חדשות בארץ

לשכת ראש הממשלה: הדיווחים על מציאת גופתו של אלי כהן הי"ד אינם נכונים

ההכחשה הישראלית הרשמית מצטרפת להכחשה שהוציא אתמול משרד החוץ הרוסי, בעקבות השמועות שנפוצו ברשת בתחילת השבוע, לפיהן אנשי משלחת רוסית הוציאו את שרידי גופתו של כהן, שנטמן בסוריה, והעבירום בארון למוסקבה

| י"ג ניסן התשע"ט |
אלי כהן הי"ד (צילום: ארכיון צה"ל ומערכת הביטחון)
אא

בלשכת ראש הממשלה הכחישו הערב (חמישי) את הדיווחים שהתפרסמו בעניין מציאת גופתו של המרגל הישראלי אלי כהן הי"ד על ידי גורמים רוסיים בסוריה.

ההכחשה הישראלית הרשמית מצטרפת להודעה הנזעמת שהוציא אמש משרד החוץ הרוסי, בעקבות השמועות שנפוצו בארץ בתחילת השבוע, לפיהן אנשי משלחת רוסית הוציאו את שרידי גופתו של כהן, שנקבר בדמשק, והעבירום בארון למוסקבה לקראת הטסתם לישראל. השמועות נבעו מפרסום בלתי מבוסס באמצעי תקשורת של האופוזיציה הסורית, שלא זכה לאימות ממקור רשמי כלשהוא. בהודעה הרוסית נאמר : "אנו מכחישים בתוקף את הכזבים של מספר כלי תקשורת ישראליים, לפיהם נציגים רוסיים הוציאו כביכול את שרידי גופתו של סוכן המוסד אלי כהן, אשר הוצא להורג בדמשק ב- 1965".

"אנו קוראים לשותפים הישראליים, כולל עיתונאים, להיות מאוד זהירים, מקצועיים וכנים בהתייחסם לנושאים רגישים כמו אלה. האחריות על ההשלכות השליליות האפשריות של פרובוקציה זו מוטלת על מארגניה ומבצעיה", חתמה ההודעה.

כהן, מגדולי המרגלים של ישראל, פעל בסוריה בתחילת שנות ה- 60. הוא הצליח לחדור לצמרת הצבאית והפוליטית הסורית, ובאמצעות קשריו עמה אסף מידע חיוני רב על הצבא וההנהגה בסוריה ועל היערכות הכוחות הסוריים ברמת הגולן. כהן נחשף על ידי הסורים בינואר 1965, נתפס והוצא להורג כעבור מספר חודשים, ב- 18 במאי 1965. הנסיונות שעשתה ישראל במהלך השנים להשיב את גופתו ארצה – עלו בתוהו. בשנה שעברה הצליח המוסד, במבצע מיוחד, להחזיר לארץ את שעון היד של כהן, ששימש אותו במהלך פעילותו בסוריה עד לתפיסתו והוצאתו להורג.

ככל הנראה, הרקע לגל השמועות הנוכחי הוא איתורה והחזרתה לישראל בתחילת החודש של גופת החייל הישראלי הנעדר מקרב סולטן יעקוב, זכריה באומל הי"ד. במבצע, שזכה לשם "זמר נוגה", היו מעורבים הרוסים, שבהסתמך על מידע שסיפק צה"ל הוציאו את הגופה מבית קברות במחנה הפליטים הפלסטיני אל-ירמוכ שבפרברי דמשק. בהודעה מיוחדת שמסר ב- 3 באפריל, אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי "עצמותיו של זכריה, שהובאו לארץ, זוהו בוודאות. בצמידות אליהם נמצאו גם הסרבל והציצית שלו". למחרת בערב הובא באומל למנוחת עולמים בבית העלמין הצבאי בהר הרצל בירושלים.


דרגו את המאמר - ותעזרו לקידומו בגוגל:

ממוצע 4.3 (12 מדרגים)
הנקראים ביותר
הידברות שופס

סט ארכיאולוגיה תנ"כית - הרב זמיר כהן

319לרכישה

מוצרים נוספים

המדריך המלא לחינוך ילדים - הרב זמיר כהן

בוסר המלאכים - ארגז כלים להורי המתבגר - הרב דן טיומקין

רזי התזונה - להתנקות, להבריא, לרזות בקלות

תיק מהודר עם ידית לטלית ותפילין

נטלה מהודרת "עיטורים"

ערכה מהודרת להבדלה

לכל המוצרים