חיים לאחר המוות

איך ייראו ימות המשיח?

כדאי שתתכוננו - זה עשוי לקרות ממש בקרוב. אז איך ייראו החיים עם המשיח, האם יהיה צפוף אחרי תחיית המתים ואיך נגיע גם אנחנו לעולם הבא? יצאנו לברר

  • כ"ו חשון התשע"ד
ימות המשיחימות המשיח
אא

אחד משלושה עשר העיקרים שטבע הרמב"ם בעניין האמונה היהודית, הוא האמונה המוחלטת בביאת המשיח. גם היום יהודים רבים מצפים למישהו שיבוא ויעשה כאן סדר. איך ייראו ימות המשיח? האם נמשיך לעבוד, לחיות ולמות בסופו של דבר? וכמה זמן הם יימשכו?

ביאת המשיח היא לא נקודה יחידה, אלא חלק ממערכת כוללת שעוסקת בתיקון הבריאה כולה, מסביר הרב אלי עמר. כאשר האדם הראשון נברא ביום השישי, הייתה לו מצווה אחת - לא לאכול מעץ הדעת, והוא בכל זאת אכל. הרמח"ל מסביר שהדבר גרם לשינוי בבריאה כולה - ששת הימים הפכו להיות 6,000 שנה. לכן עם ישראל אחראי להוביל לתיקון על ידי קיום תרי"ג מצוות, והבאת העולם כולו לשלמות מבחינה רוחנית.

 

ואיפה נכנס לכאן המשיח?
המשיח אמור להביא את התוכנית הזו לסיומה. כרגע אנחנו נמצאים בשנת 5,770, כלומר 230 שנה לפני הסוף. יש נבואות האומרות שלקראת ביאת המשיח עם ישראל יתקבץ ויחזור לארצו, דבר שכבר קרה. אף אחד לא יודע להצביע על הרגע הנתון שבו המשיח יבוא, אבל כל הסימנים מראים שזה יקרה בקרוב.

 

איך ייראה העולם כשהמשיח יבוא?
הרמב"ם אומר שתפקידו של המשיח יהיה להביא שקט ושלווה לעולם. לא יהיו מלחמות ועוינות מצד עמי העולם, וכך עם ישראל יוכל לקיים בארץ ישראל את כל התורה והמצוות, כולל בניין בית המקדש. כך יבוא העולם לתיקונו, מה שיעזור להביא את האלף השביעי, שהוא מקביל ליום השביעי של הבריאה.

 

ואיך ייראה האלף השביעי?
על זה נאמר "עין לא ראתה אלוקים זולתך". אין לנו אפשרות לדון. אנחנו יודעים שלא מדובר בעולם גשמי וחומרי כמו העולם שלנו. ממד הרוח יהיה דומיננטי, העבודה תהיה רוחנית, וכולנו נעסוק בענייני תורה ומצוות. אז ממה נחיה?

הנביא אומר "ועמדו זרים ורעו צאנכם". כלומר, לא נצטרך להתעסק בממד החומר, כי אחרים יעשו זאת עבורנו. הגמרא אומרת במסכת שבת, שבקרב העמים השונים תהיה כמיהה גדולה להידבק בעם היהודי ולסייע לו.

 

אחרי שתתרחש תחיית המתים, לא תהיה התפוצצות אוכלוסין?
לא. ישנם היום הרבה מקומות בעולם שאינם מנוצלים מבחינה התיישבותית. בנוסף לכך, ברגע שהקבה יביא את תחיית המתים, הוא ייצור מערכת אחרת, על טבעית, לא במונחים שאנחנו מכירים היום.

 

האם כולם יקומו לתחייה?
הנביא דניאל אומר בפרק יב "ורבים מישני עפר יקיצו". כלומר, מדובר ברבים ולא בכולם. לדוגמה, מי שכופר בתחיית המתים, מי שמלווה בריבית ואחרים, שהביאו זאת על עצמם, לא יקומו בתחיית המתים.

 

ומי כן יקום?
הצדיקים יקומו כדי לקיים כאן את המצוות, במטרה לעשות עוד תוכניות חיסכון לעולם הבא. חסידי אומות עולם יקומו אף הם ויקבלו שכר וגם אפשרות להידבק שנית בעם ישראל. מאידך גם הרשעים יקומו, והקב"ה יעשה זאת על מנת להעניש אותם. בסיום 6,000 השנה, תתקיים עוד תחיית המתים. אז יתחילו חיי העולם הבא, שבהם השכר לא יהיה קשור לאוכל, שתייה, יחסי אישות ודברים גשמיים. בממד הרוחני לא הגוף יחזיק את הנשמה, אלא להיפך.

 

ומה יקרה כשזה ייגמר?
האלף השביעי מסמל חיי נצח, כי באותו עידן לא יהיה ממד זמן פיזיקלי.

 

ואם מישהו רוצה להגיע בשלום לאותם חיי העולם הבא, מה עליו לעשות?
מדובר בעולם רוחני, ולכן גם המחיר של כרטיס הכניסה הוא רוחני: לא בכסף או בכרטיס מועדון, אלא בתורה, מצוות ומעשים טובים.

תגיות:עולם הבאימות המשיח

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה