גרידה

התינוקת שנולדה פעמיים: הוחזרה לרחם לאחר ניתוח מורכב

התינוקת של מרגרט באומר נולדה פעמיים, כפשוטו ממש: הרופאים הוציאו אותה מן הרחם בניתוח מורכב, על מנת להסיר מגופה גידול, ולאחר מכן החזירו אותה לרחם, עד שנולדה בזמנה

| כ' אב התשע"ח |
אא

ההריון של מרגרט באומר היה רצוף בקשיים כבר מן השבועות הראשונים. ההריון, שהחל כהריון של תאומים, קבל תפנית מרה ראשונה כשבאומר התבשרה שאחד מן התאומים מת ברחם, כבר בשליש הראשון של ההריון. לחרדתה של באומר, זה לא היה הסיבוך היחיד של ההריון. בשבוע ה-16 להריונה, גילו הרופאים גידול בגופה של התאומה השניה. הגידול צמח במהירות, וסיכן את החייה של העוברית.

הימצאות של גידולים אצל עוברים היא נדירה מאד. אך מבין הגידולים הקיימים, הגידול ממנו סבלה העוברית שברחמה של מרגרט באומר הוא השכיח ביותר: טרטומה סקרוסיגיאלית, גידול אשר צומח אצל עוברים באזור של עצם הזנב.

הגידול התפתח, וכאמור, סיכון את חייה של העוברית, עד שהרופאים החלו להמליץ על הפסקת ההריון. אך פרופסור דארל קאס, שטיפל בבאומר, הציע לה רעיון אחר: לערוך ניתוח מורכב, שבו יוציאו את העוברית מן הרחם, ינתחו אותה להסרת הגידול – ויחזירו אותה אל הרחם להמשך ההריון.

ניתוח כזה הוא ניתוח נדיר מאד, ויש בו סיכויים גדולים לסיבוכים. התינוקת עלולה היתה שלא לשרוד – ובאחוזים גבוהים, אך עדיין, זה היה סיכוי טוב יותר מאשר להותיר אותה עם הגידול, דבר שהיה גורם למותה באופן כמעט ודאי.

הניתוח התרחש כאשר היתה באומר בשבוע ה-23 להריונה. הניתוח נעשה בצורה מדויקת, תוך עירוי מדויק מאד של נוזלים אל העוברית, על מנת לשמור על לחץ הדם שלה ולאפשר לה לשרוד את הזמן הדרוש מחוץ לרחם. הניתוח נמשך כ-5 שעות, בסופן הוחזרה העוברית אל הרחם. פרופסור קאס, שביצע את הניתוח, התבטא כי מדובר בסוג של נס – לפתוח את הרחם, להוציא את התינוק, ולאחר מכן להחזיר הכל בחזרה ולאטום, כאילו לא קרה דבר.

לאחר הניתוח, הושארה באומר בבית החולים לשמירת הריון. בסופו של דבר, הוכנסה באומר לניתוח נוסף, הפעם ניתוח קיסרי קלאסי, בו ילדה את ביתה, במשקל 2.4 ק"ג. בשלב הראשון הובהלה התינוקת למחלקת טיפול נמרץ פגים, על מנת לבצע בה הערכה ראשונית כמו גם בדיקה מקיפה. אך התינוקת התבררה כבריאה, והיא הועברה למחלקת התינוקות הרגילה.

בתקופה שלאחר הלידה, התגלו בכל זאת חלקים של הגידול בגופה של התינוקת, והיא עברה מספר ניתוחים נוספים על מנת להוציאם. אך אין ספק שהתהליך השתלם – תינוקת ללא סיכוי, שפשוט נולדה מחדש.

מתלבטים? רוצים להתייעץ? מחלקת אמ"א תשמח לשמוע מכם. בשמחות תמיד. לפניות אל מחלקת אמ"א – סיוע, ייעוץ והכוונה לנשים למניעת הפסקות הריון והפלה: טל' 073-2221333, נייד 052-9551591. מייל kalina@htv.co.il


דרגו את המאמר - ותעזרו לקידומו בגוגל:

ממוצע 4.5 (83 מדרגים)
הנקראים ביותר
הידברות שופס

סט ארכיאולוגיה תנ"כית - הרב זמיר כהן

319לרכישה

מוצרים נוספים

המדריך המלא לחינוך ילדים - הרב זמיר כהן

בוסר המלאכים - ארגז כלים להורי המתבגר - הרב דן טיומקין

רזי התזונה - להתנקות, להבריא, לרזות בקלות

תיק מהודר עם ידית לטלית ותפילין

נטלה מהודרת "עיטורים"

ערכה מהודרת להבדלה

לכל המוצרים
שוקלת הפלה? צרי קשר כאן