חדשות בארץ

גורמים במשרד המשפטים: "שנתניהו יתפטר"; רה"מ: "הפיכה שלטונית"

בעקבות מתקפתם של מקורבי ראש הממשלה על היועץ למשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, אמרו גורמים בכירים במשרד המשפטים: "אם נתניהו רוצה מתנה של 10 מיליון שקלים מחבר, בבקשה שיתכבד ויתפטר ואז יוכל גם לקבל 20 מיליון שקלים". נתניהו: "מזימת ההפיכה השלטונית של מנדלבליט נחשפה במלוא כיעורה"

נתניהו ומנדלבליט, תמונת ארכיון (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)נתניהו ומנדלבליט, תמונת ארכיון (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
אא

העימות בין ראש הממשלה בנימין נתניהו ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, עלה אמש (שלישי) מדרגה נוספת. כתב חדשות 13, אביעד גליקמן, ציטט "גורמים בכירים במשרד המשפטים" שאמרו: "אם נתניהו רוצה מתנה של 10 מיליון שקלים מחבר, בבקשה שיתכבד ויתפטר ואז יוכל גם לקבל 20 מיליון שקלים. מדובר בבקשה עם סכום גבוה במיוחד שאין שום סיבה לאשר אותה. זוהי מתנה אסורה".

הגורמים במשרד המשפטים הוסיפו ותקפו את נתניהו ושרים בליכוד, שיצאו נגד חוות הדעת שהגיש היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, לוועדת ההיתרים, בה הביע את התנגדותו לבקשת נתניהו לאפשר לו לקבל מימון בסך 10 מיליון שקלים ממקורבו, איש העסקים ספנסר פרטרידג', לצורך מימון הוצאותיו המשפטיות. הם האשימו את ראש הממשלה והשרים ב"שקרים בוטים" ובהמשך ניהול "מסע הדה לגיטימציה" נגד מערכת אכיפת החוק: "הבאים בתור יהיו השופטים. הם חוזרים על מנטרות הזויות ושקריות, ומשקרים ביודעין לציבור. רוחנו לא תישבר".

בתגובה לציטוטים החריפים, כתב ראש הממשלה בטוויטר: "מזימת ההפיכה השלטונית של מנדלבליט נחשפה במלוא כיעורה. באופן מדהים ומביש, בכירי משרד המשפטים קראו היום לראש הממשלה נתניהו להתפטר מתפקידו כתנאי לכך שיוכל להתגונן מפני כתב האישום המופרך שמנדלבליט תפר נגדו".

"מנדלבליט מנסה לבטל את ההכרעה הדמוקרטית של מיליוני אזרחים, שבחרו בבנימין נתניהו לראש הממשלה, וכן את החלטתם של 11 שופטי בית המשפט העליון שקבעו שראש הממשלה נתניהו יכול לכהן בתפקידו. ולזה ברוב חוצפתם 'בכירי משרד המשפטים' קוראים 'דמוקרטיה' ו'שלטון חוק'".

בחוות הדעת שהגיש מנדלבליט לוועדת ההיתרים נטען כי בקשת המימון של נתניהו אינה חוקית, וזאת בהתאם ל"חוק המתנות" האוסר על עובד ציבור לקבל מתנה: "קיימת חזקה עובדתית לפיה טובת הנאה הניתנת לראש הממשלה, ניתנת לו באשר הוא עובד ציבור, ולכן היא אסורה לפי הדין". עוד צוין, כי "החזקה יכולה להיסתר לאור נסיבות העניין, בשים לב לאופי מערכת היחסים של עובד הציבור עם נותן המתנה, טיב המתנה וכן הלאה. הנטל לסתירת החזקה הולך ונהיה כבד ככל שהמתנה חריגה יותר, וביחס למתנה שהיא חריגה במיוחד – איננו רואים אפשרות מעשית לסתור את החזקה".

בסיכום הדברים נכתב: "לעמדת היועץ המשפטי לממשלה, בנסיבות העניין, בשים לב לסכום החריג בו מדובר, אותו מבקש ראש הממשלה לקבל למימון הוצאות הגנתו, ברי כי החזקה האמורה אינה נסתרת. הדברים אף מקבלים משנה תוקף בראי אופי הקשר בינו לבין מר פרטרידג', כפי שתואר על ידי ועדת ההיתרים. על כן, לא ניתן לקבוע כי קבלת סכום זה על ידי ראש הממשלה מצד מר פרטרידג' אינה משום מתנה הניתנת לו באשר הוא עובד ציבור".

בתגובה לחוות הדעת, נמסר ממקורביו של ראש הממשלה: "ככל שנחשפים מעשיו הפסולים של היועמ"ש בקלטות שהוא מסתיר מהציבור, כך הוא מעצים את הרדיפה השערורייתית שלו נגד ראש הממשלה נתניהו והימין. ניגוד העניינים של היועמ"ש זועק לשמיים. ביד אחת הוא מגיש כתב אישום מופרך נגד ראש הממשלה, וביד שנייה הוא עושה הכל כדי לחבל ביכולתו של ראש הממשלה להתגונן מפניו".

עוד הוסיפו המקורבים: "מנדלבליט מעמיד את ראש הממשלה לדין בהאשמות מופרכות ותפורות, שעלו כ-250 מיליון שקלים למשלם המיסים, תוך שימוש באמצעים פליליים כגון סחיטה באיומים של עדים. מנגד, מנדלבליט מנסה למנוע בכל דרך מראש הממשלה את זכות היסוד להגן על עצמו בסיוע פרטי שלא עולה למשלם המיסים פרוטה. שוב מתגלה שיש חוק אחד לנתניהו וחוק אחר לכל האחרים. כך נראה חקירה פוליטית שמסתיימת בכתב אישום פוליטי. שערורייה".

בכחול לבן מתחו ביקורת על הדברים שפורסמו בשם מקורביו של נתניהו. שר הביטחון בני גנץ הצהיר כי הוא נותן "גיבוי מלא" להחלטת היועץ ולמערכת אכיפת החוק: "הם ימשיכו למלא את תפקידם ללא מורא, במקצועיות ובנחישות. הקמנו את הממשלה לאור משבר הקורונה, ובזה יש לעסוק". שר המשפטים אבי ניסנקורן כתב בטוויטר כי "מנדלבליט לא רודף אף אחד, הוא מבצע את תפקידו. מתקפה על שומרי הסף פוגעת בדמוקרטיה, והחלשת הדמוקרטיה תפגע בזכויות של כל אזרח במדינת ישראל".

תגיות:אביחי מנדלבליטועדת ההיתרים

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה