חברה והשקפה - שאל את הרב

שאלה לרב אהרון לוי

כ"א תמוז התשע"ח | 04.07.18 00:00

שאלה

בהרצאה שלך אמרת שמהות החיים היא ליהנות. מהי הנאה?האם לשבת בים כל היום זאת הנאה או שהנאה היא מוגדרת כמשהו אוניברסלי?

תשובה

בס"ד

שלום וברכה,

האדם מורכב מגוף ונשמה, ושניהם נהנים מהנאות שונות. 

הגוף נהנה מהנאות חושיות כמו אכילה ושתייה, והנשמה נהנה מהנאות רוחניות (הנמוכות שבהן כבוד וגאווה, והגבוהה שבהן היא לימוד תורה וקרבת ה', שהיא העונג הגדול מכל העינוגים האפשריים).

אנשים שונים נהנים מפעולות שונות. אמרו חז"ל שכשם שפרצופיהם של בני אדם שונים, כך גם דעותיהם שונות. אך מאחר שכל בני האדם הם בעלי גוף חומרי, הם נהנים מהנאות בסיסיות דומות של ראייה ושמיעה וריח וטעם ומישוש. מה שמתבטא בטיולים, מוזיקה, אכילה וזוגיות. ראה כאן הסבר:

https://www.hidabroot.org/article/156205

ההנאות הגופניות הן אפוא אוניברסליות, אך משתנות בפרטיהם (דהיינו אדם אוהב מוזיקה, אך נהנה ממוזיקה שונה מחברו; אדם נהנה מאוכל, אך נהנה ממזון שונה מחברו וכיו"ב).

היהדות אינה מתנגדת להנאות החושיות של הגוף, ואינה תובעת להתנזר מהן, אלא מלמדת כיצד להשתמש בהן כראוי על פי הוראות היצרן של בורא עולם, כי באופן זה נפיק מהן את המיטב, וחשוב מכך - נשיג הנאות רוחניות גבוהות ונעלות עד אינסוף, אשר תכליתן בהנאה הרוחנית הגבוהה מכל, שהיא קרבת ה' בגן-עדן לנצח נצחים.

קיום המצוות מספק חיים טובים יותר גם בעולם הזה: חיים של בריאות, שמחה, משמעות, אריכות ימים, זוגיות טובה יותר, חינוך ילדים טוב יותר ועוד. ראה הרצאתו של הרב זמיר כהן על קיום מצוות במאה ה-21:

https://www.hidabroot.org/video/60834

והרצאתו "שבת - מקור הברכה":

https://www.hidabroot.org/video/61051

כמו כן אשמח אם תקרא את סיפור התשובה שלי, והרעיונות שהובילו אותי לחיפוש האמת על החיים:

https://www.hidabroot.org/article/119366

לסיכום ראה חוברת קצרה שכתבתי בשם "שיחה גורלית" (23 עמודים) אשר מתארת דו-שיח עם אלוקים לאחר המוות, ועוסקת רבות במושג התכלית וההנאה. לקריאת החוברת חפש בגוגל את המילים "שיחה גורלית". אני בטוח שתהנה!

בברכה,

דניאל בלס

דרגו את השאלה:

ממוצע 5 (90 מדרגים)

כותרות מומלצות

הנקראים ביותר