שאל את הרב - כללי

מדוע גם לגויים יש שקע מעל השפתיים?

  • י"ב שבט התשע"ז
אא

שאלה

ידוע שתינוק לומד את כל התורה כולה, מקבל מכה ומשתכח, וידוע שבגלל זה יש סימן מתחת לאף. רציתי לדעת למה גם לגויים יש? תודה רבה

תשובה

שלום רב,

אכן מובא בגמרא מסכת נדה (דף ל עמוד ב) שמלמדים את הולד במעי אמו את כל התורה כולה. וכיוון שבא לאוויר העולם בא מלאך וסטרו על פיו ומשכחו כל התורה כולה. אבל לא כתוב שם שהשקע שיש לבני אדם מעל השפתיים הוא כתוצאה מאותה סטירה של המלאך.

ולכאורה יש ראיה שאין קשר בין הדברים, שהרי שגם לבנות יש שקע מעל השפתיים, אע"פ שלא מסתבר שהן לומדות תורה במעי אימן, שהרי הן פטורות מלימוד תורה. וכן גם לגויים יש את השקע הזה, אע"פ שלא שייך אצלם לימוד תורה.

אמנם יש לדחות, שהמלאך מלמד גם את הנשים את ההלכות השייכות להן (ראה להגראי"ל שטיינמן זצ"ל בספר אילת השחר בראשית כה כב, ויבדל לחיים הגר"ח קניבסקי בספר לבנימין אמר עמוד צח), וכן אולי מלמד את הגויים שבע מצוות בני נח. 

אולם באמת יש ראיה שאין קשר בין הדברים, שהרי אפשר לראות בתמונות אולטרה סאונד של עובּרים בחודש השלישי, שכבר אז יש להם שקע מעל השפתיים, הרי שהשקע הזה נוצר עוד קודם שהמלאך בא לסטור לתינוק לאחר צאתו לאוויר העולם. וע"ע בדבריו של הגר"י רצאבי שליט"א בקובץ "שערי יצחק" טבת-אדר התש"ע (עמודים קלח-קלט).

בברכה,

הלל מאירס


להרחבה ושאלות נוספות, ניתן לפנות אל רבני שו"ת הידברות במייל rav2@htv.co.il
תגיות:גוייםהריוןתינוק

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה