הלכות ומנהגים

איך אני אדע מה הדרך הנכונה לקיים את רצון ה?

  • כ"ב תמוז התשע"ז
אא

שאלה

יש הרבה רבנים והלכות,וכל רב אומר דברים שונים וישנם דעות שונות לגביי כל הלכה,איך אני אדע מי אומר את הדרך הנכונה? ואם דווקא הדרך של רב ספציפי היא בכלל הנכונה?

תשובה

בס"ד

 שלום וברכה,

 לעולם אינך מוצא מחלוקות בעיקרים של ההלכה, אלא רק בפרטים.

רק הבט וראה כיצד לאחר 2000 שנות גלות חזרו יהודים מכל קצוות תבל עם אותן תפילין, אותה ציצית, אותה שבת, אותו סדר פסח וכו' וכו'. כך שלא ניתן לומר שהתורה שבכתב או שבעל פה נשכחה ח"ו. לכן לא נמצא מחלוקת בגמרא האם תפילין צריכות להיות מרובעות או שחורות וכיוצא באלו השאלות.

 המחלוקות בין רבנים עוסקות תמיד בפרטים הקטנים, ולא בעיקרים שמוסכמים בפי כל. הדבר דומה לעץ שיש לו גזע גדול ועצום, רק שמתפצלים ממנו ענפים שונים. 

 את "השולחן ערוך" כתב רבי יוסף קארו לפני 400 שנה, ובה סיכם את כל ההלכות על פי שלושת גדולי ההוראה. השולחן ערוך התקבל על כל קהילות ישראל, ואין קהילה שחולקת עליו. את כל ההלכות בדורנו מבססים על פסקי השולחן ערוך.

מאחר שנושאים שונים התחדשו בדורנו, ודורשים התייחסות הלכתית, מציגים הרבנים הלכות שונות על פי הבנתם את פסקי השולחן ערוך.

 הקב"ה ברא בכוונה 12 שבטים, ורוצה שיהיו בעם ישראל זרמים שונים שיקפידו ויחמירו בהלכות מסויימות יותר מאחרים, כי בדרך זו כל עם ישראל נעשים שותפים בתורה הקדושה, שיש לה שבעים פנים. אך כל זאת כמובן מן הסיבה הפשוטה שכל קהילות ישראל הקדושות קיבלו את עיקרי ההלכה שקיבלו ולא חולקים עליהם כלל. המחלוקת היא רק בפרטים. אין כאן צודקים וטועים, אלא רבנים שפוסקים להחמיר או להקל בנושאים שונים כפי שהתירה התורה להחמיר ולהקל.

 עליך לנהוג כפי רבני עדתך. אם אתה ספרדי מן הראוי שתנהג כפי פסקי מרן הרב עובדיה יוסף זצ"ל. חפש בגוגל אתר "הלכה יומית" שמפרט את פסקיו בכל נושא.

 שלך בברכה,

דניאל בלס

תגיות:הלכהרצון ה'

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה