הרבנית חגית שירה

שבת הגדול: "למה אתם קושרים את השה שלנו למיטה?"

בשבת זו החל אצל כל יהודי תהליך של התנתקות והתנקות מעבודה זרה, מאלוהי השקר. מהפחד. בשבת הזו כבר החלה גאולת הנשמה של עם ישראל. מכוח ההתנקות הזו זכו להיגאל

| ו' ניסן התשע"ט |
(צילום: shutterstock)
אא

כל שפע הניסים והברכה שיש בימות השבוע - באים מכוח השבת שלפני, כמו שאומר הזוהר הקדוש: "מיניה מתברכין כל שיתא יומין", והפירוש הוא שכל ימות השבוע יונקים ומתברכים מקדושת השבת שלפני. לכן שבת הגדול היא עצומה. כל הנס הגדול של יציאת מצרים, קריעת ים סוף, המראות הקדושים שראו ישראל על הים, טביעת מצרים, ביזת הים - הכול בא מכוחה של השבת שלפני - שבת הגדול! לכן אף על פי ששבת זו היא לפני פסח, ואת מנסה להרכיב ארוחות משאריות חמץ, כי באמת אין לך זמן ואת רוצה להספיק ולנקות את המטבח, הווילונות כבר הוסרו והמפות כובסו...זכרי, חשוב מאוד לייקר את השבת הזו אף יותר משבת רגילה. לא לעשות "מה שיש", אלא להשקיע בה ואפילו לחדש משהו לכבודה. רואים מזה ניסים גדולים, מהשבת שלפני פסח, ואפילו שלפעמים זה יוצא צפוף - לא נורא, עם טיפת מאמץ זה אפשרי. העיקר לא לפגוע בשבת הזו.

מה קרה בשבת הגדול?

ט"ו בניסן, יום יציאת מצרים היה ביום חמישי בשבת. היום שבו לקחו ישראל שה וקשרו אותו למיטה היה בעשירי לחודש ניסן, וזה היה בשבת שלפני יציאת מצרים. למצרים היה אליל נחמד מאוד, היה אפשר אפילו לשחק איתו בדשא - שה קטן. המצרים, בעשירי בניסן ראו איך ישראל קושרים את האליל שלהם למיטה. הם נבהלו נורא, ושאלו: "למה זה לכם..."? למה אתם קושרים את האליל שלנו למיטה שלכם? האמת היא שהשה הזה היה מיועד לשחיטה. בני ישראל לא פחדו, והם ענו למצרים בפנים מורמות: "השה הזה מיועד לשחיטה...". "היו שיניהם של המצרים קהות על ששוחטין את אלהיהן..." (סתמו את הפה, לא הייתה להם רשות לענות...), וזה היה נס. ועל הנס הזה נקראת השבת – שבת הגדול.

בשבת זו החל אצל כל יהודי תהליך של התנתקות והתנקות מעבודה זרה, מאלוהי השקר. מהפחד. בשבת הזו כבר החלה גאולת הנשמה של עם ישראל. מכוח ההתנקות הזו זכו להיגאל.

כל שנה בשבת הגדול מתחילה גאולת הנפש שלך, ובעל "החידושי הרים" השווה את קדושתה לקדושת יום הכיפורים שגם הוא בעשירי לחודש תשרי – תשרי וניסן מקבילים, ולכן יום הכיפורים מקביל בדיוק לעשירי בניסן, שהיה אז שבת לפני הגאולה. 

שבת הגדול מזככת את נשמתך, ויש בה כוח עצום לכפרת עוונות וגאולה.


דרגו את המאמר - ותעזרו לקידומו בגוגל:

ממוצע 3.7 (6 מדרגים)
הנקראים ביותר
הידברות שופס

סט ארכיאולוגיה תנ"כית - הרב זמיר כהן

319לרכישה

מוצרים נוספים

המדריך המלא לחינוך ילדים - הרב זמיר כהן

בוסר המלאכים - ארגז כלים להורי המתבגר - הרב דן טיומקין

רזי התזונה - להתנקות, להבריא, לרזות בקלות

תיק מהודר עם ידית לטלית ותפילין

נטלה מהודרת "עיטורים"

ערכה מהודרת להבדלה

לכל המוצרים