חדשות בארץ

הזוי: חוקרים הצליחו לייצר בירה משמרים מתקופת המקרא, ששרדו במשך אלפי שנים

חוקרים ישראלים מהאוניברסיטה העברית הצליחו ליצור שיטה תקדימית לבידוד שמרים שנמצאו בכלי חרס מתקופת המקרא - ולהפוך אותם לבירה

| י"ח אייר התשע"ט |
אא

חוקרים ישראלים מהאוניברסיטה העברית הצליחו ליצור שיטה תקדימית לבידוד שמרים שנמצאו בכלי חרס מתקופת המקרא - ולהפוך אותם לבירה. 

החוקרים, ד"ר רונן חזן וד"ר מיכאל קלוטשטיין מהפקולטה לרפואת שיניים בעברית - הם מיקרוביולוגים שעוסקים לרוב במחקר רפואי, אך הפעם נרתמו למחקר החדש שעליו הם מתבטאים ואומרים כעת כי "מדובר בפלא גדול. אנחנו יודעים מה היו טעמי הבירה הפלישתית והמצרית". 

שמרי הבירה בתקופה המקראית שימשו בין היתר לריפוי, ולדברי החוקרים השמרים נלקחו מכלי חרס שנמצאו בחפירות ארכיאולוגיות מתקופות שונות. "הפלא הגדול כאן זה שמושבות השמרים שרדו בתוך הכלים, מושרים בתוכם במשך אלפי שנים ופשוט חיכו שנוציא ונגדל אותם", מסביר ד"ר חזן. "דרכם הצלחנו לייצר את הבירה, ועכשיו אנחנו יודעים מה היו הטעמים של הבירה הפלישיתית והבירה המצרית, ואגב - הם בכלל לא רעים".

במסגרת המחקר, החוקרים נעזרו ביקב קדמא בכפר אוריה כדי לטבול את השמרים בתמיסת בירה לא מסוננת ובכך לבודד אותם. 'על הדרך' בדקו החוקרים מה עזר לשמרים להישמר בצורה כה טובה במשך אלפי שנים, בנקבוביות של כלי החרס. כעת אומרים החוקרים כי הבירות שיוצרו מהשמרים הן באיכות טובה וראויות לשתייה. 


דרגו את המאמר - ותעזרו לקידומו בגוגל:

ממוצע 4.3 (18 מדרגים)
הנקראים ביותר
הידברות שופס

סט ארכיאולוגיה תנ"כית - הרב זמיר כהן

319לרכישה

מוצרים נוספים

המדריך המלא לחינוך ילדים - הרב זמיר כהן

בוסר המלאכים - ארגז כלים להורי המתבגר - הרב דן טיומקין

רזי התזונה - להתנקות, להבריא, לרזות בקלות

תיק מהודר עם ידית לטלית ותפילין

נטלה מהודרת "עיטורים"

ערכה מהודרת להבדלה

לכל המוצרים