פרשת קרח

רוצים שלום בית אמיתי? קבלו עצה אחת שתעצור כל ריב

בתים מתפרקים מול עיניהם של בני הזוג, ונפשם של ילדיהם נסדקת, והם עדיין ממשיכים לריב... מדוע זה קורה וכיצד לעצור את ההידרדרות?

(צילום: shutterstock)(צילום: shutterstock)
אא

ישנם זוגות שנתקלים במצב של ויכוח מתלהט עם בן /בת הזוג, שכל צד מתחפר יותר ויותר בעמדתו האישית, והקושי הכי גדול במצב כזה הוא פשוט... לעצור ולהודות באמת.

כמטפלת רגשית בשיטת NLP, אני זוכה שוב ושוב לראות בחוש, שניתן לחסוך הרבה מאד מבעיות שלום בית אם רק מודים בטעות – "מודה ועוזב"!

מתברר שלא אמורים להגיע למצב של לשכנע שוב ושוב, כמו בטלמרקטינג, או לחילופין להתמוטט נפשית עד שהצד השני ירצה להודות שטעה...

כשצד אחד נפגע ממשהו והצדק עמו, והצד השני לא מודה בכך, זה מרחיק לבבות ופוצע נפש, ולמעשה גורם להפך מבניית הבית!
רוב הזוגות לא מבינים שע"י סוויטש קטן בראש, עם מעשה קטן ומספר מילים - שלום הבית יחזור לכונן, ובני הזוג יתחילו שוב לחיות.

 

משה רבנו מנסה לפייס את קורח בכל מחיר

בפרשתנו, פרשת קרח, מסופר על מחלוקת קורח שיצא עם מאתיים חמישים איש נגד משה רבינו ואהרן הכהן, וחלק על מנהיגותם. רואים במדרש שמשה רבנו ניסה להשיב לקרח תשובות שונות, אך קרח לא מסכים להקשיב לו ואף לא מתייחס לדבריו, כדברי המדרש: "כָּל הַדְּבָרִים הָאֵלּוּ פִּיֵּס משֶׁה לְקֹרַח, וְאֵין אַתְּ מוֹצֵא שֶׁהֱשִׁיבוֹ דָּבָר". משה רבינו פייס את קרח כל כך הרבה פיוסים, ולא מוצאים שקורח ענה לו שום דבר.

למה קשה כל כך להודות באמת?

ממשיך המדרש ואומר: "לְפִי שֶׁהָיָה פִּקֵּחַ בְּרִשְׁעוֹ, אָמַר אִם אֲנִי מְשִׁיבוֹ יוֹדֵעַ אֲנִי בּוֹ שֶׁהוּא חָכָם גָּדוֹל וְעַכְשָׁו יְקַפְּחֵנִי בִּדְבָרָיו וַאֲנִי מִתְרַצֶּה לוֹ בְּעַל כָּרְחִי, מוּטָב שֶׁלֹא אֶזָקֵק לוֹ. כְּשֶׁרָאָה משֶׁה שֶׁאֵין בּוֹ תּוֹעֶלֶת פֵּרַשׁ הֵימֶנּוּ". (במדבר רבה י"ח, ט') - קרח היה פיקח, וידע שאם הוא יקשיב למשה רבנו ויתחיל לענות לו, הרי משה רבנו היה חכם גדול, וידע להשיבו על דבריו, ואז בעל כרחו יצטרך להודות שהוא טעה. לכן העדיף לא להתחיל בכלל לדבר עם משה רבנו!

 

גם הם מעדיפים "למות" ולא להודות בטעותם

כך גם נהגו דתן ואבירם כהמשך המדרש: "וַיִּשְׁלַח משֶׁה לִקְרֹא לְדָתָן וְלַאֲבִירָם אַף הֵם עָמְדוּ בְּרִשְׁעָן וְלֹא נִזְקְקוּ לַהֲשִׁיבוֹ".(במדבר רבה י"ח, י').

בהמשך, כשרואים שמשה רבינו מזהיר אותם מול כל בני ישראל שהם הולכים למות במיתה משונה – להיבלע חיים באדמה, והם ידעו שהדברים חייבים להתקיים, כי הרי ראו זאת לאורך כל הדרך. אך עדיין נשארו בעקשנותם והעדיפו למות ולא להודות בטעותם!

כמה זוגות יעדיפו להמית את הזוגיות שלהם, את החינוך שלהם עם הילד המסויים, לריב עם שכן ועם כל העולם, רק כי קשה להם להודות בטעות...

גם כשהזהיר משה את כל מאתיים וחמישים האנשים שחלקו יחד עם קורח על מנהיגות משה ואהרן, כשהנבחר מפי ה' ישאר בחיים והשאר ימותו - "מי שיבחר מכם יצא חי וכולכם אובדי" (מדרש רבא י"ח, ח'), הם הגיעו למחרת עם קטורת, על אף שידעו שה' בחר באהרן ושהם ימותו, העיקר שלא להודות בטעותם.

 

לפני הכל וקודם כל - לזהות שאנחנו חולים

אדם שיודע שיש לו דלקת גרון, יעשה הכל כדי לעצור אותה, והוא יקח תרופה ויתרפא.
אדם שחולה באופן קשה יותר הוא אדם שאומר שאין לו כלום בעצם!

לעיתים הקושי להודות באמת יושב על משהו קשה שעברנו בעבר, לעיתים גאווה או נחיתות, אך הנזק והנהגה זו מחמירים את המצב ולא מרפאים...

עדיף להסתכל על האמת בפנים, גם אם היא כואבת, כי ההתגברות והבניה שתנבע מבחירה נכונה של להודות בטעות, תמנע מאיתנו כאב ממושך ופגיעה בעצמנו.

האדם המודה הוא הגדול באמת!

אדם שתמיד דורש מהאדם השני להודות בטעות על לא עוול בכפו, חייב להיעזר ולהתייעץ כיצד לעקור את הנגע הבעייתי מקרבו, כיוון שגדר הנורמה זה שכשטועים – מודים!

הסבא מקלם: "אדם מוכן עוד איכשהו לומר לחברו 'אתה צודק', אולם קשה לו להוציא מהפה 'אני טעיתי'…".

 

להודות - זה לחיות!

כך האדם הופך לאמיתי, שקוף ורגוע – וגם נמנע ממריבות!

בואי להפשיר את הקרח הפנימי בבית ובחוץ, ולהרבות שלום ורעות בביתך. כך תרחיבי באופן אישי את הדוגמא האישית האנושית לאחדות!

תגיות:פרשת קרחהרבנית אסתר טולדנו

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה