כללי - שאל את הרב

פחד והתגברות עליו

י"ט חשון התשע"ה | 12.11.14 00:45

שאלה

שלום כבוד הרב, כיצד מתגברים על הפחד בעקבות המצב הביטחוני?ואיך יוצאים מהפחד של את אשר יגורתי בא לי?אני מנסה להתחזק באמונה בהשם אך לעיתים הפחד משתק אותי וממלא אותי בחרדות ונוצר מעגל קסמים שקשה לי לצאת ממנו ולבטוח בהשם. תודה מראש.

תשובה

לכבוד השואלת,

הכלל הוא שאין רצונו של השם יתברך שנהיה כל כך מופחדים בשום פעם עד שלא יהא באפשרי להמשיך חיים תקינים. הרי כל תכליתינו בעולם הזה זהו להביא את העולם לידי תיקון - ובעיקר דרך קיום התורה והמצוות - א"כ פשוט הדבר שרצונו יתברך שתמיד נשמור בתוכינו את האיזון התומך בהמשך חיים תקינים ופוריים.

ומה שאת צריכה לדעת, שכל הפחדים האלו שמסביב אינם נשלחים לעולם אלא כדי לעורר את אותם אנשים שחוגגים כל ימיהם ואינם שמים על לב שישנם תוצאות למעשיהם, והם נדרשים להתרכז ולבנות יחס אישי עם בורא העולם, הם אלו שצריכים לדאוג ולחשוב על דברים כאלו. אבל אותם האנשים יראי השם, שכל שאיפתם אינה אלא לשפר את המצב ולעשות את רצון הבורא, אינם צריכים לדאוג ממצבים כאלו, - כל שאין נכנסים למקום סכנה - ובודאי שאין להם למנוע את עצמם מהמשך חיים תקינים ופוריים.

ההגדרה של מקום סכנה מוגדר לנו בתשובות בעל האגרות משה (מהגאון ופוסק הדור בדור  הקודם רבי משה פיינשטיין ז"ל): 

- כל פעולה שרוב אנשים היו מוכנים לעשות אותה ואינם חוששים משום הסכנה שבדבר, אנו אומרים "שומר פתאים השם" (תהילים קטז -ו) - כלומר, מותר לנו לבטוח שהשם יתברך יגן עלינו בשעה שנעסוק באותה פעולה הרגילה, ויש לזה שמירה מיוחדת כשאנו עושים את רצון השם;

- וכל פעולה שרוב אנשים לא היו מוכנים לעשות אותה מפני הסכנה שבדבר, אין אנו אומרים לגבי אותה הפעולה "שומר פתאים השם", וחייב כל אחד ואחד ליזהר שלא להכניס את עצמו או את משפחתו למצב כזה שרוב האשנים היו נמנעים מלעשותה עקב הסכנה הכרוכה בה.

ולמדנו מכאן האיך למדוד אם מקום מסויים או מצב מסויים נחשב למקום סכנה. מקום שרוב האנשים היו מוכנים ליכנס לתוכה ואינם חוששים משום הסכנה שבמצב, אנו אומרים שיש שם שמירה מיוחדת, ואפילו אם נמצא שם משהו מסוכן חלילה, מ"מ "שומר פתאים השם" - השם שומר את האדם אפילו אם הוא פתי אינו רואה את הסכנה שנצב מולו. אבל אם הוא מקום שרוב האנשים כן היו חוששים משום הסכנה שבמצב ועקב זה היו נמנעים מלהיכנס לאותו מקום או מצב, אין אנו אומרים שיש שם את השמירה המיוחדת של "שומר פתאים השם". 

 

ולמעשה, הזמנים משתנים, והמקומות משתנות,  ולפעמים אפילו יום אחד משתנה מרעהו. כמו כן לפעמים מקום אחד משתנה ממשנהו.  אם רוב האנשים היו מוכנים ללכת לאותו מקום ובאותו זמן ולא לחשוש משום הסכנה שבו, אז יש שמירה. אבל אם רוב האנשים לא היו מוכנים ללכת לאותו מקום באותו זמן  משום הסכנה שבו, אז  אין להיכנס לאותם מקומות באותם הזמנים.

ואם כן, למעשה, אין את צריכה להכנס למעגל ח"ו שעוצרת אותך מלעשות את הדברים  ה"נורמליים" שבחיים. כל שאת נזהרת לעשות את רצון השם, ואת נזהרת גם כן מלהיכנס לשום מקום שנחשבת על פי הלכה כמקום סכנה, אז אין ממה לפחד: כי הקב"ה נותן לנו שמירה מיוחדת בשאר הזמן מן השמים, הנקרא בדברי הפוסקים "שומר פתאים השם". ונוכל לסמוך על זה כדי להמשיך בתפקוד ובקיום רצונו יתברך ע"י המשכת חיים תקיניים וחיוביים בעזרת השם. 

בברכה שתוכלי להתחזק גם בימים האלו בזמן הזה, ויהי רצון שהקב"ה יגאל אותנו בקרוב ושלא יהא כבר שום צורך במצבים כאלו המעוררים פחדים, ושנזכה כולנו לעובדו יתברך מתוך אמונה שלימה ובטחון ושמחה,

רב נחום

 

 

 

דרגו את השאלה:

ממוצע 4.4 (102 מדרגים)

כותרות מומלצות

הנקראים ביותר