שאל את הרב - כללי

האם בעלי מומים יתרפאו בתחיית המתים?

ח' טבת התשפ"א | 23.12.20 00:00

שאלה

בס"ד.
לכבוד הרבנים שלום רב!
ראיתי את הסרטון של הרב הגאון זמיר כהן שליט"א, ועלתה לי שאלה שאשמח לקבל עליה תשובה..? הרב הסביר שבזמן תחיית המתים כולם יחזרו לעמוד כפי שהיו בגלגול הקודם שלהם והביא דוגמאות כגון: אדם זקן יחזור בתחילה זקן, ואדם פיסח יחזור בתחילה פיסח, ואדם עיוור יחזור בתחילה עיוור ועל זאת הדרך על מנת שניתן יהיה לזהות שמדובר באותם אנשים שקמו לתחייה, ואחרי זה ה' יתקן אותם בשלמותם כפי שהיו בתחילה.. מכאן נשאלת השאלה, מה יהיה על אותם תינוקות שנולדו עיוורים ונפטרו כתינוקות..? האם הם יקומו לתחייה בגוף של תינוק בתחילה ועיוורים..? וגם לגבי כאלו שנולדו עיוורים מלידה ונפטרו עיוורים ולא זכו להיוולד שלמים בתחילה, באיזו צורה הם יקומו בתחילה..? אשמח לתשובה, ה' ישמור אתכם ויאריך שנותיכם על זיכוי הרבים שאתם עושים. אשריכם

תשובה

שלום רב,

אכן לעתיד לבוא כל החולים בגוף ובנפש יתרפאו, וכפי שנאמר (ישעיה לה ה-ו) "אז תפקחנה עיני עורים ואזני חרשים תפתחנה, אז ידלג כאיל פסח ותרן לשון אלם". וכן אמרו במדרש (בראשית רבה צה א) בא וראה כל מה שהכה הקדוש ברוך הוא בעולם הזה מרפא אותן לעתיד לבא, והביאו את הפסוק הנ"ל. וכן הוא עוד במדרש (שם כ ה) אמר רבי לוי לעתיד לבא הכל מתרפאין חוץ מנחש וגבעונים וכו'. ע"ש.

אלא שכתוב במסכת סנהדרין (דף צא עמוד ב) שכל בעלי מומין יקומו בתחיית המתים עם המום שלהם, ואחר כך יתרפאו, ושזו כוונת הפסוק (דברים לב לט) "אני אמית ואחיה מחצתי ואני ארפא", אמר הקב"ה מה שאני ממית אני מחיה ואחר כך מה שמחצתי ואני ארפא.

וטעם הדבר - כמו שאמרו במדרש (שם צה א, ומדרש תנחומא פרשת ויגש ח) שהוא כדי שלא יאמרו הרשעים, אחרים המית ואחרים החיה, ולכן אמר הקב"ה, יעמדו כמו שהלכו, ואחר כך אני מרפא אותן.

כולם יקומו בתחיית המתים באותו גיל שנפטרו (אמונת התחיה פרק ב).

בשורות טובות,

הלל מאירס

 

 

כותרות מומלצות

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה