חדשות בארץ

המבצע שהסתבך בחאן יונס: צל"ש לסגן-אלוף מ’ ז"ל

הרמטכ"ל אביב כוכבי יעניק את צל"ש הרמטכ"ל לסגן-אלוף מ' ז"ל, למפקד כוח הלוחמים וללוחם בצוות, על פעילותם במבצע בשטח אויב, במהלכו הפגינו נחישות, קור רוח ואומץ לב. צל"שים ללוחמים נוספים שהשתתפו במבצע יוענקו מטעם ראש אגף המודיעין, מפקד חיל האוויר ומפקד בסיס תל נוף

אילוסטרציה (צילום: דובר צה"ל)אילוסטרציה (צילום: דובר צה"ל)
אא

הרמטכ"ל, רב-אלוף אביב כוכבי, החליט להעניק ציונים לשבח ללוחמים שנטלו חלק במבצע החשאי שנערך בחאן יונס שברצועת עזה ב- 11 בנובמבר 2018, במהלכו נפל סגן-אלוף מ' ז"ל. מדובר צה"ל נמסר כי כוכבי קיבל השבוע את המלצותיה של ועדת הצל"שים, בראשה עמד נשיא בית הדין לערעורים, אלוף דורון פיילס, להעניק ציונים לשבח מטעם הרמטכ"ל ללוחמי אגף המודיעין שלקחו חלק במבצע ובחילוץ הכוח לשטח ישראל לאחר מכן.

כמו כן, הרמטכ"ל קיבל את ממצאי ועדת הצל"שים שהתקיימה בחיל האוויר, בראשותו של מפקד החיל, אלוף עמיקם נורקין. הוועדה תחקרה ובחנה את פועלם של אנשי צוות האוויר בעת חילוץ לוחמי מערך המבצעים המיוחדים, והמליצה להעניק ציונים לשבח מטעם מפקד חיל האוויר ומפקד בסיס תל נוף, תת-אלוף פלג ניאגו, ללוחמי צוות האוויר, ללוחמי 669, ובהם גם צוותי הרפואה שלקחו חלק בחילוץ הכוח לשטח הארץ. בנוסף, אושרו על ידי הרמטכ"ל צל"שים מטעם ראש אגף המודיעין.

בהתאם להחלטות שקיבל כוכבי, צל"ש הרמטכ"ל יוענק לסגן אלוף מ' ז"ל, ממערך המבצעים המיוחדים באגף המודיעין, על פעילותו במבצע בו פעל עם צוותו בשטח אויב בנחישות, קור רוח ואומץ, להגנה על חבריו. בהמשך פעל מתוך יוזמה וחתירה למגע, נטל תפקיד קדמי בהשתלטות על האויב, ופעל בתושייה לקידום ההשתלטות. מפקדים ממערך המבצעים המיוחדים הגיעו אמש לביתו של סא"ל מ' ז"ל – שפרטים מזהים אודותיו נאסרו לפרסום – ובישרו לאלמנתו על החלטת הרמטכ"ל להעניק לבעלה את צל"ש הרמטכ"ל על פועלו במבצע.

צל"ש הרמטכ"ל יוענק גם למפקד כוח הלוחמים ולוחם בצוות, ממערך המבצעים המיוחדים באגף המודיעין, על פעילותם במבצע תחת תנאים קשים, בנחישות ובתושייה, בקור רוח ואומץ לב, במהלך ההשתלטות על האויב, לחילוץ הכוח ולהשבתו לשטח ישראל. 

צל"ש ראש אגף המודיעין (צל"ש אלוף) יוענק למספר לוחמים בצוות מערך המבצעים המיוחדים, על תפקודם יוצא הדופן, תוך הפגנת קור רוח ואומץ לב להגנה על חבריהם ולחילוץ הצוות לשטח הארץ.

צל"ש מפקד חיל-האוויר (צל"ש אלוף) יוענק לקברניט מסוק החילוץ, רס"ן ע', לטייס המשנה, סא"ל (מיל') נ', ולמכונאי המוטס האחורי, רס"מ ק', על תפקודם במהלך חילוץ כוח הלוחמים תחת אש משטח אויב. בפועלם גילו דבקות במשימה, קור רוח ואומץ לב בתנאי קרב ובחוסר ודאות.

צל"ש מפקד בסיס תל נוף (צל"ש מפקד אוגדה) יוענק למכונאי המוטס הקדמי, רס"ל נ', ולצוות לוחמי יחידת החילוץ 669 – מפקד הכוח סגן א', רופא הכוח, רב-סרן (מיל') א', הפרמדיק רב-סמל ג' והחובש רב-סמל א', על חלקם בחילוץ הכוח ובפעולות הרפואיות שביצעו, על פעולה מדויקת ומקצועית תוך הפעלת קור רוח ושיקול דעת שתרמה באופן ישיר להצלת חיים באירוע.

בהתייחסו לאופן הפעולה של הלוחמים וצוות החילוץ במבצע, אמר הרמטכ"ל: "לאחר שהוצגה בפניי עבודת הוועדה, ובתוכה גם עדויות הלוחמים, ובעקבות שורה ארוכה של תחקירים מקיפים, מצטיירת תמונה ברורה של חבורת לוחמים אמיצים ונחושים, חדורי משימה ותעוזה שיצאו למבצע חשוב לביטחון ישראל, שבאחת השתנה לכדי אירוע מורכב ומאתגר".

"מקצועיות הלוחמים, נחישותם וקור רוחם, הובילו לקבלת החלטות מושכלת ותפקוד ראוי לציון בתנאים קשים ביותר", הוסיף כוכבי. "אלו חברו לנחישות המחלצים, אנשי צוות האוויר והרפואה, שפעלו בשטח אויב ללא מורא על מנת להביא לשטח ישראל את לוחמינו. לצד הציונים לשבח, צה"ל תחקר באופן מעמיק את מהלכי המבצע והפיק ממנו לקחים במספר מישורים, המיושמים הלכה למעשה בפעילות כוחות צה"ל. אשרינו שאלו הם לוחמינו".

תגיות:צה"לאביב כוכביציונים לשבח

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה