חדשות בארץ

בעקבות קיצוץ המאבטחים ביו"ש: התושבים זועמים

בשל ההחלטה על העלאת שכרם של המאבטחים בהתנחלויות, בצה"ל נאלצו להודיע על קיצוץ במספר עמדות אבטחה. גורמי ביטחון ותושבים תוקפים את ההחלטה ומזכירים כי "רק לפני שלוש שנים חווה היישוב אירוע קשה מאוד. כמעט ונטבחה משפחה שלמה במיטתה, אך הודות לתושייתו של אב המשפחה ותגובתם המהירה של כוחות הביטחון, המשפחה ניצלה"

| ט' סיון התשע"ט |
צה"ל בשכם (צילום: דריו סנשז, פלאש 90)
אא

בשל בעיה תקציבית, פיקוד המרכז של צה"ל הודיע למספר התנחלויות ביו"ש כי קוצצו מספר עמדות המאבטחים. במכתב ששלח צה"ל לראשי היישוב בעלי ואשר נחשף היום (רביעי) ב-ynet, הוסבר כי הרקע לצמצום התקנים בא בעקבות העלאת שכר המאבטחים והחשש מפני חריגה ממסגרת התקציב הכללית.  

לפי הדיווח, היישובים שאליהם נשלחה הודעה הם אלון מורה, כפר אדומים, קידר, קריית ארבע ואלון שביהודה ושומרון. בין העמדות שיקוצצו, עמדת האבטחה בקריית ארבע שהוצבה בעקבות רצח הילדה הלל אריאל הי"ד לפני שלוש שנים.

"אנו נדרשים לצמצם בתקנים בכדי לעלות את שכר המאבטחים, ומנגד אי-פריצת מסגרת תקציבית הכללית", כתב סא"ל שמעון שיטרית, קצין ההגנה המרחבית של אוגדת יהודה ושומרון. עוד נכתב כי "ההחלטה על העלאת שכר המאבטחים קריטית ובלעדיה לא יתאפשר לקיים שמירה נאותה ביישובים".

"ברור לכל שצמצום התקנים אינו מיטבי", הודו בצה"ל. "אך במכלול השיקולים הינו הכרחי לאור כך הוחלט על הורדת התקן ביישוב". עם זאת, בצה"ל הדגישו כי ההחלטה התקבלה לאחר ישיבות הערכות מצב ביטחוניות. כן נמסר גם למועצת בנימין הכוללת בתחומה את עלי, כפר אדומים ואלון. בפיקוד המרכז הנחו על כניסתה של ההחלטה לתוקפה בחודש אוגוסט.

גורמים ביטחוניים בקריית ארבע זעמו על ההחלטה ואמרו כי "מדובר בהפקרות חיי אדם. משרד הביטחון חייב להתעשת ומהר".

תושבים בעלי הוסיפו כי "ההחלטה הפזיזה של משרד הביטחון הולכת להוביל להפקרות מוחלטת בביטחון היישוב". לדבריהם, "רק לפני שלוש שנים חווה היישוב אירוע קשה מאוד. כמעט ונטבחה משפחה שלמה במיטתה, אך הודות לתושייתו של אב המשפחה ותגובתם המהירה של כוחות הביטחון, המשפחה ניצלה". לטענתם, "משרד הביטחון מבקש לקרקע את יכולות הביטחון היישוביות ולפגוע באפשרות לשמור על ביטחון תושבי היישוב".

"התמוה בכל הסיפור", טענו, "זה שלא נעשה דיון בכלל בדרג המקצועי אלא החלטה שרירותית של משרד הביטחון והפיקוד". בוועד כפר אדומים גם ביקרו את ההודעה ותקפו: "מדובר בהחלטה לא ראויה. לא ניתן להחליף את האבטחה של משרד הביטחון בהטלת נטל נוסף על התושבים. הדבר יגרום לפגיעה קשה בביטחון התושבים".

מצה"ל נמסר כי "במסגרת עבודת מטה בפיקוד מרכז לטובת שיפור תנאי מאבטחי היישובים באזור יהודה ושומרון - הוחלט להעלות את שכר המאבטחים לשעה. המסגרת התקציבית מחייבת הורדה בתקני המאבטחים בשל החלטה זו.

"לצה"ל ולגופי הביטחון אמצעים שונים להגנה על תושבים, הן בצירים והן ביישובים. צה"ל פועל כל העת בכלל האמצעים העומדים לרשותו - גלויים וסמויים - על מנת לשמור על הביטחון במרחב איו"ש".


דרגו את המאמר - ותעזרו לקידומו בגוגל:

ממוצע 4.8 (5 מדרגים)
הנקראים ביותר
הידברות שופס

יומן "שנה וברכותיה" לשנת תש"פ - הרבנית ימימה מזרחי

65לרכישה

מוצרים נוספים

ערכת חזרה ללימודים לבנות - חיים ולדר וילדות מספרות על עצמן

ערכת חזרה ללימודים לבנים - חיים ולדר וילדים מספרים על עצמם

ערכת חזרה ללימודים - מרן הרב עובדיה יוסף זצ"ל

ילדים מספרים על עצמם בקומיקס 3 - חיים ולדר

60 גיבורים - הרב יוסף ברוק

סדר הדורות הקצר - הרב שלמה בניזרי

לכל המוצרים