מגזין

עודד מנשה: "כולם מבקשים ברכות מעדן, ואף פעם לא ממני"

המופע המשותף של עודד ועדן החל לגמרי במקרה ("הבנו שקרה פה משהו. חווינו טלטלה שעוד לא עברנו כמוה"), אבל היום, מספר עודד, "זה נכנס לחיי כל כך חזק, שעכשיו אני לא מבין איך בכלל יכולנו לחיות בלי המופע הזה". ראיון מיוחד עם טעימה קטנה

| י' סיון התשע"ח |
אא

זוגיות היא דבר מורכב. ודאי וודאי כאשר אחד מבני הזוג מקבל באופן משמעותי וקבוע יותר תשומת לב מהשני. וכשמדובר באדם מפורסם, הרגיל לתשומת לב ציבורית, העניין יכול להיות מסובך פי כמה וכמה. על כך בדיוק מספר עודד מנשה, ומעניק הצצה למתרחש מאחורי הקלעים של הופעותיו המשותפות עם אשתו, עדן הראל. "הרבה פעמים, מיד בסיום ההופעות שלנו באות אלינו נשים מתחזקות ומתחילות לדבר איתנו על ההופעה ועל כמה שזה הוסיף להם וחיזק אותן.

"בסוף זה כמעט תמיד נגמר בזה שהן מבקשות מעדן ברכה, מה שמכניס אותה למבוכה גדולה, ולכן היא תמיד אומרת שהיא לא רבנית ולא שייך שתברך. הנשים מצדן לא מרפות, ממשיכות לבקש, ובשלב הזה בדרך כלל אני מתערב ואומר שאם הם רוצות ברכה ממני אני יכול לברך אותן בשמחה", מוסיף עודד בחצי חיוך.

לדבריו, אחרי תחנונים רבים עדן מתרצה, אך רק בתנאי שגם הן מסכימות לברך אותה. "אני נורא משתדל ורוצה גם לברך" אומר עודד בחיוך, "אבל כולם מבקשים ברכות מעדן ואף פעם לא ממני. לכן ובסוף יוצא שאני לא נותן ברכות ואז לצערי גם לא מקבל. אבל זה איכשהו בסדר, כי עדן בסוף זוכה בכל הברכות שבעולם בשביל כולנו".

צפו בקטע קצר מתוך ההופעה:

 

"רצינו לעצור ולהבין מה קרה פה"

את עודד מנשה ועדן הראל אין באמת צורך להציג. לשניהם קריירה עשירה בעולם התרבות הישראלי, ובשנים האחרונות השניים אף משמשים כדמויות מרכזיות בעולם התשובה המתחדש והמשגשג. לזוג שישה ילדים, הם מתגוררים ברמת השרון, ועוסקים בדברים רבים ומגוונים, ביחד ולחוד. עם זאת, אחד הדברים שיותר מעסיקים אותם בשנתיים האחרונות הוא מופע זוגי בהובלתם, שעשה כנפיים והתחבב מאוד על קהלים רבים ומגוונים בכל רחבי הארץ.

"האמת, שסיפור לידתו של המופע הזה הוא ממש מעניין", אומר עודד. "לפני שנתיים מישהו הכניס ספר תורה ברמת השרון. איש נחמד, מאוד עשיר, שאני מכיר מבית הכנסת. יום אחד הוא פנה אלי ואמר, שהוא מחפש הופעה לאירוע הכנסת הספר וביקש שעדן ואני נופיע. אמרתי לו שאנחנו אמנם מנחים, ועושים הרבה דברים, אבל אנחנו לא מופיעים עם חומר משלנו, וגם אף פעם לא עשינו את זה.

"הוא התעקש, ואמר שלא צריך להסתבך עם זה. פשוט הציע שנעלה לחצי שעה ונספר על עצמנו ועל דברים שעברנו. הכל היה מוזר מאד, וגם לא הבנתי איך זה קשור להכנסת ספר תורה, אז אמרתי שלא נראה לי מתאים. הוא שאל אם הבעיה זה כסף, והבהיר שזו ממש לא בעיה מבחינתו. אמרתי שלא, ושנחשוב על זה. בסוף פשוט החלטנו לזרום. אמרתי לעדן שתספר על סבתא שלה, אני על דברים שקרו לי, על דברים שקרו לנו יחד, ומה שיהיה יהיה".

ובכן, איך היה?

"רק רצינו שהבחור ירד מאיתנו, לספר כמה דברים ולסגור עניין. אבל הקב"ה כנראה רצה אחרת. שתי דקות לתוך המופע, ואני ועדן בהלם. המופע היה על הדשא בבית של אותו בחור. האנשים ישבו על כסאות נמוכים כאלה של ים או דשא, ואני ועדן פתאום קולטים שאנשים מולנו פשוט נשפכים. נופלים מצחוק, כפשוטו, על הדשא. עשינו את זה בחברות, בהתנדבות, אבל פתאום אני מרגיש כאילו אני מינימום ישראל קטורזה. אנשים פשוט נעמדו ומחאו כפיים.

"כשחזרנו הביתה, אחרי מבול המחמאות שקצרנו בסוף האירוע, הבנו שקרה פה משהו. שחווינו טלטלה שעוד לא עברנו כמוה, ורצינו לעצור ולהבין מה קרה פה. הבנו שיש פה פוטנציאל למשהו גדול וטוב, לאחרים ולנו, אז החלטנו לקחת את הדבר הזה, שעד עכשיו עשינו בקטנה, סיפור קטן פה ואלתור שם, להתייחס אליו ברצינות ופשוט לכתוב את המופע הזה כמו שצריך".

מהנקודה הזו, כך מספר עודד, הדברים התגלגלו מהר מאד, והתפתחו לעשרות הופעות, רובן ככולן סולד-אאוט, במקומות רבים ומגוונים בארץ. "מיד אחרי שזה קרה, חברים שלנו, שיש להם מקום שנקרא 'שמיים' בתל אביב, הזמינו אותנו להופיע אצלם. החלטנו ללכת על זה, כי אמרנו שאולי ברמת השרון אנשים צחקו ונהנו כי רובם היו חברים, והכירו אותנו, אבל שווה לראות איך המופע במקום זר.

"ומה אני יכול להגיד. המקום היה מפוצץ, ומבחינת הצחוק והפידבקים היה אפילו יותר מרמת השרון. הקהל היה בהיסטריה. ומשם זה התרומם עוד יותר. הזמינו אותנו להופיע באומן, במתנ"סים, בפני קבוצות באילת. והכל קרה מאליו, בהשגחה פרטית מופלאה, ב"ה. ממש לא עשינו כלום. הזמינו מאיתנו הרבה הופעות מכורות מראש, וככל שעבר הזמן – באופן טבעי ההופעה התהדקה ונהייתה טובה יותר.

"כשזה קרה, הרגשנו שזה הזמן המתאים להתקדם שלב נוסף, והחלטנו לפתוח קופה, שזה אומר לפרסם את המופע ולהזמין אנשים לקנות כרטיסים. לצורך כך דיברתי עם אחד מהכותבים הכי מוכשרים ומבוקשים בארץ. הוא כותב סטנדאפ לכל הגדולים. רצינו לשפר עוד את המופע, אז הזמנתי אותו ועוד כמה חברים קרובים שיראו את המופע ויגידו מה כדאי לשפר.

"מעבר לכך שראיתי אותם נקרעים בחלקים גדולים מהמופע, אותו כותב ניגש אלי בסוף ההופעה ואמר לי: 'זו הפרנסה שלי. אני לא אוהב לוותר על עבודות. אבל פשוט אין במה לגעת. אני יכול לכתוב לכם דברים נוספים, אבל לא צריך'. גם החברים שהזמנו, שהיה לנו חשוב לשמוע את דעתם כי הם חילוניים, ובאופן טבעי המופע עוסק הרבה בדברים שקשורים ליהדות, נהנו מאד. ההופעה הראשונה הייתה בבית ציוני אמריקה, אחר כך ברעננה, גבעת שמואל, ועוד. והכל סולד אאוט שבוע מראש. מאז היו כבר עשר הופעות פתוחות.

"מעבר לזה", מוסיף עודד, "המופע הזה הוא הנאה גדולה מאד עבורי ועבור עדן. הופענו רבות בחיינו, אבל זה תמיד היה עם חומרים של אנשים אחרים. אני לא זוכר שנהניתי ככה ממשהו שעשיתי בחיים, וזו ממש הפתעה בשבילנו. נפל עלינו מהשמיים. אגב, בהתחלה רוב הקהל היה דתי מבית או חוזרים בתשובה. כשחשבנו לפתוח קופה ושיבוא קהל חילוני, עדן אמרה שזה לא ילך. שלא ידבר אליהם. אבל הופתענו לראות שחילונים אפילו אהבו את זה יותר. לכן זה נורא חשוב לי שיצליח, שיבוא קהל. לפני כל הופעה אני מודאג מאד מאיך שילך. זה נכנס לחיי כל כך חזק, שעכשיו אני לא מבין איך בכלל יכולנו לחיות בלי המופע הזה".  

 

האמת? זה לא בשבילך

באופן טבעי, וכפי המצופה מחזרה בתשובה מתוקשרת של אחד הזוגות המפורסמים והאהובים במדינה, התהליך אותו עבר הזוג נודע לרבים, ודווקא משום כך מעניין לשמוע על תהליכי העומק שמתרחשים בו. "בסיפור הזה עדן מובילה, ללא ספק", מתוודה עודד. "היא הרבנית, ואני הולך אחריה".

איך הילדים חווים את התהליך שאתם עוברים?

"בעניין הזה צריך לחלק. לעדן ולי יש ב"ה חמישה ילדים משותפים, ולעדן יש בן נוסף, נעם, מנישואיה הקודמים. נעם בן 15 כעת, ואני בהחלט יכול להגיד שהחיים שלו חצויים. נעם היה בן עשר כשהתחלנו את ההתקרבות, ואכן יש לו שני עולמות. הוא חי חיים דתיים וחיים חילוניים במקביל. למשל, יש לו גם חברים חילוניים וגם דתיים. עם זאת, אני מאמין שבסופו של דבר הוא יבחר את הבחירה הנכונה.

"בכל מקרה, עם שאר הילדים זה סיפור אחר לגמרי. הם נולדו לתוך זה, ולכן כל החמישה ממש בפנים. אני שמח מאד על הילדות שאנו זוכים להעניק להם. הפעם הראשונה שבה ראיתי דף גמרא היה בגיל 45. מבחינתי הדתיים היו אנשים מוזרים מבני ברק שזורקים אבנים. שחורים, משוגעים. פרימיטיביים שמאמינים באיזה אל שאומר להם נו-נו-נו. בעיקר ריחמתי עליהם. לא הבנתי את העומק. לא ראיתי את היופי. פעם קראתי מסילת ישרים? מכתב מאליהו? רמב"ם? רמב"ן? היום אני רואה את שני העולמות, ויכול לבחור.

"אגב, אני מאמין שגם הילדים הקטנים שלנו יכירו באיזשהו אופן את העולם שבאנו ממנו. את החיים השונים ממה שהם חונכו אליו. גם אם לא יכירו לגמרי, אז פחות או יותר. בסופו של דבר אנחנו חיים ברמת השרון, ולא תהיה ברירה. אני מאמין שבכל מקרה צריך לבחור באור ובטוב".

אפרופו אור וטוב, החזרה בתשובה מנעה מכם תפקידים שרציתם או התפתחות מקצועית אחרת?

"האמת היא שממש לא. הופענו, למשל, בערוץ 24 ובקשת, ודווקא ראיתי שיש חיבוק והכלה גדולים מאד. זה גם מעניין מאד לראות זוג צבעוני שמתחבר ליהדות. מה שכן, חששנו מאוד מאיך שזה יראה בטלוויזיה. לא ידענו איך קהל שלא מחובר ליהדות יתחבר לתכנים שלנו, ואנחנו שמחים לגלות בכל פעם מחדש שדווקא רוב ככל האנשים מתחברים ואוהבים.

"מעבר לכך", מוסיף עודד, "לא רק שזה לא חוסם אותנו, זה אפילו פתח לנו ערוצים חדשים, תרתי משמע. אני כבר לא מדבר רק על הידברות וערוץ 20. זה הביא לנו הרבה דברים שלא תכננתי. וחוץ מזה, מה אכפת למי שמעסיק אותי שאני שומר תורה ומצוות? אם אני מנחה שעשועון ביום רביעי, מה זה מעניין שיש לי שישה ילדים בבית ושאני שומר שבת? המעסיק שלי צריך ממני את הפיתוח של השעשועון, את הרעיון, את ההנחיה טובה. מה אכפת לו שאני הולך לבית כנסת בשבת?

"יותר מזה אני יכול לומר, שהרבה אנשים מתעניינים בתורה ובמצוות, ואומרים לי למשל: 'מה קורה בשבת שלכם? ספר איך זה הולך, איך זה באמת'. ואני אומר להם לא פעם: עזוב, זה לא בשבילך. לי זה מתאים, לך לא'. וזה מדליק אותם. הם שואלים שוב ושוב. ואני אומר שוב שזה לא מתאים להם. הם כמובן שואלים שוב, וכשאני רואה שהם כבר ממש רוצים – אני מתחיל לספר על כמה שזה נפלא, מיוחד וטוב וכו'. ואז הדברים נכנסים אל הלב, וברוך ה' פועלים באופן מדהים".

המופע הקרוב של עדן ועודד יתקיים בי"ט סיון (2.6 למניינם), בשעה 21:30, הקאמרי תל אביב. טלפון להזמנת כרטיסים: 03-5745005


דרגו את המאמר - ותעזרו לקידומו בגוגל:

ממוצע 5 (86 מדרגים)
הנקראים ביותר
הידברות שופס

סט ארכיאולוגיה תנ"כית - הרב זמיר כהן

319לרכישה

מוצרים נוספים

המדריך המלא לחינוך ילדים - הרב זמיר כהן

בוסר המלאכים - ארגז כלים להורי המתבגר - הרב דן טיומקין

רזי התזונה - להתנקות, להבריא, לרזות בקלות

תיק מהודר עם ידית לטלית ותפילין

נטלה מהודרת "עיטורים"

ערכה מהודרת להבדלה

לכל המוצרים