוספים. הביקור נועד על מנת לקדם את שיתופי הפעולה בין ישראל והמדינה האפריקאית.

כזכור, בינואר 2019 הגיע נתניהו לביקור בנג'מנה בירת צ'אד – חודשיים לאחר ביקורו של דבי בארץ – והכריז עמו על חידוש היחסים הדיפלומטיים בין שתי המדינות. צ'אד – מדינה בעלת רוב מוסלמי השוכנת במרכז יבשת אפריקה – ניתקה את היחסים עם ישראל בשנת 1972, בשל לחצים שהפעילו עליה מדינות ערב.

במעמד ההכרזה על חידוש היחסים אמר נתניהו: "אנחנו פורצים דרך לעולם המוסלמי ומתקבלים כאן בכבוד. ישראל פורצת לעולם המוסלמי. זו תוצאה של עבודה מאומצת בשנים האחרונות. אנחנו עושים היסטוריה והופכים את ישראל לכוח עולמי עולה. יש מי שניסה לחבל בביקור הזה, כמו גם בביקורים אחרים – ללא הצלחה. אנחנו ממשיכים הלאה, במעלה ההר, לפסגות חדשות".

"שוחחנו איך להרחיב את שיתופי הפעולה שלנו", הוסיף ראש הממשלה. "זה יוצא דופן עבורנו שצ'אד, מדינה בעלת רוב מוסלמי, מעוניינת בשיתופי הפעולה עם ישראל. ואנחנו מעוניינים בשיתופי פעולה עם מדינות נוספות באפריקה".

הנשיא דבי אמר כי מדובר ב"ביקור ראשון של ראש ממשלה ישראלי בצ'אד, שמטרתו לקרב בין שני העמים ולקדם שיתוף פעולה בין המדינות". הוא ציין כי ביקורו בישראל אפשר לו להתוודע ליכולותיה הטכנולוגיות: "הביקור שלי בארץ הינו המחשה לרצון לקדם שיתוף פעולה ולפוטנציאל שקיים בין המדינות. אני מקדם בברכה חתימה על מספר הסכמים בינינו, כולל הסכם לחידוש היחסים הדיפלומטיים". נשיא צ'אד הדגיש כי ארצו תעשה הכל כדי להדק את הקשר עם ישראל. הוא ציין במיוחד את נושא הלחימה בטרור: "אנחנו מדברים על חיזוק שיתוף הפעולה כדי להילחם בתופעה הזו, של הטרור, שהולכת ומתרחבת".

דבי הוסיף: "הידידות שלנו כלפי ישראל אינה באה על חשבון הסוגיה הפלסטינית. אנחנו בעד קידום תהליך שלום בין ישראל לשכנותיה, ובין ישראל לעולם הערבי. אני מחדש את קריאתי להשגת שלום באזור בהתאם להסכמים שנחתמו. לישראל יש את הזכות לחיות בשלום ביציבות ובביטחון לצד מדינה פלסטינית".

תגיות:צ'אד

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה