חדשות בעולם

"רק היהודים יכולים להבין אותנו": במלאת 25 שנה לטבח ברואנדה - הפליטים מדברים

25 שנה לאחר הטבח הגדול ברואנדה, שבו נרצחו אלפי בני אדם על ידי המיליציה הקיצונית של ה'אינטרהמווה', הפליטים הנותרים מספרים את שעבר עליהם, ומשחזרים את גודל התופת

| ב' ניסן התשע"ט |
אא

"הייתה לי משפחה גדולה. אמא ואבא, דודים, אחים ואחיות. כולם נרצחו מול עיניי": 25 שנה לאחר הטבח הגדול ברואנדה, שבו נרצחו אלפי בני אדם על ידי המיליציה הקיצונית של ה'אינטרהמווה', הפליטים הנותרים מספרים את שעבר עליהם, ומשחזרים את גודל התופת. 

אחד מהם, ז'דו שמו, היה רק בן שש כשזה קרה. "לא משנה מה אעשה בחיי - איש לא יוכל להחזיר לי את המשפחה שלי, ורק אתם היהודים יכולים להבין את מה שעברנו פה", הוא אומר בראיון מיוחד ל'ישראל היום',  ופורץ בבכי חסר מעצורים. 

הטבח ברואנדה פרץ נגד המיעוט הטוטסי במדינה - כתגובה על רצח נשיא המדינה דאז ג'ובנל הביארימנה, זאת על אף שאיש לא באמת ידע מי עומד מאחורי חיסולו. 

 

"קשרו את גורלם מתוך האפר של השואה והג'נוסייד"

על רקע יום הזיכרון הממלכתי שאמור להתקיים מחר (ב') באיצטדיון בעיר קיגלי, אומר שגריר ישראל ברואנדה רון אדם כי כבן להורים ניצולי שואה - הוא מזדהה ומתחבר עם ההוויה בשבוע המיוחד הזה, על רקע הטבח.

"אמי הייתה במחנה הריכוז ברגן בלזן, ואיבדה את ילדותה בגיל תשע", הוא מספר ל'ישראל היום'. "אבי שברח מהנאצים במשך ארבע שנים, התחבא ביערות של קרואטיה מפני האוסטשים, וחלף על פני איטליה או שוויץ כדי למצוא מפלט. המקרה של הוריי כל כך דומה לרבים כאן שרוכזו במחנות ונרצחו או ברחו".

עוד הוסיף אדם ואמר כי עם ישראל והעם ברואנדה "קשרו את גורלם מתוך האפר של השואה והג'נוסייד, וצמחו להיות נס כלכלי וחברתי. הימים האלה מחברים בין שתי המדינות שעברו תהליך של אתחול מחדש".


דרגו את המאמר - ותעזרו לקידומו בגוגל:

ממוצע 4.7 (20 מדרגים)
הנקראים ביותר
הידברות שופס

סט ארכיאולוגיה תנ"כית - הרב זמיר כהן

319לרכישה

מוצרים נוספים

המדריך המלא לחינוך ילדים - הרב זמיר כהן

בוסר המלאכים - ארגז כלים להורי המתבגר - הרב דן טיומקין

רזי התזונה - להתנקות, להבריא, לרזות בקלות

תיק מהודר עם ידית לטלית ותפילין

נטלה מהודרת "עיטורים"

ערכה מהודרת להבדלה

לכל המוצרים