אמונה

מה זה גיהנום?

ט"ו אדר התשע"ז | 13.03.17 00:00

שאלה

שלום אני יודעת שאנשים חוטאים הולכים לגיהנום אחרי שהם מתים, אז מה זה בכלל גיהנום? ואנחנו יכולים לדעת מה יש שם?

 

תשובה

בס"ד

שלום וברכה,

העולם הבא הוא מקום רוחני, ויש בו שכר ועונש לנשמות על מעשיהם הטובים והרעים בעולם הזה.

הגיהנום הוא מקום של עונש, אשר מתקן את הנשמות על חטאים שעשתה ופגמו בה (ניתן לחשוב על כך כמו על בגד שהתלכלך, וצריך לעבור כביסה).

כמו שרופא טוב מרפא את החולה על ידי ניתוח, כך ה' מרפא את הנשמות על ידי הגיהנום, במטרה שייכנסו לגן עדן שלמים ומתוקנים. הנשמות בעולם הבא מודות אפילו על הגיהנום, בדיוק כשם שחולה מודה לרופא שמנתח אותו לתועלתו ורפואתו.

ייסורי הגיהנום בעולם הבא הם ייסורים רוחניים, וחכמים המשילו ייסורים אלה לאש, אך הם ניתנים בעולם הבא מידה כנגד מידה, על מה שהנשמה חטאה בו. כל סוג צער שגרמה או עוון שבו פגמה חוזר ושב אליה כבומרנג. ובכך מכפר לה.

אני מציע לקרוא שני מאמרים שכתבתי על הגיהנום:

http://www.hidabroot.org/article/211728

http://www.hidabroot.org/article/119361

במאמרים אלה יש יישוב לכל שאלותיך.

כל מי שמקיים יותר מצוות - זוכה לחיים מאושרים יותר גם בעולם הזה וגם בעולם הבא.

וכל מי שחוטא יותר - ייאלץ להתייסר יותר לפני כניסתו לגן עדן. 

ייסורים אלה יכולים לבוא בעולם הזה (על ידי קשיים בפרנסה, זיווג, בריאות וכדו'), או להגיע לאחר המוות בגיהנום.

 אדם שעושה תשובה על החטאים שלו, יכול לכפר עליהם עוד בעולם הזה.

את העולם הבא אי אפשר לתאר ואי אפשר לשער, שהרי הוא עולם רוחני שאינו דומה לעולם החומרי הזה. בגן עדן זוכים לאושר אמיתי, קרבתו של אלוקים, הצדיקים זוכים להיות במחיצתו ולהנות מאורו הנצחי ולזכות לחכמתו שאת הנאתה אי אפשר לשער. קחי את הרגע המאושר ביותר בחייך - והכפילי אותו באלף אלפים. ה' הוא מקור כל האושר וההנאות, וקרבתו נותנת את ההנאה הגבוהה ביותר שיש, העונג העילאי.

אך הנסיון להבין את העולם הבא דומה לנסיון של דג להבין את החיים מחוץ למים. חז"ל השתמשו במשלים שונים כדי לתאר את גן-עדן והגיהנום בהמחשות שנוכל להבין, אך כמובן שהם רוחניים. רק צריך לדעת שיש שכר ועונש על כל פעולותינו. וכל מה שהקב"ה עושה לנו בסופו של דבר נועד לטובתנו הנצחית.

האם כל קדיש מסוגל להוציא את הנפטר מהגיהנום? צפו בתשובת הרב יצחק יוסף

עלינו להאמין שהקב"ה שהוא רחום וחנון, אשר נתן לנו את היכולת לרחם, הוא ודאי יודע כל מה שאנו יודעים, ומבין כל מה שאנו מבינים, והוא מרחם יותר ממה שאנו מרחמים, כי הוא אבי כל הרחמים, ורק ממנו כל הרחמים שלנו מגיעים. ואם בכל זאת פעל בעולמו כפי שפעל, עלינו לבטוח שזו היתה הברירה היחידה, ולא לשכוח לרגע שהעולם הזה הוא זמני, והיעד האמיתי של הנשמות היא העולם הבא.

אנשים רבים בעולם הזה דומים לילדים קטנים שרוצים עוד ועוד סוכריות וממתקים, וגם אם יסבירו להם שהסוכר הורס את השיניים ומזיק לבריאות, ויוצר תאווה לאוכל וגורם להשמנה, הילדים לא יקשיבו לכל ההסברים המלומדים הללו, כי אם ימשיכו לדרוש ממתקים ויבכו כאשר יוגבלו. גם אנו בעולם הזה דומים לאותם ילדים אשר דורשים חומריות, ולא מבינים שיום אחד נביט על הדברים אחרת מן העולם הבא, בתור נשמות, ואז נראה את גודל טעויותינו. הקב"ה מתנהג איתנו בצורה הטובה ביותר בשבילנו, גם אם לעיתים נראה לנו כאילו הוא לא מתחשב בנו, הרי הוא נוהג כאב אוהב כלפי ילדיו, וכמו כל אב אוהב, הוא עושה את הטוב ביותר עבור ילדיו גם כשאינם מבינים זאת.

בברכה,

דניאל בלס

 

מידע נוסף בנושא גיהנום:

מפחדת מהגיהנום, מה לעשות?

גן עדן, גיהנום, ומה שביניהם

מדוע אלוקים ברא את הגיהנום?

כותרות מומלצות

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה