ספרים

10 עובדות על מסילת ישרים

למה כתב הרמח"ל את מסילת ישרים, על פי איזו ברייתא בנוי הספר, ומדוע מצהיר הרמח"ל כי העוסק במלאכה פחותה יכול להיות חסיד לא פחות מזה שתורתו אומנותו?

  • ט"ז אייר התשע"ו
מסילת ישרים | רמח"ל | רבי משה חיים לוצאטומסילת ישרים | רמח"ל | רבי משה חיים לוצאטו
אא

1. את הספר 'מסילת ישרים' כתב הרמח"ל, רבי משה חיים לוצאטו. הספר מתמקד בדרכים להשגת שלמות בעבודת השם ולקניין מידות שונות. הוא נדפס לראשונה באמסטרדם בשנת ה'ת"ק (1740), ובהמשך במהדורות רבות נוספות. 'מסילת ישרים' נחשב לאחד מספרי היסוד בארון הספרים היהודי.

2. מסילת ישרים הוא ספר יסוד תורני שזכה להערכה רבה מגדולי ישראל לאורך כל הדורות. הגאון מוילנא אמר כי לא מצא בספר אף מילה מיותרת, וכי אם הרמח"ל היה חי בזמנו – הוא היה הולך ברגל כדי לקדם את פניו. המגיד ממזריטש, מגדולי החסידות, אמר על הרמח"ל כי: "אין דורו היה כדאי לו". כוונתו היה כי בני דורו לא ידעו להכיר בגדולתו. ואכן הרמח"ל סבל רדיפות ומחלוקות רבות בגלל עיסוקו בקבלה בתקופה שכל העוסק בקבלה נחשד בקשר למשיח השקר שבתאי צבי.

3. אחרי ההקדמה והפרק הראשון, הספר מוחלק לפי דרגות בעבודת השם, כשלכל דרגה מוקדשים 3-4 פרקים. הדרגות מוגדרות לפי הברייתא הבאה: "אמר ר' פנחס בן יאיר: תורה מביאה לידי זהירות, זהירות מביאה לידי זריזות, זריזות מביאה לידי נקיות, נקיות מביאה לידי פרישות, פרישות מביאה לידי טהרה, טהרה מביאה לידי חסידות, חסידות מביאה לידי ענוה, ענוה מביאה לידי יראת חטא, יראת חטא מביאה לידי קדושה, קדושה מביאה לידי רוח הקודש, רוח הקודש מביאה לידי תחיית המתים". הספר מקדיש פרקים לכל אחת מהדרגות המפורטות בברייתא, מלבד שתי האחרונות: רוח הקודש ותחיית המתים.

4. הספר בנוי באופן הבא: על כל מידה/דרגה כותב המחבר מה טיבה, מפרט את חלקיה השונים, מביא את דרכי השגתה ומזהיר מפני המכשולים הקיימים בדרך להשגת אותה המידה.

5. בהקדמה מדגיש המחבר כי ספרו לא נועד לקריאה חד פעמית, אלא רצוי לקרא בו שוב ושוב:"החיבור הזה לא חיברתי ללמד לבני האדם את אשר לא ידעו, אלא להזכירם את הידוע להם כבר ומפורסם אצלם פרסום גדול... אלא שכפי רוב פרסומם, וכנגד מה שאמיתם גלויה לכל, כך ההעלם מהם מצוי מאוד והשכחה רבה. על כן אין התועלת הנלקח מזה הספר יוצא מן הקריאה בו פעם אחת, כי כבר אפשר שלא ימצא הקורא בשכלו חידושים אחר קריאתו שלא היו בו לפני קריאתו אלא מעט. אבל התועלת יוצא מן החזרה עליו וההתמדה, כי יזכרו לו הדברים האלה הנשכחים מבני האדם בטבע וישים אל לבו חובתו אשר הוא מתעלם ממנה".

6. מהי מטרת הספר? גם את זה מסביר המחבר בהקדמה. רוב האנשים בעלי השכל בעולם, הוא אומר, בוחרים לעצמם כל אחד חכמה להתעמק בה, איש לפי נטיתו. "יש שיטרחו מאד במחקר הבריאה והטבע, ואחרים יתנו כל עיונם לתכונה ולהנדסה, ואחרים למלאכות, ואחרים יכנסו יותר אל...לימוד התורה הקדושה, מהם בפלפולי ההלכות, מהם במדרשים, מהם בפסקי הדינים". לעומת זאת, אומר הרמח"ל, רק מעטים קובעים לעצמם לימוד ועיון בענייני שלמות עבודת השם.

7. את המניע לכתיבת הספר אפשר למצוא גם במכתב שכתב הרמח"ל 4 שנים לפני שהוציא לאור את 'מסילת ישרים'. באגרת ששלח לרבו, מהר"י בסן, כתב: "אבל מה אומר...והתבונה סרה מבני האדם...ואם יש בכל מדינת אשכנז אשר עברתי בה ובכל מדינת הולנדה אשר אני יושב בקרבה אנשים חרדים לדבר השם ומבקשים לדעת ליראה את ה' ולאהבה אותו ולהתחסד עם קונם, וודאי 'נער יכתבם'..." כלומר, הרמח"ל מצא שהאנשים המתאמצים בעבודת השם וקניין חסידות הם מעטים מאד, ולכן ראה מקום לכתוב את 'מסילת ישרים'.

8. הפרק הראשון, הקודם לכל הפרקים על דרגות העבודה השונות, פותח באחד המשפטים המפורסמים ביותר בעולם המוסר היהודי: "יסוד החסידות ושורש העבודה התמימה הוא - שיתברר ויתאמת אצל האדם מה חובתו בעולמו".

9. סיכום הטיעון של הרמח"ל באותו פרק גם הוא יסוד עיקרי ונלמד רבות במחשבת ישראל: האדם נברא כדי להתענג על השם בעולם הבא, וכדי שיזכה לחלקו בעולם הבא ניתנו לו המצוות, שהן אמצעים להשגת השלמות.

10. בפרק האחרון בספר מסיים הרמח"ל את דבריו בהסבר כי היכולת להגיע לדרגות גבוהות של עבודת השם וחסידות אינה שמורה רק לתלמידי חכמים שתורתם אומנותם. הוא אף מבהיר כי הדרך לחסידות של כל אדם שונה בהתאם לאורח חייו. "דרך החסידות הראוי למי שתורתו אומנותו אינו דרך החסידות הראוי למי שצריך להשכיר עצמו למלאכת חברו, ולא זה וזה דרך החסידות הראוי למי שעוסק בסחורתו. וכן כל שאר הפרטים אשר בעסקי האדם בעולם, כל אחד ואחד לפי מה שהוא, ראויים לו דרכי החסידות. לא לפי שהחסידות משתנה...אבל הואיל והנושאים משתנים, אי אפשר שלא ישתנו גם האמצעים המגיעים אותם אל התכלית. וכבר יכול להיות חסיד גמור איש שמפני צרכו הוא בעל מלאכה פחותה, כמו מי שלא יפסוק מפיו הלימוד".

למידע נוסף אודות הספר "מסילת ישרים", לחצו כאן.

נהניתם מהכתבה? למדתם משהו חדש? ספרו לנו על כך בתגובות.

תגיות:הרמח"למסילת ישרים

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה