חברה והשקפה

למה הקב״ה ברא חיות מסוכנות?

  • כ"ג כסלו התשע"ז
אא

שאלה

שלום כבוד הרב, אחי הבן 9 שואל, לאיזו מטרה הקב״ה ברא חיות רעות ומסוכנות המזיקות לבני אדם?

 

תשובה

בס"ד

 

שלום וברכה,

 

כל החיות נועדו כדי לשמור על איזון בטבע. אם לא היו בעלי חיים טורפים - אז בעלי החיים הצמחוניים היו מתרבים יתר על המידה, וכך מכלים את כל מאגרי המזון ביבשת, עד שהיו נכחדים בעצמם. ולכן נדרשות חיות טורפות כדי לשמור על גלגל החיים.

 

אך מעניין לציין שרוב בעלי החיים הטורפים אינם אוכלים בני אדם, אלא רק לעתים נדירות מאוד. כך לדוגמה, כריש אוכל דגים ואינו תוקף אדם אלא אם הוא מורעב. גם אריות ונמרים אינם נמשכים לריחם וטעמם של בני אדם, ולרוב רק ישגאו כדי להבריח אנשים מן הטריטוריה שלהם. 

וזו עובדה מעניינת מאוד: אין למעשה בעל חיים טורף שמחפש וצד אחרי בני אדם בטבע.

 

כמו כן, הקב"ה נתן לבני האדם חכמה כדי לשלוט בכל בעלי החיים בכדור הארץ, כולל הטורפים שבהם: "פרו ורבו ומלאו את הארץ וכבשוה" (בראשית א).

מכיוון שבני האדם שולטים בעולם, הם צריכים לדאוג לבעלי החיים שעליו. תפקיד זה נועד לחנך את האנושות למידות טובות של דאגה ושמירה על העולם.

בעלי חיים טורפים חיים לרוב בשמורות טבע, בג'ונגלים, סוואנות ומקומות שלא נועדו ליישובם של בני האדם. מציאותם של בעלי חיים טורפים למעשה שומרת לא רק על האקולוגיה בטבע, אלא גם שומרת על מקומות טבעיים מבני אדם.

 

ראה עוד במאמרי:

http://www.hidabroot.org/article/212673

 

בנוסף לכך, הבורא רצה לברוא עולם מגוון וגדול שמעיד על חכמתו, וגם מחנך אותנו בחקירת החכמה האלוקית והרצון האלוקי. כך לדוגמה, מן האריה לומדים את מידת הגבורה, מהלביאה למדים את תכונת הנאמנות, מהתנין לומדים את מידת הסבלנות (וגם המושג "דמעות של תנין" נועד ללמדנו על צביעות בעולם השקר). בפרקי אבות נאמר: "הוי עז כנמר, וקל כנשר, ורץ כצבי, וגבור כארי לעשות רצון אביך שבשמים" (אבות ה, כ). בגמרא נאמר שלומדים חריצות מנמלה, וצניעות מיונה (שנאמנה לבת זוגה),ונקיות מחתול. 

גם המחקר המדעי מלמד אותנו רבות על חכמת האינסטינקטים והאנטומיה של בעלי החיים, ובכך מחזק אותנו באמונה.

 

אך מציאותם של בעלי חיים מזיקים גם מעיד על חטא האדם הראשון, וירידת האנושות מדרגתה הרוחנית הגבוהה. כי המציאות משקפת את מעשי האנושות כמו מראה. כך שעם בוא הגאולה השלמה, ישרור שלום בעולם, ויש אומרים שגם בעלי חיים לא יזיקו עוד.

 

בברכה,

דניאל בלס

תגיות:בריאת העולםחיות טורפות

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה