טהרת המשפחה

"אני נשארת כאן, על המדרגות", אמרה אשת המגיד לבלנית

הבלנית אינה יודעת את נפשה. הרי לא תוכל לפתוח את שערי המקווה בכל שעה, לכל אישה שתגיע מאוחר. ומצד שני... למנוע מאישה מצווה כה גדולה...

| כ' אדר א' התשע"ט |
(צילום אילוסטרציה: shutterstock)
אא

שעת לילה מאוחרת. הבלנית במקווה העיירה ניגשת לסגור את שערי המקום ולפרוש לשנת ליל.

אל שערי המקווה ממהרת באותו רגע אישה צעירה. רגליה נושאות אותה במהירות, רק להספיק, להספיק לטבול במקווה בזמן, בליל המצווה. בבית הותירה האישה את בעלה, ר' דב בער, המגיד ממזריטש, והיא – את מצוות בוראה ממהרת לעשות.

פניה מאירות כשהיא רואה שהבלנית עודנה נמצאת במקום, אך הבלנית לא שתה את לבה לפנים המתחננות שמולה. המקווה כבר סגור. השערים נעולים. לא ניתן עוד להיכנס.

אשת המגיד, נושאת אל הבלנית את עיניה בתחינה. במילים מהירות היא מסבירה את הסיבות לאיחור ומבקשת בכל לבה, רק עוד מספר דקות, שתאפשר לה הבלנית להיכנס. לטבול לטהרה. אך הבלנית תקיפה. למקווה הטהרה שעות פתיחה ברורות, ועליה לשוב לביתה, למשפחתה שלה. "שובי מחר", היא אומרת לאישה שמולה.

אשת המגיד אינה מוכנה לוותר. היא מתחננת בדמעות שליש, אך משמתמידה הבלנית בסירובה, מתמידה גם היא ומבהירה כי לא תוותר. "אני נשארת כאן, על המדרגות", היא מצהירה.

הבלנית אינה יודעת את נפשה. הרי לא תוכל לפתוח את שערי המקווה בכל שעה, לכל אישה שתגיע מאוחר. ומצד שני... למנוע מאישה מצווה כה גדולה...

לפתע נשמע קול קרקוש גלגלים. כרכרה הדורה נעצרת אל מול שערי המקווה, וארבע אצילות כבודות יוצאות מתוכה, מבקשות מן הבלנית להיכנס. לטבול.

אל מול נשים חשובות כל כך, אין הבלנית יכולה לסרב. היא משלימה עם האיחור הצפוי, ופותחת את שערי המקווה. יחד עם ארבע האצילות, היא מכניסה גם את אשת המגיד. "היתה לך סייעתא דשמיא מיוחדת", היא אומרת לה. אשת המגיד מהנהנת. היא יודעת. סייעתא דשמיא מיוחדת במינה.

חמש הנשים יוצאות משעריו של מקווה הטהרה. ארבע האצילות עולות על כרכרתן, אך בטרם יסעו – הן פונות אל אשת המגיד, מציעות לה להצטרף. נסיעה עד הבית. אשת המגיד, שמחה על ההזדמנות שנקרתה לה להגיע הביתה במהירות ובקלות בשעת לילה מאוחרת כל כך, נענית. היא יורדת מן הכרכרה בפתח ביתה, וכשמפנה את ראשה להודות לאצילות שעזרו לה כל כך, היא נדהמת. הכרכרה נעלמה ואיננה.

היא פונה אל ביתה, מספרת לבעלה על המעשה. "דעי לך", אומר לה בעלה הקדוש, המגיד ממזריטש, "היו אלו האימהות הקדושות – שרה, רבקה, רחל ולאה. הן ראו את עקשותך, ראו את הלהט לדבר המצווה, ובאו לעזרתך, כדי שתזכי לטבול בזמן".

בשנים הבאות יואר עולם החסידות באורו של הצדיק רבי אברהם המלאך, הצדיק שנשמתו ירדה אל העולם באותו הלילה, בו נפקדה אשת המגיד בזכות התעקשותה למצווה. בזכות ארבע האימהות.

מתחברות – ייעוץ והכוונה לטהרת המשפחה. 02-6301516


דרגו את המאמר - ותעזרו לקידומו בגוגל:

ממוצע 3.5 (235 מדרגים)
הנקראים ביותר
הידברות שופס

סט ארכיאולוגיה תנ"כית - הרב זמיר כהן

319לרכישה

מוצרים נוספים

המדריך המלא לחינוך ילדים - הרב זמיר כהן

בוסר המלאכים - ארגז כלים להורי המתבגר - הרב דן טיומקין

רזי התזונה - להתנקות, להבריא, לרזות בקלות

תיק מהודר עם ידית לטלית ותפילין

נטלה מהודרת "עיטורים"

ערכה מהודרת להבדלה

לכל המוצרים