חדשות בארץ

ברק התנצל אבל את ערביי ישראל זה לא מספק

במגזר הערבי מסרבים לקבל את התנצלותו של ראש הממשלה לשעבר בעקבות אירועי אוקטובר 2000. ועדת המעקב של ערביי ישראל ומרכז עדאלה דחו את התנצלותו של ברק: "הוא האחראי הראשי על פשעי אוקטובר 2000. לא נסלח על הפשעים". סמוטריץ': "ממשיך בהתרפסות ובכניעה שלו בפני ערביי ישראל"

ברק (צילום: רועי עלימה, פלאש 90)ברק (צילום: רועי עלימה, פלאש 90)
אא

לאחר התנצלותו של אהוד ברק, ראש הממשלה לשעבר ויו"ר ישראל דמוקרטית בהווה, על אירועי אוקטובר 2000 שהובילו להריגתם של 13 צעירים ערבים, בחברה הערבית מקבלים את התנצלותו ברגשות מעורבים. "ההתנצלות של ברק באה אחרי 19 שנים בשל ייעוץ פוליטי ותקשורתי שקיבל, כדי לקבל קולות מהרחוב הערבי", אמרו בוועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל.

ב-1 באוקטובר 2000, יומיים לאחר פרוץ האינתיפאדה השנייה, החלה שורת מהומות של ערביי ישראל שחלקם הידרדרו להתפרעויות ולאלימות קשה, שכללה הצתות, חסימת כבישים ופגיעה ביהודים. במהלך הפעילות המשטרתית לריסון המהומות, עשו השוטרים שימוש באמצעים לפיזור הפגנות ובמקרי הצורך גם באש חיה, ממנה נהרגו 13 מפגינים פלסטינים. ברק, שכיהן אז כראש ממשלה, הורה על הקמתה של "ועדת אור", ועדת חקירה ממלכתית בראשות השופט תיאודור אור, שהגישה את מסקנותיה הנוקבות נגד התנהלות הרשויות בישראל וכן גם על ההנהגה הערבית.

מרכז עדאלה, שייצג אז את משפחות 13 הצעירים, נמסר בתגובה: "אהוד ברק הוא האחראי העיקרי והישיר להרג 13 צעירים ערבים באירועי אוקטובר 2000. הוא לא רק היה אדיש להרג הקטלני ולפציעת מאות מפגינים שהתרחשו באירועים בימים 1 ו- 2 אוקטובר 2000, אלא הוא זה שהורה למשטרה להבטיח את פתיחת כביש 65 בוואדי עארה כולל באמצעים קטלניים וירי צלפים, דבר שהצדיק את השימוש בצלפים ולהידרדרות האירועים בימים שלאחר מכן".

במרכז הוסיפו ותקפו כי "אין שום ערך להתנצלותו של ברק היום כל עוד שלא הוגשו כתבי אישום נגד כל האחראים כולל אלה שהשתמשו בירי חי וירי צלפים שגרם להריגתם של 13 הצעירים הערבים. הדברים מקבלים משנה תוקף לאור העובדה שאלימות המשטרה נגד האזרחים הערבים נמשכת עד יום זה".

גם בוועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל סירבו להתייחס ברצינות להתנצלותו של ראש הממשלה לשעבר, ואמרו כי "התנצלותו של אהוד ברק בעקבות נפילת 13 מצעירינו על מזבח הגזענות הישראלית, היא לצורכי בחירות. ההתנצלות לא תסגור את הסוגיה של השהידים שלנו והאחראים על נפילתם, כולל ברק". עוד נאמר, כי "ההתנצלות של ברק באה אחרי 19 שנים בשל ייעוץ פוליטי ותקשורתי שקיבל, כדי לקבל קולות מהרחוב הערבי, כמו כל המפלגות הציוניות, ואנחנו מצפים מהציבור שלנו לדחות אותה. ברק הוא האחראי הראשי על פשעי אוקטובר 2000. לא נסלח על הפשעים".

ח"כ אמטאנס שחאדה (בל"ד) אמר בתגובה: "התנצלותו של ברק ריקה מתוכן ומטרתה לנסות ולגרד כמה קולות מהציבור הערבי. אירועי אוקטובר 2000 חרוטים בזיכרונם הקולקטיבי של האזרחים הפלסטינים, ושום התנצלות לא תחזיר את ההרוגים למשפחותיהם". בדבריו, שהובאו בחשבון הטוויטר שלו, צוין כי "מי שבאמת מתנצל על מעשיו, עליו ראשית להכיר ולפעול נגד העוול ההיסטורי והמתמשך כלפי העם הפלסטיני, ולפעול כדי להעמיד את האחראים לדין".

 ח"כ עיסאווי פריג' (מרצ), האיש שהחל את גל הקריאות שלחצו על ברק להתנצל, היה בין היחידים לברך את ההתנצלות וכינה אותה "התחלה חשובה". לדבריו, "ברק פתח את הדלת לדיאלוג עם החברה הערבית והאחריות שלנו היא לסייע לו לפתוח את הדלת ולא לטרוק אותה בפניו. חשבתי שנכון למרצ לייצר רשימה משותפת עם מפלגת העבודה, אך עמיר פרץ בחר מימין וכעת עלינו למצות כל סיכוי ליצירת גוש שמאל-מרכז חזק".

בריאיון שהעניק ל-103fm הוסיף פריג': "פניי לעתיד. אני לא חי את העבר. אני בן למשפחה שכולה, יודע ובא מכאב. אני מחפש תקווה. מה שאמר ברק היום, קיבלתי עשרות טלפונים שאמרו לי דברים זוועתיים על אהוד ברק. אבל מתוך אחריות ציבורית בבית פוליטי יש לי גם אחריות. יש משבר עמוק בין ברק לבין החברה הערבית, לא קל. אבל מנהיג הוא פורץ דרך, אני רוצה להחליף את השלטון".

שר התחבורה ומספר 2 באיחוד מפלגות הימין, בצלאל סמוטריץ', תקף את התנצלותו של ראש הממשלה לשעבר, וטען כי "אהוד ברק סרס את משטרת ישראל ואת יכולותיה הביטחוניות כבר בשנת 2000 כשהפקיר את לוחמיה ומפקדיה לחסדי וועדת אור שהוא הקים אחרי שנכנע ללחץ הסיעות הערביות בכנסת. וועדת אור הקריבה את טובי המפקדים על מזבח הרצון לרצות את הפורעים הערבים והאפקט המצנן שלה על פעילות המשטרה לאכיפת החוק והסדר ניכר בכל תחום באזור הצפון וכנגד ערביי ישראל מאז ועד היום".

לפי סמוטריץ', בהתנצלות זו "ברק ממשיך בהתרפסות ובכניעה שלו בפני ערביי ישראל, פוגע בלוחמים שהצילו חיים ושמרו על ריבונות המדינה, ופוגע בביטחון המדינה. בסך הכול ברק קלאסי". 

תגיות:ערביי ישראלאהוד ברקבחירות 2019

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה