יום כיפור - שאל את הרב

שאלה ותדה על האתר

ח' תשרי התשע"ח | 28.09.17 00:00

שאלה

ראשית,תודה על האתר המחכים, שנית,יש לי שאלה - בר"ה וי"כ חוזרים בתשובה ומתחרטים אך כולנו יודעים שבמשך השנה יורדים וחוטאים ואם "אין צדיק בארץ אשר לא יחטא" זה מייאש שגם אם מאוד רוצים הכי צדיקים נחשלים!אז מה רוצים ממנו? גם אם נעשה את כל המאמצים נחשל?(כמו שאם כל הכיתה נחשלה במבחן אז כנראה שהרב/המורה לא לימד טוב-הרי כולם בעולם נחשלים?!) אשמח לתשובה, תודה וגמר חתימה טובה.

תשובה

בס"ד

שלום וברכה,

מדרגות עולים צעד אחר צעד, כך האדם מתקדם מחיי חומריות לחיי רוחניות, והקשיים והנסיונות והנפילות - הם חלק מתהליך העלייה שלו, כשם שילד קטן לומד ללכת - נופל וקם - עד שהוא לומד ללכת. וצריך לעודד אותו לאורך התהליך לשוב ולקום, ולא להתייאש.

כך נאמר בתנ"ך: "שבע יפול צדיק וקם" (משלי כד, טז) - הצדיק אינו נקרא צדיק מפני שהוא נופל, אלא מפני שהוא חוזר לקום ולא מתייאש לעולם.

שים לב שגם כאשר נאמר בתנ"ך "אין צדיק בארץ אשר יעשה טוב ולא יחטא" (קהלת ז, כ) - הפסוק עדיין מכנה אותו בשם "צדיק" למרות שחטא. כי סוף סוף רוב מעשיו ורוב התקדמותו מעידים על חיי רוחניות וקדושה וטהרה, למרות מיעוט נפילותיו. וזה הוא הצדיק - לא האדם המושלם, אלא האדם הקרוב לשלמות, הממשיך להתחזק ולהתקדם כל עוד נשימה באפו. כך זוכה הנשמה להגיע לגבורה בעולם הזה ולעולם הבא.

הקב"ה יודע את מצבנו החומרי, ועל כן נתן לנו מלכתחילה את האפשרות לעשות תשובה, ולשוב לעשות תשובה, וכך אנו כל חיינו מתקדמים. כולנו בעלי תשובה, וזו היא זכות גדולה להתחזק. כל עוד הנך רואה שאתה אדם טוב יותר ממה שהיית בשנה שעברה - עליך לשמוח בהישגיך. אין לי ספק שהקב"ה אוהב אותך מאוד וגאה בך מאוד על כל התקדמות, אפילו קטנה.

כמו כן יום הכיפורים נועד לכפר בכל שנה ושנה על עבירות, ובכך זכינו להתחזק וגם לכפר. החרטה גם היא יפה, כי היא מעודדת אותנו להבחין בטעויות העבר ולהגיע להישגים חדשים.

בבקשה קרא:

אל תתייאש ואל תשנא את  עצמך:

https://www.hidabroot.org/article/211728

 

למה הקב"ה רוצה שנתפלל?

http://www.hidabroot.org/article/2927

אם הכל לטובה - אז למה צריך להתפלל?

http://www.hidabroot.org/he/article/3024

אם אבא אוהב - אז למה כואב?

http://www.hidabroot.org/he/article/125233

מלך אבא או חבר - כיצד להביט על אלוקים?

http://www.hidabroot.org/he/article/95502

אבא גדול ואבא קטן:

http://www.hidabroot.org/he/article/99775

למה אלוקים ברא את האדם?

http://www.hidabroot.org/he/article/109596

אם הכל משמים – זו לא אשמתי שאיחרתי לאוטובוס?

http://www.hidabroot.org/he/article/119350

בברכה,

דניאל בלס

דרגו את השאלה:

ממוצע 5 (90 מדרגים)

כותרות מומלצות

הנקראים ביותר