חברה והשקפה

האם אפשר להאמין בתחזיות של הגויים?

  • ט' טבת התשפ"ג
אא

שאלה

מישל דה נוסטרדאם אסטרולוג צרפתי (אומרים שהמוצא שלו יהודי) הוציא ספר לפני כ450 שנה לערך שבו כתב תחזיות לפי האסטרולוגיה
(בין היתר עליית א.היטלר לשלטון ומלחמת העולם השנייה, רצח קנדי ואפילו נפילת התאומים)
לפי התחזיות שלו שנת 2023 למיניינם תחווה אסונות כבדים שבעה חודשי מלחמה חשוכים וקשים יוקר מחייה מזעזע ואקלים מתעתע במיוחד (שטפונות כבדים על אדמת בצורת)
יש עוד תחזיות בכתבי היד שלו שלא מוזכרים (מתוך אתר מעריב אונליין)
אממה
חלק גדול מאוד מהתחזיות שלו לקוח מתוך נבואות אחרית הימים שמפורש בסוף מס' סנהדרין
שאלתי היא האם אפשר להאמין לזה ?

תשובה

שלום וברכה,   הטענה שנוסטרדמוס חזה את פיגועי התאומים היתה סילוף:https://www.hayadan.org.il/190901_nosterdamus_after_911   אם תראה את "נבואותיו" של נוסטרדמוס במקור, תגלה שהן כתובות כחידות, בשפה פיוטית ומעורפלת מאוד, כך שאפשר לפרש אותן באיזו צורה שרק רוצים.  אמרו חז"ל שהרוצה לשקר ירחיק עדותו. הספר נכתב בכוונה בשפת רמזים שניתנת לפירושים שונים, כדי שלא יהיה ניתן "להפריך" את נבואותיו, ומצד שני למצוא לה מקבילות שונות על פי המקרה.   ההבדל בין נבואות מעורפלות וחסרות פשר אלה, לבין נבואות התורה הקדושה (ולא רק ממסכת סנהדרין), הוא הבדל שבין ארץ לשמים. ישנן הרבה נבואות חד-משמעיות בתורה, הכתובות בשפה ברורה, שמוכיחות כי בורא עולם מסר אותה לבני ישראל:

  ישנה בתורה נבואה שעם ישראל יגלה מארצו  -- אך כמה עמים גלו מארצם? ישנה נבואה בתורה שעם ישראל יגלה לכל קצוות העולם  -- אך כמה עמים התפזרו בכל רחבי העולם? ישנה נבואה שלמרות מספרו הקטן, עם ישראל יהיה מפורסם בכל רחבי העולם  -- אך כמה עמים קטנים זכו להיות מוכרים ומפורסמים בכל רחבי העולם, ושהכל מדברים עליהם? ישנה נבואה שעם ישראל יהיה שנוא בעולם וישמיצו אותו  -- אך כמה עמים היו שנואים במשך אלפי שנים, עד שהמציאו רק עבורם מושג כמו "אנטישמיות"? ישנה נבואה שעם ישראל יישאר קטן ולמרות זאת ישרוד  -- אך כמה עמים הצליחו לשרוד במספר קטן במשך אלפי שנים מבלי להתבולל בין העמים או להיהרג? ישנה נבואה שירדפו אחרי עם ישראל בגלות אך לא יצליחו להשמידו  -- אולם כמה עמים נרדפו פעם אחרי פעם בידי אימפריות אדירות ולא נשמדו? ישנה נבואה שהתורה תתפרסם בכל העולם ושכל העמים ידברו עליה  -- אך כמה עמים זכו שהדת שלהם תתפרסם בכל רחבי העולם ותהיה לספר המודפס והמפורסם בתבל? ישנה נבואה שעם ישראל ישוב לארצו באחרית הימים  -- אולם כמה עמים שהוגלו זכו לשוב לארץ מולדתם נגד כל הסיכויים? ישנה נבואה שאף עם אחר בעולם כולו לא יטען להתגלות אלוהית בפני עם שלם -- וכמה דתות יש מתוך 4300 דתות שמספרות על התגלות אלוהית למיליונים? (את כל הנבואות הללו תוכל למצוא כתובות במפורש בספר ויקרא פרק כו', דברים פרק ד', דברים פרק ל').   נוכל למצוא ששום דבר בעם ישראל איננו הגיוני. לא הקיום שלו, ולא התורה שלו, ולא ההיסטוריה שלו. עם ישראל תמיד היה מעל הטבע, ובכך העיד על היותו העם הנבחר, שקיבל את התורה, וזכה לשליטה אלוקית בהיסטוריה שלו. עם ישראל הוא עם הנצח. אדם רציונלי לא יאמין במקרה - כשההסתברות למקרה זה נמוכה מידי, ולא נחזתה בשום מקום אחר בהיסטוריה.   ראה הרצאתו של הרב זמיר כהן על "נבואות ההווה והעתיד שבתנ"ך":https://www.hidabroot.org/article/70498 ההרצאה "נבואות אחרית הימים" של הרב זמיר כהן:https://www.hidabroot.org/video/68365   בברכה דניאל בלס.


להרחבה ושאלות נוספות, ניתן לפנות אל רבני שו"ת הידברות במייל rav2@htv.co.il
תגיות:נבואותנוסטרדאם

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה