כמה עולה הפלה?

מחירה של הפלה: עליה דרסטית בסיכון ללקות בבעיות נפשיות

הסכנות שמהן לא מזהירים אתכם: נשים שעברו הפלה נמצאות בסיכון גבוה הרבה יותר לפתח בעיות נפשיות

אא
 
בשנת 2011, ד"ר פריסילה קולמן, פסיכולוגית אמריקאית, פרסמה בכתב העת הבריטי לפסיכיאטריה מאמר שדרש ממנה אומץ לב רב: קולמן הגיעה למסקנה שהפלה מעלה באופן משמעותי את הסיכון של אישה ללקות בבעיות נפש. למעשה, היא מצאה שנשים שעברו הפלה נמצאות בסיכון גבוה יותר ב-81% ללקות בבעיות נפשיות.

קולמן קבעה כי: "לא משנה באיזה קבוצת השוואה מדובר, הפלה מזוהה עם סיכון גבוה יותר ללקות בבעיות נפשיות". האנליזה והמידע שנאספו לצורך כתיבת מאמר זה השתמשו בנתונים מ-22 מחקרים, שכללו מאות אלפי נשים.

חומרת הסיכון שמצא כל אחד מהמחקרים, כתבה קולמן, הייתה תלויה בקבוצת ההשוואה – נשים שלא עברו הפלה, נשים שילדו אחרי הריון מתוכנן, או נשים שילדו אחר הריון לא מתוכנן – ובבעיה הנפשית הספציפית שנחקרה - כגון דיכאון, שימוש בסמים, אובדנות וכדומה. התוצאה הכללית הראתה כי נשים אחרי הפלה חוו עליה של 81% בסיכון לחלות בבעיות נפשיות, וכמעט 10% מבעיות אלה הוכחו כקשורות ישירות להפלה. שיעור הנטיות האובדניות בקרב נשים שהפילו היה כמעט כפול משיעור הנטיות האובדניות בקרב נשים שילדו.

קולמן ציינה כי "יש לחלוק את המידע לגבי סיכוני ההפלה לבריאות הנפש עם הנשים המתייעצות בעניין זה". במילים אחרות, זו אחריותם של רופאים ואחיות לספק לפציינטיות שלהם מידע לגבי ההשלכות האפשריות של הפלה. קולמן כתבה כי היא מודעת לכך שנושא ההפלות הוא נושא טעון ושנוי במחלוקת, אך: "קהילת המחקר צריכה לשים בצד את המחויבויות האידיאולוגיות האישיות ולבחון באופן אובייקטיבי נתונים איכותיים שנאספו ולערוך ניתוח של הספרות שהתפרסמה על בסיס נתונים אלה", כפי שהמאמר הזה עשה.

השורה התחתונה? "הפלה היא גורם סיכון מוכח סטטיסטית להתפתחות הפרעות פסיכולוגיות שונות".

לפניות אל מחלקת אמ"א – סיוע, ייעוץ והכוונה לנשים למניעת הפסקת היריון והפלה : טל' 073-2221333, נייד 052-9551591. מייל  [email protected]

 

תגיות:הפלותהפלהבעיות נפשיותהפסקת הריוןועדה להפסקת הריון

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה