תפילה וברכות

ברכת הגומל לאחר תאונה, נסיעה ארוכה, מחלה או לידה

  • כ"ו אדר א' התשע"ד
אא

שאלה

שלום כבוד הרב, עברתי תאונה וניצלתי תודה לאל. אני רוצה לומר ברכת הגומל, רציתי לדעת מה נוסח התפילה והאם אני חייבת לומר אותה בבית הכנסת או שאני יכולה לומר אותה בבית לבד? תודה.

תשובה

שלום וברכה

אומרים אותה בבית הכנסת לאחר קריאת התורה. כך הוא נוסח הברכה
בָּרוּךְ אַתָּה ה' אלוקינו מֶלֶךְ הָעוֹלָם. הַגּוֹמֵל לְחַיָּבִים טוֹבוֹת. שֶׁגְּמָלַנִי כָּל טוֹב:

ועונין הקהל.
אָמֵן. מִי שֶׁגְּמָלְךָ כָּל טוֹב. הוּא יִגְמָלְךָ כָּל טוֹב סֶלָה:

בברכה,

בנימין שמואלי

במסכת ברכות מובא כי 4 אנשים צריכים לברך את ברכת הגומל, לאחר שניצלו מסכנה, ואלו הם: אסיר שהשתחרר, יורדי הים, חולה שנתרפא, הולכי מדבריות. רמז לכך נמצא במילות התפילה בברכת ההודאה בשמונה עשרה: "וכל החיים יודוך סלה" - חיים ראשי תיבות: חבוש, ים, ייסורים, מדבר. 4 אלו גם מוזכרים בפרק ק"ז בתהלים, שעליהם להודות לה' באופן מיוחד, וכך נאמר: "המה יודו מעשי ה' ונפלאותיו".

בדיני הברכה קיימת שאלה עקרונית: האם רק ארבעה אלו צריכים לברך 'הגומל'? ומה עם מי שניצול מהתקפת שודדים, מתאונת דרכים, או ירו לעברו והחטיאו - האם לא יברך משום שאינו נזכר בדברי הגמרא, או שמא כוונת הגמרא היתה רק לתת דוגמאות לסוגי סכנות, אך בפועל על כל סוג הצלה יש לברך? גדולי הפוסקים נחלקים בשאלה זו, ועל כן למעשה, ראוי לשאול רב בכל פעם שניצולים מסכנה - והוא יפסוק על פי המקרה ועל פי המנהגים האם האדם מחויב בברכת הגומל, כיוון שיש בכך דעות רבות. 

אין מברכים הגומל ביחיד, אלא רק בפני מנין בעשרה. לכתחילה יש לברך את הברכה בתוך שלושה ימים מהרגע שהתחייב בה (ועל פי דעות מסוימות - יולדת לא תברך לפני שעובר שבוע מהלידה). הסיבה לכך היא שתוך 3 ימים הרגשת ההודאה עדיין מקננת בליבו של הניצול. אך בדיעבד, ברכה זו אינה מוגבלת בזמן, ויש לברכה גם לאחר זמן. ראוי לברך את הברכה ביום. גם נשים חייבות בברכה לאחר שהתרפאו ממחלה, או לאחר לידה, טיסה ועוד.  

 

האם כל חולה צריך לברך הגומל? צפו בתשובת הרב יצחק יוסף

 

הרב דוד לאו - הרצאה מרתקת על חשיבות ההודאה לקב"ה על ניסיו עימנו בכל יום. צפו

 

7 עובדות שרציתם לדעת על ברכת הגומל

ברכת הגומל – ברכת ההודאה הייחודית. מי מברך אותה, ומתי? כל הפרטים על ברכת הגומל

1. ברכת הגומל היא ברכת הודיה לה' יתברך, אותה מברך אדם שניצל מסכנת חיים משמעותית.

.2 במסכת ברכות (דף נ"ד עמ' ב') מובא כך: "ארבעה צריכים להודות - יורדי ים, הולכי מדבריות, מי שהיה חולה ונתרפא, ומי שהיה חבוש בבית האסורים ויצא". על פי דברי הגמרא הללו, את הברכה מברכים: אסירים שהשתחררו, יורדי הים לאחר שעלו ליבשה, חולים שנתרפאו, והולכי מדבריות לאחר שהגיעו למקום יישוב. רמז ל-4 אלו נמצא במילות ברכת ההודאה בתפילת שמונה עשרה: "וכל החיים יודוך סלה", כאשר חיים הם ראשי תיבות למילים: חבוש, ים, ייסורים, מדבר. גם פרק ק"ז בתהלים, מציין דוד המלך כי עליהם להודות לה' באופן מיוחד, וכך נאמר: "המה יודו מעשי ה' ונפלאותיו".

3. השאלה הנשאלת מעיון בדיני הברכה היא זו: האם רק אלו צריכים לברך את ברכת 'הגומל'? מה דינו של מי שניצל מתאונת דרכים, מפיגוע וכו'? כלומר: האם כוונת הגמרא היתה רק לתת דוגמאות לסוגי סכנות, אך בפועל על כל סוג הצלה יש לברך? או שמא יש לברך רק לאחר שניצלים מ-4 הדוגמאות שפירטה הגמרא?

על שאלה זו נחלקים גדולי הפוסקים, ועל כן כאשר אדם מתלבט בשאלה זו למעשה עליו לשאול רב, שיפסוק על פי המקרה הספציפי האדם האדם מחויב בברכת הגומל, כיוון שיש בכך דעות רבות.

4. מתי יש לברך את ברכת הגומל? לכתחילה, יש לברך את הברכה תוך 3 ימים מזמן החיוב. הסיבה לכך היא שתוך 3 ימים הרגשת ההודאה עדיין מקננת בליבו של הניצול. (על פי דעות מסוימות - יולדת לא תברך לפני שעובר שבוע מהלידה). למרות זאת, מותר להמתין עד 30 יום כדי לברכה במניין. בדיעבד, נפסק להלכה בשולחן ערוך אורח חיים (סימן ריט) כי אם לא בירך גם לאחר זמן רב, יכול לברכה תמיד.

5. אין מברכים הגומל ביחיד, אלא רק בפני מנין בעשרה. ראוי לברך את הברכה ביום. נהוג לברך את הברכה בבית הכנסת לאחר קריאת התורה.  

6. גם נשים חייבות בברכה לאחר שהתרפאו ממחלה, או לאחר לידה, טיסה ועוד. 

7. כך הוא נוסח הברכה: "בָּרוּךְ אַתָּה ה' אלוקינו מֶלֶךְ הָעוֹלָם. הַגּוֹמֵל לְחַיָּבִים טוֹבוֹת. שֶׁגְּמָלַנִי כָּל טוֹב". והקהל עונה: "אָמֵן. מִי שֶׁגְּמָלְךָ כָּל טוֹב. הוּא יִגְמָלְךָ כָּל טוֹב סֶלָה".


להרחבה ושאלות נוספות, ניתן לפנות אל רבני שו"ת הידברות במייל rav2@htv.co.il
תגיות:ברכת הגומלשאל את הרב

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה