תפילה וברכות

האם מברכים על רעידת אדמה?

  • כ"ב שבט התשפ"ג
אא

שאלה

האם בזמנינו מברכים על רעידת אדמה? ואשמח אם כבוד הרב יפרט קצת את ההלכות שנוגעות לעניין זה. תודה רבה רבה

תשובה

שלום רב,

1. מברכים על רעידת אדמה. נוסח הברכה: ברוך אתה ה' אלוקינו מלך העולם עושה מעשה בראשית. או אם ירצה יכול לברך במקום זה ברוך אתה ה' אלוקינו מלך העולם שכוחו וגבורתו מלא עולם (שלחן ערוך אורח חיים סימן רכז סעיף א).

2. על כל רעידת אדמה יש לברך, אפילו לא הייתה רעידה גדולה המסכנת חיי אדם, אלא כל שברור לו שהרגיש רעידת אדמה מברך (שו"ת שבט הקהתי חלק ה' סימן מו, והובא בספר חזון עובדיה ברכות עמוד תסא. וזה שלא כמו שכתב הגרא"י וועסטהיים שליט"א בקובץ אור ישראל אדר תשס"ג עמודים נב-נו. ועיין מה שהשיב על דבריו בספר שער העין פרק ו הערה ג).

3. צריך לברך עד שיעור זמן של "תוך כדי דיבור" מסיום הרעידה, אך לאחר שעבר שיעור זמן זה לא ניתן לברך עוד (עולת תמיד ואליה רבה סוף סימן רכז בשם הברכת אברהם. וכ"כ בברכת הבית שער ל סעיף א, ובחזון עובדיה שם).

4. אם עבר זמן מה מאז רעידת האדמה והסיח דעתו ממנה, ושוב אירעה רעידה, יש לברך בשנית אפילו בתוך שלושים יום (ברכי יוסף סימן רכז אות ו בשם המהר"ם בן חביב בתשובה. וכתב בספר חוט שני שבת חלק ג' עמוד רכט שמסתבר שאף באותו היום יש לברך שוב על רעידת אדמה אלא אם כן הן נמשכות בזה אחר זה שאז די בברכה אחת).

בברכה,

הלל מאירס

תגיות:רעידת אדמהברכות השבח

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה